Volba prezidenta 2018: Volební preference a průzkumy

Autor: ixs - 
24. 10. 2017
15:00

Kdo se stane příštím prezidentem České republiky? Kdo je favoritem? Na tyto otázky odpovídají průzkumy volebních preferencí, které jsou důležitou součástí předvolebního dění. V případě prezidentských voleb tomu není jinak. Volební predikce mohou ovlivnit voliče i výsledky voleb.

Volební průzkumy mají na starosti soukromé či veřejné agentury, které se dotazují reprezentativního vzorku respondentů a tvoří tak průzkumy volebních preferencí. Každá agentura má svou metodiku, a tak se výsledky průzkumů mohou lišit. Již několikrát jsme byli svědky toho, že volby dopadly jinak, než předpovídaly průzkumy. Jak to bude v případě prezidentských voleb v roce 2018?

Průzkum volebních preferencí - srpen 2017

Průzkum agentury Focus pro Český rozhlas ze srpna ukázal, že největšími favority prezidentských voleb 2018 jsou Miloš Zeman, Jiří Drahoš a Michal Horáček. Průzkumu volebních preferencí se zúčastnilo 1011 lidí a 28% z nich by v druhé přímé volbě prezidenta podpořilo současného prezidenta Zemana.

V průzkumu agentury Focus skončil na druhém místě kandidát na prezidenta a bývalý šéf Akademie věd Jiří Drahoš s rovnými 13%, třetí místo pak obsadil bývalý majitel Fortuny a textař Michal Horáček (12,4%). Se ziskem 2,6% skončil čtvrtý Jaroslav Kubera, který kandidaturu odmítl. Hranici jednoho procenta ještě překročili Marek Hilšer (1,4%) a Vratislav Kulhánek (1,3%). Další kandidáti obdrželi jen desetiny procenta hlasů.

Obrovský náskok v preferencích však Zemanovi hatí to, že 40,1% respondentů v průzkumu uvedlo, že zatím neví, koho budou v prezidentských volbách 2018 volit. Budoucí průzkumy volebních preferencí tak mohou pořadím značně zamíchat.

Anketa
Komu byste dali hlas v prezidentské volbě?
počet hlasujících: 14720
Anketa
Komu byste dali hlas v prezidentské volbě?
Miloš Zeman (73), současný prezident
39 %
Jiří Drahoš (68), bývalý šéf Akademie věd
24 %
Mirek Topolánek (61), expremiér
18 %
Michal Horáček (65), textař a producent
9 %
Marek Hilšer (41), lékař
5 %
Pavel Fischer (52), bývalý velvyslanec ve Francii
3 %
Jiří Hynek (56), šéf Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu
1 %
Vratislav Kulhánek (73), bývalý šéf Škoda Auto
1 %
Petr Hannig (71), skladatel, předseda Rozumných
1 %
počet hlasujících: 14720

Hra Prezident 21 jako průzkum volebních preferencí

Internetové hry Prezident 21 se k listopadu 2017 zúčastnilo přes 200 tisíc lidí. Ve hře může každý návštěvník webu udělit tři kladné hlasy a jeden negativní pro libovolného kandidáta. Institut pro Demokracii 21, který hru provozuje, vybral vzorek přesahující 42 tisíc potenciálních voličů.

Vyšel tak průzkum volebních preferencí kandidátů v prezidentských volbách. Institut díky odpovědím ve hře Prezident 21 zjistil, že například Jiří Drahoš s Michalem Horáčkem sdílejí skoro polovinu voličů. Z průzkumu je také zjevné, že potenciální kandidát na prezidenta Tomio Okamura by sebral část voličů Miloši Zemanovi.

PODROBNÉ VÝSLEDKY PRŮZKUMU NAJDETE ZDE

Výsledky prezidentských voleb 2018 budou ZDE

TERMÍN A SYSTÉM PREZIDENTSKÝCH VOLEB NAJDETE ZDE

VŠE O PREZIDENTSKÝCH VOLBÁCH 2018 NAJDETE ZDE

VŠECHNY KANDIDÁTY NA PREZIDENTA NAJDETE ZDE

JAK VOLIT NA VOLIČSKÝ PRŮKAZ NAJDETE ZDE

Doporučujeme
Další videa
Články odjinud