Na službu v armádě socialistického Československa se Petr Pavel připravoval od 14 let, kdy nastoupil po osmé třídě základní školy na vojenské gymnázium v Opavě. Pochází z vojenské rodiny, důstojníkem byl jeho otec i děd. Po maturitě v roce 1979 pokračoval ve studiu na Vysoké vojenské škole pozemního vojska ve Vyškově, v posledním ročníku podal přihlášku do komunistické strany, jejím členem se stal v roce 1985 po obvyklé dvouleté čekací lhůtě. „Bylo to rozhodnutí, na které s odstupem času a s tím, co vím dnes, rozhodně pyšný nejsem,“ řekl k tomu například v rozhovoru pro server Blesk.cz Pavel, který po listopadu 1989 podobně jako mnoho ostatních členů KSČ opustil.
Výcvik u vojenské rozvědky
Vstup do KSČ vnímal Pavel jako nezbytnou součást služby. „Alternativou bylo nebýt u výsadkářů, a tím pro mě u armády, ale to jsem nechtěl. Jiné prostředí jsem neznal, vyrostl jsem v něm a byl jsem v něm vychováván,“ popsal své rozhodování Pavel, jehož otec byl vysoký důstojník.
Koncem 80. let nastoupil do výcviku u vojenské rozvědky, kterou například historik Petr Blažek srovnává s StB, Petr Pavel má ale negativní lustrační osvědčení. „Tuhle svoji minulost jsem nikdy neskrýval, jednoznačně jsem se k tomu přihlásil a řekl, že to vnímám jako chybu. Ve prospěch demokracie jsem pracoval uplynulých více než 33 let, jsem připraven obětovat kvůli ní nejenom své pohodlí, ale i svůj život,“ řekl loni v srpnu týdeníku Respekt.
Koncem loňského listopadu se Pavel omluvil za svůj životopis z roku 1987, ve kterém popsal svůj loajální postoj k Sovětskému svazu i invazi vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968.
„Životopis jsem psal jako mladý voják, který politiku a režim bral jako danou věc a nutné zlo… Byla to chyba, kterou už nezměním. Invazi z roku 1968 samozřejmě odsuzuji,“ citoval server iDNES.cz Pavla, který se terčem asi nejostřejší kritiky stal loni na podzim zejména kvůli takzvanému „rozvědčickému“ kurzu. Pavel jej studoval mezi lety 1988 a 1991 na vojenské akademii v Brně a na Zpravodajském institutu při Zpravodajské správě Generálního štábu.
Žádný Bond, ale výsadkář
Loni v květnu Pavel na Twitteru napsal, že „nebyl žádný Bond, ale výsadkář průzkumník, který se plazil blátem, mrznul ve sněhu a připravoval se na vysazení v týlu nepřítele, aby hledal odpalovací zařízení nebo velitelská stanoviště“. Později uvedl, že se připravoval na dráhu vojenského diplomata. „Hovořit o tom, že jsem byl špionem, je nepochopení situace,“ řekl v červnu serveru Seznam Zprávy. „Věděl jsem, že jdu studovat kurz vojenského zpravodajství, jehož absolventi pak mohou vykonávat práci různého zaměření, stát se například zpravodajci pod krytím nebo i vojenskými diplomaty,“ uvedl také pro Deník N.
„Že by se z něj stal špion, byla jedna z možností. Rozhodně by ale byl legálním špionem, nikoliv nelegálem s cizí identitou. Působil by zřejmě v aparátu vojenského přidělence. A nedělal by asi nic jiného, než dělají vojenští atašé dodnes,“ uvedl k tomu loni v říjnu také pro Seznam Zprávy historik Jiří Fidler.
V kurzu zůstal Petr Pavel i po listopadu 1989 a po jeho dokončení nastoupil u vojenského zpravodajství, u kterého sloužil s přestávkami během působení v zahraničí do roku 1999. Věnoval se i vojenské diplomacii, byl zástupcem vojenského přidělence ČR v Belgii (1993 až 1994), později působil na velitelství NATO v nizozemském Brunssumu nebo byl zástupcem ČR na Vrchním velitelství spojeneckých vojsk v Evropě v Belgii.
Asistent bývalého vězně
Po listopadu 1989 působil Pavel mimo jiné jako asistent generála Radovana Procházky, bývalého vězně komunistického režimu. „... po revoluci budoval vojenské zpravodajství na nových demokratických základech. Kdybych byl člověkem, za jakého se mě snaží vykreslit Pavel Beneš (bývalý Pavlův spolužák z kurzu, který loni jeho působení ostře kritizoval, pozn. ČTK) a mnozí další urputníci, jeho důvěru bych určitě nezískal,“ uvedl loni na podzim na svém webu. Na jeho obranu se tehdy postavil například Procházkův syn Ondřej nebo Jan Dobrovský, syn porevolučního ministra obrany a kancléře Václava Havla Luboše Dobrovského.
Svobodné volby, demokratické... čeští a zahraniční novináři už rozhodli kdo bude nový prezident.
Hlavně klid a mír 👍