Neděle 21. dubna 2024
Svátek slaví Alexandra, zítra Evženie
Oblačno 6°C

Voličský průkaz na druhé kolo prezidentské volby - jak podat žádost?

Voličský průkaz
Voličský průkaz  (Autor: Hradeckralove.org)
Autor: ixs - 
14. ledna 2018
10:00

První kolo prezidentských voleb skončilo a do toho druhého postoupil současný prezident Miloš Zeman a exšéf Akademie věd Jiří Drahoš. Pokud jste si nestihli vyřídit voličský průkaz s předstihem, ještě máte šanci. Jak a do kdy si o něj můžete zažádat?

Druhé kolo prezidentských voleb bude 26. a 27. ledna 2018. Pro mnohé lidi to ale nepřináší pouze starost s tím, kterému kandidátovi dát svůj hlas, ale i nejistotu, kde a zda ho budou moci odevzdat. Volit prezidenta můžete, i když zrovna nebudete doma.

Voličský průkaz na 2. kolo volby prezidenta 2018

Voličské průkazy pro druhé kolo prezidentských voleb mohly úřady vydávat už od 28. prosince. Kdo se rozhodl pro volbu mimo své bydliště na poslední chvíli, může ale o průkaz žádat ještě v příštích dnech. Písemně mohou voliči žádat buď poštou s notářsky ověřeným podpisem, anebo přes datovou schránku, a to nejpozději do 19. ledna do 16 hodin.

Osobně si pak mohou lidé vyřídit průkaz ještě dva dny před volbami. „To znamená, kdo si nepodá písemnou žádost o voličský průkaz do 19. ledna do 16 hodin, tak má ještě možnost si ho vyřídit osobně na úřadě do 24. ledna do 16 hodin,“ popsal postup při žádosti o voličský průkaz náměstek ministra vnitra Petr Mlsna.

Jak podat žádost o voličský průkaz

Žádost o voličský průkaz nemá žádnou danou formu. Důležité je však uvést všechny důležité indetifikační údaje. Tedy jméno, datum narození, adresu trvalého bydliště i kontakt. V žádosti také upřesněte, jak si voličský průkaz vyzvednete.

Pro voličský průkaz si můžete dojít na úřad osobně, případně si jej nechte zaslat na předem určenou adresu. Existuje také možnost pověření blízké osoby, aby průkaz vyzvedla. V tomto případě musí žadatel sepsat plnou moc, na které bude jeho úředně ověřený podpis a kterou vybaví člověka, který mu voličský průkaz vyzvedává.

Vše o prezidentských volbách 2018 čtěte zde >>>

Průběžné výsledky 1. kola
Vstup do speciálu
Sečteno: %
Účast: %

Ověření podpisu? Někde s poplatkem, jinde zdarma

Pokud si zažádáte o ověření podpisu na krajském úřadě, obecním úřadě či úřadě městské části nebo obvodů statutárních měst, lze požádat o osvobození od poplatku a ověření podpisu je zdarma.

Podpis můžete ověřit i na poště, která je vybavena asistovaným místem výkonu veřejné správy, tzv. Czech Pointem, u notáře či u Hospodářské komory ČR. Tyto instituce však mohou požadovat za ověření poplatek.

Jak volit s volebním průkazem

V den voleb se dostavíte k urně do jakéhokoli volebního okrsku a volební komisi se prokážete občanským průkazem (případně cestovním pasem) a k tomu přiložíte voličský průkaz. Volič nemá povinnost voličský průkaz nutně využít. Pokud si ho vyřídíte, ale nakonec máte možnost volit v místě trvalého bydliště, jen odevzdáte průkaz komisi a žádné sankce vám nehrozí.

Doporučujeme
bazaro ( 14. ledna 2018 18:48 )

Při vystavení voličského průkazu je současně volič vyškrtnut ze stálého seznamu voličů (tam kde má trvalý pobyt) pak může volit kdekoliv a na místě voličský průkaz odevzdá. Volit tedy může pouze jednou.

flora ( 14. ledna 2018 14:15 )

Volič nemá povinnost voličský průkaz využít a může volit i v místě svého trvalého bydliště dle PO. Z toho plyne, takový volič může volit na dvou místech zároveň. 24.1. si vyřídí voličský průkaz, 26.1 na něj odvolí a přesune se pár km a odvolí na občanku. Z článku nevyplývá, že je toto nějak elekronicky ošetřeno aby k tomu nemohlo dojít. Takže všichni studenti,a mladí po podnájmech , návštěvách atd. mohou Drahošovi dát hlas 2x. Drahošovi, tihle zmanipulovaní bulíci Zemana určitě nevolí.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa