Pondělí 20. března 2023
Svátek slaví Světlana, zítra Radek
Oblačno, déšť 14°C

Pavel má už 12,5 milionu, pro Babiše haléře a drsné vzkazy: Češi před 2. kolem přispívají finalistům

Aktualizováno -
16. ledna 2023
19:09
Autor: ČTK, for - 
16. ledna 2023
14:04

Kandidát na prezidenta Petr Pavel má na svém transparentním účtu k dispozici přes 12,6 milionu korun, což je více než finanční limit výdajů na kampaň pro druhé kolo prezidentských voleb. Část peněz mu na účtu zbyla z prvního kola, dalších více než 11 milionů korun mu od sobotního rána do dnešních 17:00 poslali jeho příznivci a sponzoři. Částku se Pavlovi podařilo vybrat zejména na drobných darech v řádu tisíců a desetitisíců korun. Vyplývá to z jeho transparentního účtu. Andreji Babišovi od soboty na účtu přibylo asi 15 000 korun od několika dárců. V prvním kole jeho tým všechny dary vrátil a kampaň zaplatil z peněz hnutí ANO.

První tři desítky příznivců Pavlovi poslaly peníze již v sobotu, v neděli pak přibylo dalších asi 800 darů. Do dnešních 11:00 na účet přispělo dalších 2000 lidí. Asi dvacítka sponzorů poslala částky od 50 000 korun. Server Aktuálně.cz dnes napsal, že milion korun chce poslat Pavlovi podnikatel Dalibor Dědek. Stejnou částku dal Pavlovi i na první kolo, dvojnásobnou pak bývalé rektorce Mendelovy univerzity Danuši Nerudové, která skončila třetí.

Pavel: Stavíme se proti Babišovi a hradnímu spojenci

Pavlova mluvčí Eva Hromádková v tiskové zprávě uvedla, že od vyhlášení výsledků prvního kola dorazil dvojnásobný počet darů než za celou předchozí dobu kampaně dohromady. Do dnešních 10:45 to bylo 2689 darů ve výši 7,12 milonu korun, uvedla.

Pavel označil podporu za neuvěřitelnou. „Jasně to ukazuje, že náš svět, ve kterém platí slušnost, důstojnost a pokora, má sílu postavit se proruskému světu lží, strachu a chaosu Andreje Babiše a jeho hradního spojence Miloše Zemana,“ uvedl v tiskové zprávě. Ocenil i povzbuzující vzkazy, které lidé k darům připojují. „Děkuji vám všem, že se ve volbách můžu opřít o tak jasnou podporu občanů a potvrdit, že kandiduji za vás, nikoli za zájmy politických stran nebo vlastního podnikatelského impéria,“ doplnil.

Video  Prezidentské volby 2023: Petr Pavel pro Blesk po prvním kole  - Blesk TV
Video se připravuje ...

„30 stříbrných pro podrazáckého Jidáše,“

Babiš si kampaň v prvním kole platil ze stranických peněz hnutí ANO a chce tak postupovat i nadále, potvrdil ČTK. Hnutí ANO na svém webu uvedlo, že na kampaň v prvním kole nepřijalo od dárců žádné peníze a případné dary s poděkováním vracelo.

Haléřové platby s hanlivými vzkazy hnutí převedlo do státního rozpočtu. Od soboty na dva transparentní účty Babiše a hnutí ANO přišlo několik desítek plateb, většinou opět jde o haléřové platby od Babišových odpůrců. Přispělo mu ale i několik příznivců, dohromady poslali asi 15 000 korun.

Vzkazy u haléřových platbách pak jasně ukazují, co si dárci o Babišovi myslí a posílají jej na Slovensko. Některé jsou až moc ostré. „Przni si Monike, ne Česko,“ píše jeden z uživatelů. Jiné jsou až biblicky pojaté. „Posílám vám 30 stříbrných haléřů, protože jste podrazácký a odporný Jidáš,“ píše jiný a některé jsou i vulgární. „Bureš na*rat.“

Podle zákona o volbě prezidenta trvá nejméně 180 dnů od vyhlášení celkových výsledků voleb lhůta, kdy s penězi nevyužitými pro kampaň na volebním účtu nelze nakládat. Totéž platí do doby, než je vyřízeno případné řízení o správním deliktu ohledně porušení pravidel financování kampaně. Po konci těchto lhůt má kandidát 60 dnů, aby veškeré nevyužité peníze převedl na sociální, zdravotní, sportovní, ekologické, kulturní nebo jinak veřejně prospěšné účely podle vlastního výběru.

21:18
29. 1. 2023

Vážení čtenáři, děkujeme za sledování našeho volebního zpravodajství, tímto online přenos končí. V nadcházejícím týdnu pro vás chystáme články o novém prezidentovi ČR i dalších informacích z české politiky. Děkujeme za pozornost a přejeme vám dobrou noc. 

20:57
29. 1. 2023

Nový český prezident Petr Pavel na facebooku znovu poděkoval Zuzaně Čaputové za její včerejší návštěvu. „Návštěvy prezidentky Zuzany Čaputové si nesmírně vážím. Její silný krok a upřímný projev mě naplňují nadějí, že nás čeká úspěšná spolupráce ve prospěch hodnot, které sdílíme. My Češi a Slováci k sobě stále máme velmi blízko a jsem rád, že včera se to jen potvrdilo. Děkuji, paní prezidentko,“ napsal. 

20:51
29. 1. 2023

Hrad by chtěl Petr Pavel víc otevřít lidem, uvedl dnes večer na TV Nova. Bezpečnostní opatření podle něj není nutné udržovat na vysoké úrovni, hrozba, která byla před několika lety, pominula. Hrad by podle něj mohl být otevřenější i na sociálních sítích. „Možná i určitou populární formou informovat mladé, co se děje,“ uvedl. 

Bude se také bavit o možnostech využití lánského zámku ke kulturním, sportovním a jiným akcím tak, aby byl zámek víc majetkem lidí než státu a prezidenta.

Zobrazit celý online

jasnavolba ( 17. ledna 2023 09:37 )

napřed!! k vyšetřováni korupce a vypláchnout!

roxin ( 17. ledna 2023 07:06 )

Jo a kde ty haléře vzali no asi ze sbírky to jsou jistě vzácnější jak všechny ty miliony pávka, protože haléře se X let nepoužívají.

roxin ( 17. ledna 2023 06:57 )

Pávek miliony potřebuje a Babiš má mld., tomu haléře stačí.

rodrigos ( 17. ledna 2023 04:40 )

Jéé to jsme rádi, že se Petříkovi tak daří.

A že bude třeba opravdu takový ten obětavý president.Takový čestný a bez partijní.Zatím vypadá jako bez zábran.Penízky se hrnou, všechno jen tak.Nikdo za to nic nechce.O ukradené prezidentské standartě sice ví.Ale nepoví.Chce bý ve finále za hrdinu.Přes to, že mu zákonon ukládá jinak.Je takový nečitelný leninsky čistý a naoko spravedlivý.

JaNat ( 17. ledna 2023 01:39 )

Cele roky se antibabišovci snaží Babiše odrovnat a přitom se pokaždé odrovnali sami. Oba kandidáti stojí za starou belu, ale přesto je Babiš to menší zlo než Pavel. Kdo to nevidí? 50% Pražáků, zaslepenců. Bohatí a mocní ho tam chtějí mít, tak hážou miliony jak potrhlý a proč ho tam chtějí mít, to těm co tu za něho koipou nedojde? Vlastně mu už i přeji at to vyhraje a pak se budu s úsměvem bavit jak v tom plave a všechno co zk...ví hodí na Babiše nebo jiné politiky, protože Petříček narcisek musí vždy zůstat křištalový. Můj prezident to nebude, nikdy.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa