Sobota 30. září 2023
Svátek slaví Jeroným, zítra Igor
Oblačno, déšť 21°C

Drahoš „vyluxuje“ hlasy poražených, tvrdí průzkum. Zeman ale nezůstane zkrátka

Autor: ČTK, Mii - 
17. ledna 2018
15:55

Zhruba tři čtvrtiny voličů velké části nepostupujících kandidátů na prezidenta plánují dát hlas Jiřímu Drahošovi. Ukazuje to průzkum agentur STEM/MARK a Median pro Institut pro Demokracii 21. Čísla odrážejí názor voličů během prvního kola voleb. Hlasy pro Jiřího Hynka, Petra Hanniga a Vratislava Kulhánka ve výsledcích průzkumu započítány nejsou, kvůli malému počtu voličů by u nich mohla vzniknout výrazná statistická odchylka.

Z prvního kola postoupili do druhého, které se koná 26. a 27. ledna, stávající prezident Miloš Zeman a bývalý předseda Akademie věd ČR Drahoš. Agentury ve zveřejněných výsledcích průzkumu uvedly, zda by voliči nepostupujících kandidátů Pavla Fischera, Michala Horáčka, Marka Hilšera a Mirka Topolánka volili spíše Drahoše, nebo Zemana, případně volit nešli.

Konečné výsledky po 1. kole
Vstup do speciálu
Sečteno: 100.00%
Účast: 61.92%
lídr Zeman
Zeman
38,56 %
1 985 547 hlasů
lídr Drahoš
Drahoš
26,6 %
1 369 601 hlasů
lídr Fischer
Fischer
10,23 %
526 694 hlasů
lídr Horáček
Horáček
9,18 %
472 643 hlasů
lídr Hilšer
Hilšer
8,83 %
454 949 hlasů

Drahošovi by dalo hlas 71 až 77 procent oslovených voličů Fischera, Horáčka, Hilšera a Topolánka. K Zemanovi by se naopak přiklonilo 15 až 22 procent voličů těchto čtyř neúspěšných kandidátů. Největší podporu má Drahoš mezi voliči Fischera. Zemana by volili nejčastěji příznivci Topolánka. Zbytek dotázaných tvoří lidé, kteří ještě nejsou rozhodnuti, nebo již ve druhém kole nechtějí k urnám přijít.

Odhad přelivu hlasů od čtyř neúspěšných kandidátů na prezidenta k finalistům Miloši Zemanovi a Jiřímu Drahošovi Odhad přelivu hlasů od čtyř neúspěšných kandidátů na prezidenta k finalistům Miloši Zemanovi a Jiřímu Drahošovi | Blesk - Jarmila Hluchá a průzkum agentur STEM/MARK a Median

Největší podíl lidí, kteří by již ve druhém kole vůbec nešli volit, je mezi příznivci Horáčka. K urnám by nepřišla téměř desetina z nich.

Statisticky má větší šanci Drahoš

Zeman postoupil do druhého kola se zhruba 39 procenty hlasů (asi 1,99 milionu hlasů) a Drahoš s 27 procenty (1,37 milionu hlasů). Fischer získal v prvním kole asi deset procent hlasů, Horáček a Hilšer shodně přibližně devět procent a Topolánek čtyři procenta. Všichni čtyři zmínění nepostupující kandidáti dostali dohromady přibližně 1,68 milionu hlasů.

Video  Drahoš: V souboji se Zemanem čekám útoky. „Bude to ještě horší...“  - Zuzana Štíchová, Aleš Brunclík
Video se připravuje ...

Pokud by Zeman a Drahoš dostali k počtu hlasů získaných v prvním kole i podíl z hlasů nepostupujících kandidátů podle průzkumu, získal by celkově víc hlasů Drahoš. Při propočtu z množství voličů kandidátů v prvním kole by tak Zeman dostal zhruba 2,29 milionu hlasů a Drahoš 2,62 milionu.

EMBED_OFF

Horáček zaznamenal na Twitteru, že většina jeho voličů by ve druhém kole dala hlas Drahošovi. „Proto vás prosím: jděte volit a přispějte k vítězství v zásadním střetnutí,“ sdělil.

Průzkum mezi voliči prováděly agentury ve dnech 12. a 13. ledna, kdy se konalo první kolo prezidentské volby. Zúčastnilo se ho 2568 lidí.

Termín a systém prezidentských voleb 2018 najdete zde

Všechny důležité informace o 2. kole voleb najdete zde

Výsledky 2. kola prezidentských voleb 2018 najdete zde

Jak získat voličský průkaz pro 2. kolo najdete zde

Vše o okrskových volebních komisích čtěte zde

Průzkumy volebních preferencí najdete zde

Vše o pravomocích prezidenta čtěte zde

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Autorské komentáře k volbám prezidenta ČR čtete na Reflex.cz

Doporučujeme
luder ( 25. ledna 2018 01:22 )

A teď se podívejme na politickou praxi pánů Kalouska, Bělobrádka, Schwarzenberga a spol., kteří se prohlašují za reprezentanty české pravice a podporují takzvaného pravičáka Drahoše. Zadlužená země, zlodějské daně celkově kolem 45 %, předražená voda i elektřina, ideologické vedení hospodářství místo výroby a trhu, zastaralý a zničený průmysl, zničené zemědělství a dovoz obrovských objemů potravin, inkluzivní základní školství a ideologizované střední a vysoké školství produkující kvanta nepoužitelných pitomců, jejichž myšlení začíná a končí matláním po ušmudlaném displeji tabletu, podpora islámu jako agresivní ideologie nesvobody, primitivismu a útlaku nemuslimů, přebujelá byrokracie, nebojeschopná armáda, miliardy pro povaleče v politických neziskovkách, podlézání cizáckým zájmům Bruselu a Berlína. Žádní pravičáci, ale euromarxističtí totalitáři, kteří podnikají v politice a celý život nic pořádného nedělali. Nijak se neliší od evropských socialistů. Proto si tak dobře rozuměli se Sobotkou a jeho partou. To jsou podporovatelé Jiřího Drahoše, který je jejich reprezentantem. Pravičák vytvářející hodnoty není a nemůže být nějaký arogantní intelektuál z pražské kavárny, který ničemu nerozumí a do všeho kecá za královský plat z daní spoluobčanů. Opravdového pravičáka nedělá nadávání na předlistopadové komunisty a na Rusko, ale zodpovědná práce pro vlast a národ, nikoli lukrativní post ve státní správě. Je podle vás Jiří Drahoš takový pravičák?

Desterz ( 18. ledna 2018 20:08 )

Přijde mi svrchovaně komické, když pan Drahoš, který uznává referendum jež nás dostalo do EU, odmítá referendum které by nás (zaplať pámbu/nedej pámbu - nehodící si škrtni) zase z EU dostalo. Takže když jazyk národa sprostného líže správnou botu, tak smí, ale lízat nesprávnou botu nesmí? Ráčejí se jít vycpat s takovým názorem, vašnosti.

oldedek ( 18. ledna 2018 10:23 )

Ovčáček: Naší strategií jsou čtyři debaty, ať pan Drahoš přijde, nebo ne… Nó když jsou ti Hradní křiváci takhle vyčůraní, a mění ze strachu své názory ze dne na den, tak bych panu Drahošovi doporučil aby šel na ty dvě předem domluvené debaty a na ty další dvě, podobně jak to udělal Zeman Horáčkovi, poslal do diskuze bývalého velvyslance pana Petra Koláře, novináře pana Martina Fendrycha nebo pana Veselovského aby jak říká Kecáček nemusel „pan“ prezident sedět naproti prázdné židl…. Jó a nemusí si sebou brát ani fíkus ….

dobry-clovek ( 18. ledna 2018 08:48 )

Poprvé za éru ČR budeme mit horšího prezidenta než byl Gotvald, Novotny, Hácha, Husák a bude to pedofil a udavač Jiří Drahoš, zvolený intrikama a podvodem vypatlanych mozků pražské kavarny havloidniho odpadu za podpory a intrik megazlodeju. Doba temna začíná.. Pokud intrikama a podvodem zvítězí PEDOFIL a udavač DRAHOŠ tak muj prezident to stejně NIKDY nebude, protože pro mě a statisíce, miliony jiných obcanů ČR to bude stále jen zaprodané želé, srab, riťoliz, zrádce a udavač pedofilní prezident ČR = DRAHOŠ lidský odpad a slizoun. At si ho velebí stejný odpad, pro mě se nic neměni, pro me je a stále bude prezidentem Miloš Zeman

pochcanycarmin ( 18. ledna 2018 07:20 )

My debilové, zloději a křiváci všeho druhu volíme soudruha Zemana. Přidej se k nám!

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa