K volebním urnám přišlo 68,48 procenta voličů, v roce 2018 to bylo v prvním kole 62,56 procenta.

Senátora Pavla Fischera na čtvrtém místě volilo 7,77 procenta lidí. Pátý skončil poslanec SPD Jaroslav Bašta, který získal 4,82 procenta. Šestý je senátor Marek Hilšer se 2,40 procenta hlasů. Sedmý podnikatel Karel Diviš dostal 1,24 procenta hlasů, osmý bývalý rektor Karlovy univerzity Tomáš Zima 0,46 procenta hlasů.

Kuřim získal Pavel

Že doma není nikdo prorokem, okusila prezidentská kandidátka Danuše Nerudová ve své Kuřimi. V desetitisícovém městečku zvítězila jen v okrsku Podlesí, ve zbytku města vše „zválcoval“ Petr Pavel.

„Je to zklamání. Věřili jsme, že postoupí do druhého kola,“ posteskl si hostinský Marek Sattler, který pro Nerudovou s přáteli sháněl podpisy pro její kandidaturu. „Volila jsem ji, škoda. Žena na Hradě, nebyla bych proti,“ svěřila se Lucie Koláčková.

Video
délka: 03:33.00
Video se připravuje ...

Petr Pavel rozhovor Blesk TV

Starosta Kuřimi Drago Sukalovský měl jasno. „Kdyby byly volby o pár týdnů dřív, měla by větší šanci. Takhle se to zvrtlo v referendum o Babišovi.“ Někteří Kuřimáci nad výsledkem mávli rukou. „Chleba lacinější nebude,“ shrnula jedna ze seniorek při nedělním nákupu v obchodě.      

Pro Nerudovou jen Podlesí

Volit v Kuřimi přišlo 74,5 procent oprávněných voličů. V okrsku Podlesí, kde Nerudová bydlí a kde jako v jediné části Kuřimi zvítězila, získala 105 hlasů (32,6 pct). Druhý skončil Petr Pavel se 100 hlasy (31,1 pct), třetí Andrej Babiš dostal 69 hlasů (21,4 pct). 

Fotogalerie
9 fotografií