Prezidentské volby 2018: Volební preference a průzkumy

Autor: ixs - 
24. 10. 2017
15:00

Kdo se stane příštím prezidentem České republiky? Kdo je favoritem? Na tyto otázky odpovídají průzkumy volebních preferencí, které jsou důležitou součástí předvolebního dění. V případě prezidentských voleb tomu není jinak. Volební predikce mohou ovlivnit voliče i výsledky voleb.

Volební průzkumy mají na starosti soukromé či veřejné agentury, které se dotazují reprezentativního vzorku respondentů a tvoří tak průzkumy volebních preferencí. Každá agentura má svou metodiku, a tak se výsledky průzkumů mohou lišit. Důležité je brát v potaz i statistickou chybu a velikost vzorku dotazovaných respondentů.

Konečné výsledky po 1. kole
Vstup do speciálu
Sečteno: 100.00%
Účast: 61.92%

Volební kalkulačka 2018 - Volba prezidenta >>>

Již několikrát jsme byli svědky toho, že volby dopadly jinak, než předpovídaly průzkumy. Například průzkum volebních preferencí agentury Phoenix Research k tuzemským sněmovním volbám ze září 2017 trefně předpověděl drtivé vítězství hnutí ANO, stejně jako ostatní průzkumy. V průzkumu hnutí Andreje Babiše získalo podporu 30,7%, zatímco ve volbách slavilo s 29,6%. Velké rozdíly byly však u ČSSD a KSČM. Zatímco v průzkumu obě levicové strany atakovaly čtrnáctiprocentní hranici, po volbách se musely spokojit s mnohem skromnějším úspěchem. Komunisté získali 7,8%, ČSSD dokonce jen 7,3%.

Druhé kolo volby prezidenta 2018 - vše, co potřebujete vědět >>>

Preference kandidátů z přelomu prosince a ledna

Podle průzkumu agentury Phoenix Research, který probíhal v termínu 28. prosince 2017 - 6. ledna 2018, má stávající prezident Miloš Zeman nejpříznivější preference. Podle posledního šetření by ho v 1. kole prezidentských voleb podpořilo 38% voličů. Na druhém místě si drží stabilní podporu 17% Jiří Drahoš. Třetí je s 12 procenty expremiér Mirek Topolánek.

Poslední průzkum preferencí před 1. kolem prezidentských voleb 2018: Zeman vede, Drahoš se drží druhý

O čtvrtou příčku se v průzkumu dělí dvojice Michal Horáček a Pavel Fischer. Oba mají shodně devítiprocentní podporu voličů. O jeden procentní bod posílil Petr Hannig (2%), oslabili naopak Vratislav Kulhánek a Marek Hilšer. Průzkum probíhal na vzorku 1050 respondentů.

PODROBNÉ VÝSLEDKY PRŮZKUMU NAJDETE ZDE 

Průzkumy volebních preferencí - prosinec 2017

Průzkum agentury Phoenix Research k prezidentským volbám z první poloviny prosince 2017 ukázal dvě věci. Miloš Zeman je jasným favoritem prvního kola voleb a každý pátý ještě neví, koho bude volit. Dle průzkumu získá Zeman 31 procent hlasů, o druhé místo se „poperou“ bývalý šéf Akademie věd Jiří Drahoš a expremiér Mirek Topolánek. Získali 17, respektive 15 procent hlasů.

Mírným překvapením je aktuální pozice Michala Horáčka, původně jednoho z největších favoritů volby prezidenta. Od voličů by aktuálně získal jen osm procent hlasů a skončil by čtvrtý. Šéf agentury Phoenix Research Jan Kubáček uvedl, že dlouhodobým vyzyvatelům Miloše Zemana se nedaří posilovat preference. „Jiří Drahoš i Michal Horáček slábnou, část jejich podporovatelů přešla k dalším konkurenčním nezemanovským kandidátům, jmenovitě k Topolánkovi a Fischerovi, část jich dokonce začíná váhat se svou účastí u voleb,“ řekl.

Preference kandidátů na prezidenta ČR z první poloviny prosince pro 1. kolo volby

Hned 20 procent lidí, tedy každý pátý, ještě není rozhodnut, koho volit. Tito nerozhodní voliči tak mohou rozhodnout o tom, zda Zeman obhájí funkci prezidenta už v prvním kole či kdo ho vyzve v kole druhém. Výsledky prezidentských voleb zřejmě ovlivní také volební účast. Při první přímé volbě prezidenta byla kolem 60 procent, nyní je odhadována kolem 57,5 procenta. Průzkum probíhal na vzorku 1260 respondentů.

PODROBNÉ VÝSLEDKY PRŮZKUMU NAJDETE ZDE

Agentura Phoenix Research zjišťovala volební preference kandidátů na prezidenta i v druhé polovině prosince 2017. Miloš Zeman si oproti předchozímu měření polepšil o tři procentní body. Druhý se drží Jiří Drahoš se stabilní podporou 17 procent respondentů. Třetí Mirek Topolánek si pohoršil o jeden procentní bod, je mu tak nakloněno 14 procent oslovených. Ve hře jsou hlasy ještě 13 procent voličů, kteří ještě nevědí, koho volit.

„První dva lednové týdny rozhodnou, zda u potencionálních voličů zvítězí vystupování prezidenta Miloše Zemana okolo hlasování o důvěře vládě Andreje Babiše, či naopak vystupování a argumentace Zemanových vyzyvatelů v televizních debatách bez Zemanovy účasti,“ řekl šéf agentury Jan Kubáček.

Preference kandidátů na prezidenta ČR z druhé poloviny prosince pro 1. kolo volbyPreference kandidátů na prezidenta ČR z druhé poloviny prosince pro 1. kolo volby | 

Průzkum probíhal ve dnech 14. až 29. prosince na vzorku 1260 respondentů z celé ČR. Deklarovaná volební účast v něm byla 58,2 procenta.

PODROBNÉ VÝSLEDKY PRŮZKUMU NAJDETE ZDE

Průzkum volebních preferencí - listopad 2017

V listopadu provedla průzkum volebních preferencí agentura STEM/MARK, a to na vzorku 715 respondentů. Data prokázala, že největší počet podporovatelů má stále prezident Miloš Zeman. Podporu mu vyjádřilo 45% respondentů. Na druhém místě skončil Jiří Drahoš s 40% podporou, následován Michalem Horáčkem. Textaře preferuje 32% oslovených.

S výrazným odstupem na vedoucí trojici skončil čtvrtý Pavel Fischer (16%), dvanáctiprocentní podporu získali Mirek Topolánek, Marek Hilšer a Vratislav Kulhánek a poslední Jiří Hynek uzmul 3%.

STEM/MARK zjišťoval další zvažované kandidáty na prezidenta. Průzkum ukázal, že většina příznivců Miloše Zemana nemá v oblibě žádného z dalších kandidátů. Oproti tomu podporovatelé Jiřího Drahoše ve větší míře podporují i Michala Horáčka a naopak.

Zajímavostí je, že mezi nevoliči z poslední přímé volby prezidenta v roce 2013 mají Zeman, Drahoš i Horáček takřka srovnatelné preference. Devátý registrovaný kandidát Petr Hannig v průzkumu chybí.

Chtějí občané volit prezidenta?

Říjnové šetření CVVM se zaměřilo primárně na ochotu občanů zúčastnit se volby prezidenta v roce 2018. Z dat vyplynulo, že 66 % občanů se chce zúčastnit voleb, 25 % k nim odmítá jít a 9 % nebylo nerozhodnuto.

Průzkum volebních preferencí - srpen 2017

Průzkum agentury Focus pro Český rozhlas ze srpna ukázal, že největšími favority prezidentských voleb 2018 jsou Miloš Zeman, Jiří Drahoš a Michal Horáček. Průzkumu volebních preferencí se zúčastnilo 1011 lidí a 28% z nich by v druhé přímé volbě prezidenta podpořilo současného prezidenta Zemana.

V průzkumu agentury Focus skončil na druhém místě kandidát na prezidenta a bývalý šéf Akademie věd Jiří Drahoš s rovnými 13%, třetí místo pak obsadil bývalý majitel Fortuny a textař Michal Horáček (12,4%). Se ziskem 2,6% skončil čtvrtý Jaroslav Kubera, který kandidaturu odmítl. Hranici jednoho procenta ještě překročili Marek Hilšer (1,4%) a Vratislav Kulhánek (1,3%). Další kandidáti obdrželi jen desetiny procenta hlasů.

Obrovský náskok v preferencích však Zemanovi hatilo to, že 40,1% respondentů v průzkumu uvedlo, že zatím neví, koho budou v prezidentských volbách 2018 volit. Budoucí průzkumy volebních preferencí tak mohou pořadím značně zamíchat.

Hra Prezident 21 jako průzkum volebních preferencí

Internetové hry Prezident 21 se k listopadu 2017 zúčastnilo přes 200 tisíc lidí. Ve hře může každý návštěvník webu udělit tři kladné hlasy a jeden negativní pro libovolného kandidáta. Institut pro Demokracii 21, který hru provozuje, vybral vzorek přesahující 42 tisíc potenciálních voličů.

Vyšel tak průzkum volebních preferencí kandidátů v prezidentských volbách. Institut díky odpovědím ve hře Prezident 21 zjistil, že například Jiří Drahoš s Michalem Horáčkem sdílejí skoro polovinu voličů. Z průzkumu je také zjevné, že Tomio Okamura by v případě kandidatury na prezidenta sebral část voličů Miloši Zemanovi.

PODROBNÉ VÝSLEDKY PRŮZKUMU NAJDETE ZDE

Jak viděly průzkumy prezidentské volby v USA

Souboj Donalda Trumpa a Hillary Clintonové o funkci prezidenta v roce 2016 byl tématem číslo jedna. Ukázalo se, že američtí voliči si proti sobě představovali jiné kandidáty, než ty, kteří vzešli z primárek dvou největší stran - Republikánů a Demokratů. Vzniklo mnoho průzkumů volebních preferencí.

Krátce před volbami v USA 2016 byly zveřejněny výsledky několika průzkumů, které následně vzbudily rozpaky. V posledním zveřejněném předvolebním průzkumu televizní stanice Fox News získala Clintonová 48% voličů a porazila tak Trumpa, který měl podporu 44%. Ještě výraznější vítězství Clintonové předpovídal průzkum volebních preferencí NBC News/Survey Monkey, podle kterého Clintonová měla porazit Trumpa o šest procentních bodů. Obdobně dopadl i předvolební odhad televizní stanice CNN, která taktéž favorizovala Clintonovou. Ta v průzkumu získala podporu 49%, Trump jen 44%.

Výjimkou byl průzkum preferencí Los Angeles Times/USC, který naopak favorizoval Trumpa. Tuto predikci podpořil i americký profesor Allan Lichtman. Ten zkoumal prezidentské volby v USA mezi lety 1860 – 1980. Na základě rozboru 120letého chování voličů úspěšně predikuje vítěze již od roku 1984. Jako vítěze favorizoval rovněž Trumpa.

Pro mnohé tak bylo překvapením, když prezidentské volby vyhrál miliardář Donald Trump, a to poměrem 306:232 v počtu hlasů volitelů. Ihned se spustila diskuze o tom, nakolik jsou průzkumy volebních preferencí přesné a důvěryhodné, když velká část favorizovala Hillary Clintonovou.

Vše o prezidentských volbách 2018 čtěte zde


Kandidáti na prezidenta 2018:

Jiří Drahoš

Bývalý předseda Akademie věd ČR Jiří Drahoš odevzdal kandidátní listinu na ministerstvo vnitra 3. listopadu 2017. Přinesl celkem 154 919 podpisů od občanů. Vnitro mu po kontrole petičních archů a vyřazení chybných či neúplných údajů uznalo 141 234 podpisů.

Transparentní účet Jiřího Drahoše

Kompletní profil a názory Jiřího Drahoše najdete zde >>>

Pavel Fischer

Někdejší velvyslanec ve Francii, poradce prezidenta Václava Havla či ředitel ústavu pro výzkum veřejného mínění STEM, Pavel Fischer, odevzdal kandidátní listinu na ministerstvo vnitra 27. října 2017 s podporou 17 senátorů.

Transparentní účet Pavla Fischera

Kompletní profil a názory Pavla Fischera najdete zde >>>

Petr Hannig

Hudebník, producent a předseda Strany zdravého rozumu (Rozumní), Petr Hannig, odevzdal kandidátní listinu na ministerstvo vnitra 25. října 2017. Hannig získal podporu 32 poslanců a 3 senátorů.

Transparentní účet Petra Hanniga

Kompletní profil a názory Petra Hanniga najdete zde >>>

Marek Hilšer

Lékař a občanský aktivista Marek Hilšer odevzdal kandidátní listinu na ministerstvo vnitra 2. listopadu 2017. Jeho kandidaturu na prezidenta podpořilo 11 senátorů.

Transparentní účet Marka Hilšera

Kompletní profil a názory Marka Hilšera najdete zde >>>

Michal Horáček

Bývalý spolumajitel Fortuny a miliardář Michal Horáček odevzdal kandidátní listinu s podpisy od občanů na ministerstvo vnitra 1. listopadu 2017. Petiční archy obsahovaly celkem 90 384 podpisů, vnitro však kvůli chybným či neúplným údajům uznalo 86 940 podpisů.

Transparentní účet Michala Horáčka

Kompletní profil a názory Michala Horáčka najdete zde >>>

Jiří Hynek

Prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu odevzdal kandidátní listinu na ministerstvo vnitra 16. října 2017. Jiří Hynek se opírá o podpisy 37 poslanců. Je oficiálním kandidátem strany Realisté.

Transparentní účet Jiřího Hynka

Kompletní profil a názory Jiřího Hynka najdete zde >>>

Vratislav Kulhánek

Kandidátem na prezidenta je i Vratislav Kulhánek, který je podporovaný Občanskou demokratickou aliancí (ODA). Bývalého šéfa automobilky Škoda Auto navrhlo celkem 28 poslanců.

Transparentní účet Vratislava Kulhánka

Kompletní profil a názory Vratislava Kulhánka najdete zde >>>

Mirek Topolánek

Mirek Topolánek odevzdal kandidátní listinu na ministerstvo vnitra na poslední chvíli 7. listopadu 2017. Někdejší předseda ODS získal podporu 10 senátorů. Kandidaturu na prezidenta oznámil jen den předem.

Transparentní účet Mirka Topolánka

Kompletní profil a názory Mirka Topolánka najdete zde

Miloš Zeman

Současný prezident Miloš Zeman odevzdal prostřednictvím ženy Ivany kandidátní listinu na ministerstvo vnitra 6. listopadu 2017. Vnitro Zemanovi započetlo 103 817 podepsaných občanů na petici.

Transparentní účet Miloše Zemana

Kompletní profil a názory Miloše Zemana najdete zde

Výsledky prezidentských voleb 2018 budou zde

O odměnách pro členy volební komise čtěte zde

Jak volit s voličským průkazem čtěte zde

Vše o pravomocích prezidenta čtěte zde

Doporučujeme
Další videa