Býk
Autor: CNC

26. duben <<< 27. duben >>> 28. duben

Lidé narození 27. dubna jsou Býci.  


Svátek slaví Jaroslav

  • Ženský protějšek: Jaroslava
  • Nejpoužívanější domácí podoby: Jarda, Jaroušek, Jára, Jarek, Jarin, Jarinek
  • Původ: Jméno Jaroslav je slovanského původu. Pochází ze slov „jaryj“ (silný, bujarý) a „slav“ (slavný, významný). Význam jména tedy je „slavný svou silou“. Ze základu „jaryj“ se vyvinulo také slovo „jaro“, takže později se jméno začalo vykládat  jako „oslavující jaro“.
  • Povaha: Jaroslavové jsou materialisté. Pokud nejde o peníze, dokážou být citliví. Pro vnitřní vyrovnanost potřebují rodinné zázemí. Dlouho jim však trvá, než si rodinné vztahy dobře nastaví.
  • Koho takto pojmenovat: Jméno se hodí zejména pro muže narozené ve znamení Berana, Raka a Panny.

Vyberte si podle data vhodné jméno pro své miminko >  


První let Airbusu A380

První let dopravního letadla Airbus A380 byl realizován 27. dubna 2005. Jednalo se o testovací let nově vyrobeného letounu evropskou společností Airbus S.A.S. Na palubě byla posádka se 6 členy, kteří měli za úkol zhodnotit technický stav letounu a doporučit jej pro komerční využití. 

Ten den bylo krásné slunečné počasí, což byly ideální podmínky pro testování. Testování přihlíželo v blízkosti letiště na 50 tisíc diváků. Let trval zhruba 4 hodiny. Letová trasa byla z francouzského Toulouse směrem k Atlantskému oceánu. Zde se letoun otočil a pokračoval přes Pyreneje nazpět na mezinárodní letiště Toulouse Blagnac. Test dopadl dle očekávání dobře a letoun mohl být nabídnut pro komerční využití. 

Airbus A380 je největší dopravní letadlo v letecké historii. Je 73 m dlouhý, rozpětí křídel je skoro 80 m a výška ocasu je 24 m. Letadlo má 2 patra, uvnitř jsou 2 uličky a jeho kapacita je 555 – 840 cestujících. Tento velký kolos s váhou 500 tun je poháněn 4 motory. Jeho cena se pohybuje okolo 8,2 miliardy Kč. Jeho výroba započala v roce 2000 a největším odběratelem je letecká společnost Emirates. První komerční let se konal 25. října 2007. Letadlo pravidleně létá i do Prahy.

Při vývoji letounu odhadoval výrobce velkou poptávku a zájem ze strany leteckých společností. Byly plánovány také různé varianty letadla, které by se lišily vybavením, kapacitou a technologií. Bohužel odhadovaná poptávka nebyla naplněna a tak je další výroba letadla zastavena.

Světový den grafiky

27. duben byl zvolen jako Světový den grafiky proto, že v tento den roku 1963 byla založena Mezinárodní rada organizací grafického designu (ICOGRADA).

Grafický design je součástí naší ekonomiky, kultury, sociální sféry a našeho životního stylu, proto bychom si měli uvědomovat jeho důležitost. Bez grafiky a designu si dnes už nedovedeme představit naše města, sdělovací prostředky, počítačovou sféru a ani další elektronická média.

Bez graficky vyjádřených informačních a komunikačních systémů bychom měli problém například v dopravě.

V České republice se Světový den grafiky poprvé slavil roku 1966.

Kdo se narodil 27. dubna

Svět

  • 1932 – Anouk Aimée, francouzská herečka
  • 1986 – Dinara Safinová, ruská tenistka
  • 1987 – William Moseley, britský herec
  • 1989 – Emily Rios, americká herečka