Pavel v Ósace: Český den na výstavě Expo s ním oslavila japonská princezna!
Česká hymna, princezna po boku a spirála ze skla jako symbol české budoucnosti i tradice. Tak vypadal dnešní Český národní den na světové výstavě EXPO 2025 v japonské Ósace, který odstartoval v jedenáct dopoledne slavnostním ceremoniálem. Prezidenta Petra Pavla na něj doprovázela její císařská Výsost princezna Takamado.
Pod skleněnou spirálou českého pavilonu se dnes slavilo. Prezident a princezna společně odstartovali oslavy, dvě hymny, dvě vlajky, jeden symbol – a hledání a prohlubování spolupráce napříč kontinenty.
„Téma letošního Expa, tvorba budoucí společnosti pro naše životy, je současně jednoduché, ale také nesmírně ambiciózní,“ pronesl na ceremonii Pavel a poděkoval Japonsku za velkorysost i vizi. Vedle něj seděla princezna Takamado, příbuzná císařské rodiny, která má k Česku dlouhodobě vřelý vztah - mj. miluje českou klasickou hudbu a secesního malíře Alfonse Muchu. Radost jí udělalo, že Muchův vnuk John usedl rovněž vedle ní a prezidenta Pavla.
Pak už nastoupila velkolepá show plná české klasiky, zpěvu a akrobacie. Vystupovali akrobati z uskupení La Putyka, Česká filharmonie, dětský sbor a česká zpěvačka Aiko známá z Eurovize spojili klasiku a modernu s folklorem. Zazněly Dvořákovo Largo, Janáčkova Pilka i lidová Ej, lásko lásko. Japonci tleskali ve stoje, kamery cvakaly a princezna byla nadšená.
Po ceremoniálu prezident krátce promluvil s účinkujícími, potřásl rukou mladým zpěvákům z dětského sboru i akrobatům, režisérovi i světoznámým klasickým hudebníkům. Pavel si pak na pozvání princezny s Její Výsostí bok po boku prošli ultramoderní a inovativní japonský národní pavilon. Ačkoliv protokol tu byl neúprosný, mezi Pavlem a princeznou Takamado panovala příjemná atmosféra, Její císařská výsost se usmívala a s Pavlem si notovali.
Odpoledne patřilo technologii. Pavel se přesunul do Festival Station, kde přivítal Robot expedici Praha–Ósaka. Češi přijeli v konvoji aut, která nedávno vyjela z Hradčanskeho náměstí a dorazila téměř přesně na čas do Ósaky, aby je prezident přivítal, stejně jako je tehdy z Hradu na expedici vyslal. Pavel, milovník aut, si jedno opatrně osahal, a dokonce i do něj vlezl.
Vedle zástupců start-upů pak vysadil symbolický český strom v aleji černých stromů – součást Lesa civilizací, který má zůstat v Ósace ještě dlouho po Expu.
V Daisue Hall pak zahájil program v českém pavilonu. Kyogen herci střídali české sklo, design i umění inspirované Muchou.
Bohatá tradice
Skleněná spirála, kterou Češi v Ósace postavili, možná nezmizí – Hradec Králové ji chce po Expu převzít, jak prozradil komisař české účasti na Expo Ondřej Soška na zahájení programu uvnitř pavilonu. „Světová výstava Expo končí za 81 dní a podle pravidel musíme následně pavilon demontovat a vrátit pozemek do původního stavu,“ podotkl Soška. „Dnes v noci jsem dostal informaci od primátorky města Hradec Králové, která mě informovala o svém zájmu umístit pavilon do jejich krásného města a dát mu tak nový život,“ dodal.
„Česko je z pohledu Japonska opravdu malá země, počet našich obyvatel odpovídá zhruba třetině počtu obyvatel Tokia. Na světové scéně proto nemůžeme získat pozornost jen tím, že budeme hrát na jistotu,“ uvedl Soška. Návrh pavilonu byl podle něj pro mnohé až provokativně odvážný. „Asymetrická dřevěná stavba, jejíž nosnou konstrukci tvoří výhradně panely z křížem vrstveného dřeva se skleněnou fasádou,“ přiblížil podobu pavilonu.
Česká účast na světových výstavách má dlouhou a bohatou tradici, uvedl v českém pavilonu Pavel. Na předchozích Expech podle něj Česko či předtím Československo ukázalo, jak dokáže spojit technickou zručnost s kulturním bohatstvím. Připomněl Expo v Bruselu v roce 1958. „Československo tehdy získalo snad všechna existující ocenění, především ale tehdejší účast dala vzniknout takzvanému bruselskému stylu, který ovlivnil design následujících dekád,“ podotkl.
Český pavilon v Ósace se podle Sošky snaží představit to nejlepší z české tvořivosti, technologické odvahy či kulturního dědictví a zároveň připomenout pevné pouto mezi Českem a Japonskem. Jeho cílem je také podpora českého byznysu a představení české kultury. Za 26 týdnů trvání světové výstavy se zde představí více než 250 umělců.
Komediant z Hradu se tam vyblbuje a tady se mu bouří milovaná Ukrajina..Jako poloviční ukrajinský prezident by měl přispěchat a rychle hájit zájmy malého zeleného skřeta.Protože my tam posíláme hromady peněz a oni si je rozebírají mezi sebou.Navíc chtějí ještě parazitovat v NATO a EU.Tedy místech kam vysloveně nepatří!