Pátek 19. dubna 2024
Svátek slaví Rostislav, zítra Marcela
Oblačno, déšť 8°C

Rozkol v Babišově straně? Vondrák chce v hnutí ANO založit frakci, Havlíček nápad odmítá

Autor: ČTK - 
24. ledna 2023
13:21

Možný vznik frakce v hnutí ANO není novým tématem, moravskoslezský hejtman a místopředseda ANO Ivo Vondrák s ním přišel už před několika měsíci, nesetkalo se to ale s pozitivní odezvou. ČTK to dnes sdělil první místopředseda hnutí Karel Havlíček. Podle místopředsedy ANO Radka Vondráčka by jakékoli frakce případně měly vznikat na základě kvalitní vnitřní diskuse a s jasným hodnotovým cílem, ne prostřednictvím oznámení v médiích. Poslankyně a bývalá místopředsedkyně ANO Jaroslava Pokorná Jermanová vznik frakce jako problém nevnímá, nemá ale povědomí o nespokojenosti velké části členů hnutí.

Vondrák připustil vznik frakce v pondělí pro portál iDNES.cz. ANO se podle něj odklonilo od původního záměru přivést do politiky osobnosti a dělat politiku pro všechny. Pokud by pro takový přístup nezískal v budoucnosti podporu, nevyloučil svůj odchod z hnutí. „Frakce je možná cesta, jak věci napravit,“ uvedl Vondrák.

Hejtman také před prezidentskou volbou, v níž kandiduje šéf hnutí a expremiér Andrej Babiš, uvedl, že hlas dá generálu Petru Pavlovi. To samé platí pro druhé kolo volby, do kterého oba postoupili. Pavla podpořil také ostravský primátor Tomáš Macura, dřívější člen předsednictva ANO.

„Frakce není žádné nové téma. Pan Vondrák s tímto návrhem přišel již před pár měsíci, v rámci hnutí se to nesetkalo s pozitivní odezvou. Hnutí ANO je catch-all party, tzn. není vyhraněno ideologicky, umíme oslovit velkou část společnosti,“ reagoval pro ČTK Havlíček.

„Já se považuji za tržně orientovaného člověka se sociální kontrolkou a pro prosazování této koncepce nepotřebuji žádnou frakci. Možná se to hodí pro tradiční politické strany, ale nikoliv pro hnutí ANO. To, že nejsme straničtí ideologové, je jedna z našich největších výhod, i proto za námi dnes jde třetina všech voličů,“ dodal bývalý ministr průmyslu a obchodu a dopravy.

Vondráček zdůraznil, že jakékoli názorové skupiny či frakce by měly obecně případně vznikat po kvalitní vnitřní diskusi s jasným hodnotovým cílem. „A ne prostřednictvím oznámení někoho v médiích v takto vypjaté době,“ uvedl pro ČTK. Podle Vondráčka se jedná o Vondrákův osobní postoj, nikoli o tendenci uvnitř hnutí. „A tento názor je v členské základně vnímán poměrně negativně, což jsem si ověřil na našem oblastním i krajském sněmu v minulém týdnu,“ dodal.

21:18
29. 1. 2023

Vážení čtenáři, děkujeme za sledování našeho volebního zpravodajství, tímto online přenos končí. V nadcházejícím týdnu pro vás chystáme články o novém prezidentovi ČR i dalších informacích z české politiky. Děkujeme za pozornost a přejeme vám dobrou noc. 

20:57
29. 1. 2023

Nový český prezident Petr Pavel na facebooku znovu poděkoval Zuzaně Čaputové za její včerejší návštěvu. „Návštěvy prezidentky Zuzany Čaputové si nesmírně vážím. Její silný krok a upřímný projev mě naplňují nadějí, že nás čeká úspěšná spolupráce ve prospěch hodnot, které sdílíme. My Češi a Slováci k sobě stále máme velmi blízko a jsem rád, že včera se to jen potvrdilo. Děkuji, paní prezidentko,“ napsal. 

20:51
29. 1. 2023

Hrad by chtěl Petr Pavel víc otevřít lidem, uvedl dnes večer na TV Nova. Bezpečnostní opatření podle něj není nutné udržovat na vysoké úrovni, hrozba, která byla před několika lety, pominula. Hrad by podle něj mohl být otevřenější i na sociálních sítích. „Možná i určitou populární formou informovat mladé, co se děje,“ uvedl. 

Bude se také bavit o možnostech využití lánského zámku ke kulturním, sportovním a jiným akcím tak, aby byl zámek víc majetkem lidí než státu a prezidenta.

Zobrazit celý online

Pokorná Jermanová nevnímá vznik frakce jako problém. „Jsme demokratické hnutí, kde každý může vyjádřit svůj názor, pan Vondrák i Macura jsou toho jasným příkladem. Nemám povědomí o nespokojenosti velké části členů, o které výše jmenovaní kolegové hovoří,“ poznamenala. Hnutí ANO by podle ní mělo být nadále široce rozkročené a hledat dobrá řešení pro české občany.

Video  CELÝ ZÁZNAM souboje titánů v Blesku: Pavel a Babiš o drsné kampani, talismanech i diplomacii  - Blesk TV a Mall TV
Video se připravuje ...

jajas ( 27. ledna 2023 08:23 )

Tak frakci v hunutí ANO si chtějí pánové založit? A to jako proč? Díky ANO se zviditelnili, získali funkce a najednou se budou oddělovat? Pokud mají jiné názory (což se samozřejmě může stát), ať si založí své hnutí...no ale to nee, že? Moc dobře ví, že by nefungovalo, zaniklo by a oni by byli v háji. Hrdinové! Kritizovat umí, ale ty koule, aby si založili své hnutí, tak na to koule prostě nemají...

LuCo ( 26. ledna 2023 14:24 )

Vondrák a Macura jsou političtí artisti, ne li akrobati. Málokterý politik si dokáže nakálet do vlastních bot!!

hejhej ( 26. ledna 2023 10:46 )

Ruzena Karaskova:
Pavel se svoji ženou RSDR E. Pavlovou( titul změněný na MGr) se tváří jako demokraté, naopak oba zarytí členové KSČ. Pavel je arogantní, chová se nadřazeně, nic pro republiku dosud neudělal, byl neznámý, než ho pětikolka " vystavila" jako kandidáta a silně ho podporuje. Už to stačí, že ho nevolím.

hejhej ( 26. ledna 2023 10:43 )

Vondrák a Macura jsou odporní. Vyšplhali se na posty díky hnutí ANO a p. Babišovi a nyní štvou proti němu. Doufám, že to těm dvěma jmenovaným kašparům ostráváci nandají při příštích volbách.
Kdyby byli čestní, což nejsou, měli by se vzdát svých funkcí, ale peníze jim nesmrdí.

jajas ( 25. ledna 2023 13:11 )

ANO = Babiš. Pokud se těm dvěma ostravákům něco na ANO a Babišovi nelíbí, měli by složit mandát, který dostali od občanů Ostravska právě proto, že jsou členy ANO a taky za něj kandidovali. Samozřejmě to ale od nich neočekávám, protože by se museli vzdát i svého platu ....Ať si založí svou stranu nebo sdružení nebo co a pak ať machrují. Není nic špatného na tom, že se názorově rozcházejí s vedením politického hnutí ANO, to se stává, ale kritizovat a přitom tam setrvávat na svých místech je srabárna....

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa