Neděle 14. dubna 2024
Svátek slaví Vincenc, zítra Anastázie
Oblačno 23°C

Politologové o konci Babišovy kampaně: „Zoufalý pokus.“ Jak ovlivní voliče?

Autor: ČTK - 
24. ledna 2023
15:42

Ukončení kontaktní kampaně, které dnes oznámil prezidentský kandidát Andrej Babiš (ANO), výsledek voleb prakticky neovlivní, domnívají se politologové, které ČTK oslovila. Zveřejněním dalších výhrůžek se Babiš podle nich ještě snaží změnit náladu ve společnosti a využít dojem o ohrožení rodiny. Bývalý premiér dnes na tiskové konferenci oznámil, že obdržel anonymní dopis, v němž mu někdo vyhrožuje smrtí v případě, že ve volbách vyhraje. Kvůli výhrůžkám proto zrušil dnešní výjezd do Hradce Králové a oznámil, že do druhého kola volby, které se uskuteční v pátek a sobotu, už kvůli výhrůžkám kontaktní kampaň nepovede.

Podle politologa Miroslava Mareše bude mít Babišovo ukončení kontaktní kampaně na výsledek voleb vliv minimální. Domnívá se, že kampaň nepřinášela Babišovi už žádné nové body. Připomněl, že Babišův protikandidát Petr Pavel kvůli nemoci přerušil kontaktní kampaň také. „Tento krok trend nijak nezvrátí. Výraznější efekt může mít třeba to, že řada lidí z měst odjede o víkendu na hory, aniž by odvolili, než to, že Babiš přerušil kontaktní kampaň,“ podotkl Mareš.

Babiš se podle něj dále snaží využít dojem o ohrožení rodiny a zařadit Pavlovy příznivce do jedné řady s těmi, kteří tyto výhrůžky zasílají. „Doufá, že tím mobilizuje co nejvíc svých voličů a zároveň odradí některé z těch, kteří zvažují volbu Pavla,“ dodal politolog.

Ladislav Mrklas z CEVRO Institutu míní, že se Babiš za každou cenu snaží změnit náladu ve společnosti, která mu nenahrává. „Toto je další, podle mě už dost zoufalý pokus. Na druhou stranu na jeho voliče to může fungovat celkem mobilizačně,“ podotkl. Možné dopady na celkový výsledek voleb by ale nepřeceňoval. „Pokud ještě (Babiš) na zítra (na středu) nechystá nějaké vygradování, tak si neumím představit, že by to mělo natolik změnit atmosféru ve společnosti, že by mohl volby zvrátit ve svůj prospěch,“ dodal.

Ukončení Babišovy kontaktní kampaně několik dní před volbami už nebude podle politologa Josefa Mlejnka hrát velkou roli. „Kontaktní kampaň má smysl, když se dělá dlouhodobě. Nějaké jedno místo plus minus už nemůže nic změnit,“ řekl. Podle něj byla setkání s občany možná zrušena spíš kvůli tomu, že si Babišův tým vyhodnotil, že záběry Babiše čelícího na veřejnosti odpůrcům nevyvolávají dobrý dojem. „Možná je to trochu z nouze ctnost,“ dodal Mlejnek.

Mimořádná vyjádření Babiše pro média o anonymních výhrůžkách také mohou být podle Mlejnka reakcí na výzvy Petra Pavla, aby Babiš zklidnil kampaň a omluvil se za strašení válkou. „Lze to vnímat, že je to trošku i protitah ze strany Babiše a jeho štábu, když vnesou do veřejného prostoru téma, že je to Babiš, kdo je napadán - jak on to interpretuje - příznivci Petra Pavla,“ uvedl. Je však otázka, zda výroky o výhrůžkách mohou Babišovi přinést dost hlasů ve volbách, vzhledem k Pavlovu náskoku ve volebních modelech. „Musí teď urvat docela velkou skupinu lidí, a myslím, že tímhle tak velkou skupinu nezíská,“ doplnil Mlejnek.

21:18
29. 1. 2023

Vážení čtenáři, děkujeme za sledování našeho volebního zpravodajství, tímto online přenos končí. V nadcházejícím týdnu pro vás chystáme články o novém prezidentovi ČR i dalších informacích z české politiky. Děkujeme za pozornost a přejeme vám dobrou noc. 

20:57
29. 1. 2023

Nový český prezident Petr Pavel na facebooku znovu poděkoval Zuzaně Čaputové za její včerejší návštěvu. „Návštěvy prezidentky Zuzany Čaputové si nesmírně vážím. Její silný krok a upřímný projev mě naplňují nadějí, že nás čeká úspěšná spolupráce ve prospěch hodnot, které sdílíme. My Češi a Slováci k sobě stále máme velmi blízko a jsem rád, že včera se to jen potvrdilo. Děkuji, paní prezidentko,“ napsal. 

20:51
29. 1. 2023

Hrad by chtěl Petr Pavel víc otevřít lidem, uvedl dnes večer na TV Nova. Bezpečnostní opatření podle něj není nutné udržovat na vysoké úrovni, hrozba, která byla před několika lety, pominula. Hrad by podle něj mohl být otevřenější i na sociálních sítích. „Možná i určitou populární formou informovat mladé, co se děje,“ uvedl. 

Bude se také bavit o možnostech využití lánského zámku ke kulturním, sportovním a jiným akcím tak, aby byl zámek víc majetkem lidí než státu a prezidenta.

Zobrazit celý online

Babiš anonym nahlásil na policii, která prověřuje také jeho sobotní oznámení, že obdržel dopis s nábojem adresovaný jeho manželce. Expremiér tehdy novinářům řekl, že anonymní vzkaz byl plný urážek. V pondělí upřesnil, že dopis byl odeslán z Brna, kam ho týž den manželka doprovázela. Pavel projevy nenávisti a hrozby Babišovi a jeho rodině odsoudil.

Po Babišově sobotní tiskové konferenci řekl ČTK Mlejnek, že dopad na voliče je těžké odhadnout. Připustil, že oznámení by mohlo mít mobilizační efekt a že by mohlo přimět některé voliče, kteří by jinak volit nešli, aby dali hlas Babišovi. Babiš podle něj může nyní hrát v kampani na to, že je obětí, i když zpočátku nechal vyvěsit billboardy, za které čelil naopak obvinění z agresivity.

Babiš záhy po vyhlášení výsledků prvního kola voleb po Česku nechal vylepit plakáty s textem „Nezavleču Česko do války. Jsem diplomat. Ne voják. Prezident Babiš“, za které je kritizován. Kritici mu vyčítali to, že voliče straší a že urazil vojáky. Babiš přiznal, že se text nepovedl. Slíbil, že text změní. Na billboardech se už objevily nové plakáty, které uvádí, že „Generál nevěří v mír“ s dovětkem „Volte mír. Volte Babiše“. Pavel používá například billboard se svou fotografií a textem „Vést zkušeně a klidně v těžkých časech“.

Video  Babiš: Chodí mi výhrůžky smrtí, ruším kontaktní kampaň  - ČTK
Video se připravuje ...

Vánoce 2023

 

 

 

 

 

 

ones ( 2. června 2023 19:18 )

Zlatá vláda pana premiéra A.Babiše a jeho hnutí ANO , už aby byli ve vládě co nejdříve zpátky , než nám to tady tahle fialová vládní pětidemolice nadobro nezdemoluje . Je veřejným tajemstvím , že v posledních průzkumech má Babišovo hnutí ANO , už kolem 35 % preferencí . Takže , houšť a větší kapky , to bude o dalších parlamentních volbách [za 2,5roku] pravicový masakr .

harpyje ( 24. ledna 2023 22:26 )

Vsak to kazdej vidi, znevazovani Vystrce a Pekarovy v internetovych diskuzich je v ocich BIS ohrozeni statu ktery povazuje za nutny v ramci svych pravomoci resit (=fizlovat, vest slozky a hlasit ), ale nad otevrenyma vyhruzkama smrti poslanci a prezidentskymu kandidatovi se s posmeskama mavne rukou. Clovek by cekal ze i ty komentare ktery schvalovaly naboj poslanej jeho manzelce a dokonce vyjadrovaly nazor ze mela kulku dostat mezi oci a ne v obalce budou stihany stejne tak jako schvalovani napadeni ukrajiny, kdyz schvalovani tr. cinu je taky tr. cin...ale asi ne no, protoze je to Babis a ne ukrajina nebo Vystrc s Pekarovou

Brett61 ( 24. ledna 2023 21:55 )

Odporný konfident bolševického gestapa bureš je již vážně k smíchu ...

nespokojeny ( 24. ledna 2023 21:07 )

Ano, jen ti co se zajímali o vojáky.
Jenže vojáci mnoho lidí vůbec nezajímají. Oficíři, lampasáci, zelené gumy, mozky nejsou populární.

nespokojeny ( 24. ledna 2023 21:04 )

Já spíše souhlasím s tímto níže:

24.01.2023 16:57 | Rozhovor
Milan Kundera napsal, že Gustav Husák nastoupil jako „prezident zapomnění“ na obrodný proces Pražského jara. Bude-li zvolen Petr Pavel, stane se „prezidentem zapomnění“ na vzletné ambice a očekávání v listopadu 1989. „Má mimořádné nadání být zcela neoriginální a nic než naučené fráze od něho nelze očekávat. Domnívám se, že větší naděje zahraničních sponzorů byly původně vkládány do Danuše Nerudové. Její smůla spočívala v tom, že intelektuální nedostatečnost se hůře zakrývá u univerzitní profesorky než u profesionálního vojáka,“ říká profesor Ivo Budil s tím, že Petr Pavel pak posloužil jako „aktivní záloha“.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa