Neděle 14. dubna 2024
Svátek slaví Vincenc, zítra Anastázie
Oblačno 23°C

Druhé kolo volby prezidenta: Co musíte vědět o souboji Petra Pavla a Andreje Babiše

Jak probíhá druhé kolo volby prezidenta?
Jak probíhá druhé kolo volby prezidenta?  (Autor: Profimedia)
Autor: Matěj Hynek - 
18. ledna 2023
12:54

V Česku skončilo první kolo prezidentských voleb 2023. V tom uspěli Petr Pavel a Andrej Babiš, mezi kterými se definitivně rozhodne za dva týdny ve druhém kole. To je v mnoha ohledech stejné, jako to první, jinak se ovšem k voličům dostanou hlasovací lístky a zbystřit by měli i lidé, kterým při prvním kole ještě nebylo 18 let, ale během druhého již budou plnoletí.

Ve druhém kole se střetnou dva nejúspěšnější kandidáti z prvního kola. V tom uspěl Petr Pavel a Andrej Babiš po vyrovnaném souboji, ze kterého nakonec vzešel vítězně Petr Pavel.

Kdy bude druhé kolo prezidentských voleb

Druhé kolo prezidentských voleb začne přesně 14 dní po začátku prvního kola. Proběhnou tak 27. a 28. ledna 2023. Otevírací doba volebních místností je pak shodná se všemi druhy voleb v České republice:

  • Pátek 27. ledna: 14:00-22:00
  • Sobota 28. ledna: 08:00-14:00

Hlasovací lístky pro 2. kolo prezidentských voleb

Na rozdíl od prvního kola už voliči nedostanou hlasovací lístky až domů. Důvodem je, že kandidáti mají čas do 24 hodin před zahájením hlasování na vzdání se své kandidatury. V takovém případě by do druhého kola postoupil další kandidát v pořadí. V takovém případě by ovšem nebylo možné včas distribuovat správné hlasovací lístky k jednotlivým voličům.

Hlasovací lístky pro 2. kolo prezidentských voleb 2023 tak lidé dostanou až ve volební místnosti. Hlasovací lístky pro druhé kolo volby prezidenta jsou vytištěny s označením „druhé kolo volby prezidenta“.

Volební místnost pro 2. kolo volby prezidenta 2023

Volební místnosti pro druhé kolo volby prezidenta jsou obvykle stejné, jako během kola prvního. Problém mohou mít prvovoliči, kteří během prvního kola ještě nebyli plnoletí, jelikož adresa volební místnosti je napsaná na informačních letácích, které běžně voliči obdrží před prvním kolem.

S hledáním volební místnosti ovšem mohou pomoci online mapy volebních místností, případně příslušný obecní úřad. Ten musí nejpozději 15 dní před dnem voleb na úřední desce informovat voliče o místě konání voleb, v případě, že je v obci zřízeno více volebních okrsků, je součástí informace i to, které části obce do jednotlivých okrsků náleží. Úřady obcí tyto informace zveřejňují často i na elektronické verzi úřední desky na svých webových stránkách.

Kdo může hlasovat v 2. kole prezidentské volby 2023

2. kola prezidentských voleb 2023 se může zúčastnit každý občan České republiky, který je alespoň druhý den druhého kola voleb plnoletý a nedošlo u něj k omezení svéprávnosti.

Druhého kola prezidentských voleb 2023 se tak mohou zúčastnit i lidé, kteří se prvního kola účastnit nemohli, protože jim bylo 17 let, ale 18. narozeniny oslaví mezi nedělí 15. ledna a sobotou 28. ledna.

Voličský průkaz pro 2. kolo prezidentských voleb 2023

Pokud během druhého kola prezidentských voleb 2023 nebudete v místě svého trvalého bydliště, můžete ve volbách využít voličský průkaz. O ten si ovšem musíte zažádat na obecním úřadě.

To jde buď prostřednictvím pošty, pokud jsou údaje na žádosti úředně ověřeny (například na CzechPointu), nebo elektronicky přes datovou schránku. V obou případech je přitom nutné žádost odeslat tak, aby ji úřad obdržel nejpozději v pátek 20. ledna 2023 do 16:00.

Poslední možností je žádat osobně na obecním úřadě v místě, kde máte hlášený trvalý pobyt. Takto lze žádat až do středy 25. ledna 2023 do 16. hodin.

Video  Průvodce prezidentskými volbami  - videohub
Video se připravuje ...

Vánoce 2023

 

 

 

 

 

 

JaNat ( 27. ledna 2023 23:16 )

Pokud volby proběhnou bez ilegálních vetřelců měl by volby vyhrát pan Babiš.

begonie ( 19. ledna 2023 08:41 )

To je v článku napsané - do souboje by postoupila Nerudová

Jiří Zvěřina ( 16. ledna 2023 23:05 )

Prosím o názor od opravdového znalce. Kdyby teď jeden z kandidátu z boje o Hrad odstoupil, tak by se stalo co? Automaticky by se stal prezidentem ten druhý nebo by na jeho místo postoupila Nerudová?

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa