10 milionů na kampaň a šibeniční čas na průkazy. Co bude ve 2. kole prezidentských voleb?

 • Autor: Jakub Veinlich - 
  14. 1. 2018
  08:45

  I druhé kolo prezidentských voleb má svá pravidla. Zatímco voliči dostanou 14 dní na rozmyšlenou, kterému z kandidátů vhodí 26. a 27. ledna svůj hlas, uchazeči o hlavu státu pokračují v kampani, ve které nesmí překročit volební limit – úřady zas chystají nové volební lístky a voličské průkazy. Kde a kdy všechny náležitosti dostanete. Blesk Zprávy připravily stručný návod k druhému kolu voleb. 

 • 1.Termín voleb

  Podle volebního zákona musí být mezi prvním a druhým kolem časové rozpětí 14 dní. Prostor se dává nejen postupujícím kandidátům na pokračování ve volební kampani, ale také tiskárně volebních lístků nebo úřadům na vydávání voličských průkazů. V druhém kole tedy budeme volit 26. a 27. ledna.

  Češi mají za sebou první volbu, rozhodovat o prezidentovi budou ještě jednou.Češi mají za sebou první volbu, rozhodovat o prezidentovi budou ještě jednou. | 

 • 2.Kdo vše může volit

  V České republice platí všeobecné, rovné a přímé volební právo. Volit může každý občan – muži i ženy, kteří jsou starší 18 let. Volba je tajná – každý občan tedy přistupuje do prostoru pro úpravu volebních lístků sám. Další volič ho vystřídá až po opuštění zástěny. Ve druhém kole prezidentské volby mohou volit i ti, kteří v prvním kole ještě nesměli. K urnám totiž může přijít i volič, kterému bude 18 let nejpozději v druhý den volby druhého kola. Tedy, volit může i ten, kterému bude 18 let až 27. ledna.

  Češi mají za sebou první volbu, rozhodovat o prezidentovi budou ještě jednou.Češi mají za sebou první volbu, rozhodovat o prezidentovi budou ještě jednou. | 

 • 3.Žádosti o voličské průkazy musí být rychlé

  Voličské průkazy pro druhé kolo prezidentských voleb mohly úřady vydávat už od 28. prosince. Kdo se rozhodl pro volbu mimo své bydliště na poslední chvíli, může ale o průkaz žádat ještě v příštích dnech. Písemně mohou voliči žádat buď poštou s notářsky ověřeným podpisem, anebo přes datovou schránku, a to nejpozději do 19. ledna do 16 hodin. Osobně si pak mohou lidé vyřídit průkaz ještě dva dny před volbami. „To znamená, kdo si nepodá písemnou žádost o voličský průkaz do 19. ledna do 16 hodin, tak má ještě možnost si ho vyřídit osobně na úřadě do 24. ledna do 16 hodin,“ popsal postup při žádosti o voličský průkaz náměstek ministra vnitra Petr Mlsna.

  Češi mají za sebou první volbu, rozhodovat o prezidentovi budou ještě jednou.Češi mají za sebou první volbu, rozhodovat o prezidentovi budou ještě jednou. | 

 • 4.Volební lístky

  Volební lístky tentokrát ve schránce nečekejte. Dnů je málo, práce hodně. Tedy, lístky se musí nejdříve vytisknout a pak rozvést na jednotlivé úřady. Jenže úředníci by už jednotlivé sady nestihli rozdat každému do schránky, a tak volební lístky s jednotlivými kandidáty dostanou všichni voliči až ve volební místnosti. Volba pak probíhá úplně stejným způsobem jako v prvním kole. Z nabízených kandidátů každý za plentou vybere jednoho – lístek  nemusí nijak upravovat. Vloží ho jen do obálky a tu pak i s lístkem vhodí do volební urny.

  Češi mají za sebou první volbu, rozhodovat o prezidentovi budou ještě jednou.Češi mají za sebou první volbu, rozhodovat o prezidentovi budou ještě jednou. | 

 • 5.Volební místnosti

  Ani na volebních místnostech se při volbách 26. a 27. ledna nic měnit nebude. Volební místnosti pro jednotlivé okrsky budou na tom samém místě, jako byly v případě prvního kola. Na jiném místě tak budou tedy volit jen ti, kteří si vyřídili pro druhé kolo voličský průkaz. „Volební místnosti jsou ve stejných místech jako v případě prvního kola, protože se hlasuje před stejnými okrskovými volebními komisemi jako v prvním kole prezidentské volby,“ upřesnil pro Blesk Zprávy náměstek ministra vnitra Petr Mlsna. I tentokrát budou volby dva dny. V pátek 26. ledna mohou lidé přijít volit od 14 do 22 hodin, v sobotu 27. ledna pak od 8 do 14 hodin.  

  Video Celý záznam: „Zeman je Putinova děvka,“ křičela žena a vrhla se na prezidenta - Jan Jedlička

 • 6.Financování kampaně

  Předvolební kampaň pro kandidáty má svá omezení. A to i finanční. Před druhým kolem musejí mít kandidáti stále otevřený transparentní účet. V příštích 14 dnech mohou navíc utratit maximálně deset milionů korun. Jejich maximální útrata během kampaně tak může být maximálně 50 milionů korun. Na vše stále dohlíží Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí.

  Podrobné výsledky prvního kola prezidentské volby najdete zde:

  Video Osm kandidátů na prezidenta v Blesku: Prošli zkouškou z Ústavy, protokolu a zpívali hymnu - Blesk Zprávy

Doporučujeme
-FBI- ( 17. ledna 2018 10:17 )

Pedofil Darmoš-Drahoš je nastrčená slaboduchá figurka kterou volí vymyté mozky a nezkušená přiblblá omladina co si myslí že ve 20 ti sežrala moudrost světa,stejně jako fetaci PIRATI co chtěji zlegalizovat fety a marjánku!Někdo kdo hodně nechce Zemana tahá už dlouho z pozadí za nitky intrik a pomluv na pana Zemana už léta.Zeman je zkušený poctivy politik co nekrade a nemá zapotřebí ani lhát a normální lid pozná komu jde sobecky jen o sebe jako STB Drahošovi,nebo komu zaleží na lidech a ČR skutečně!!!Populista a vysmátaá žlutá tlama Drahoš je to nejhorší zlo pro ČR.Připomíná mi to protlačování Hitlera na vudce za každou cenu..ano Drahoš je česky Hitler!!!

repelos ( 15. ledna 2018 10:18 )

PROČ se se česká média až na výjimku-TV Barrandov-stále urputně snaží protlačit evidentně nastrčenou figurku-Jiřího Drahoše na Hrad?? PROČ nezveřejníte petici J.Drahoše z roku 2015 pro přijímání migrantů?? PROČ jak malí fakani překroutíte vše proti prezidentovi? i tu zfanatizovanou ukrajinskou děvku s fotrem z Afriky jste honem ukazovali i s obhájkyní v TV1 málem jako chudinky oběti.V US by byla do vteřiny jako řešeto. PROČ chcete zničit český národ,kdo je v pozadí?? počítáte s určitým procentem hloupých či naivních lidí,s neziskovkami které mají zlatý důl,s pražskými darebáky a vesměs příživníky a pokoutně ,nezákonně zbohatlými grázly? Od minulých voleb provozujete štvanice,dehonestace a překrucování.Bohužel,národ se proti vám nedokáže účiněji bránit,všechny mocenské páky má pražská sebranka,dotovaná světovým rozvracečem židem Sorosem. Ale čím víc vám lidé budou vidět do karet, tím hůř se vám bude dařit vaše vlastizrádné dílo.

wyxiy ( 14. ledna 2018 20:32 )

Ondřej Hejma volí Zemana : https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Ondrej-Hejma-pali-ostrymi-Zeman-dela-politiku-spra vne-je-to-strela-a-demon-Drahos-je-jen-kontejner-na-protizemanovske-hlasy-520051

1912 ( 14. ledna 2018 18:46 )

Neinformovaný občan ani netuší, odkud se objeví kandidát na prezidenta. I když je to navenek slušný člověk, pracuje jako akademik, tak to chce velmi zpozornit. Pro boj o hrad v ČR dosadili také Jiřího Drahoše, vědce, ale také - člena České asociace Římského klubu /CoR/ ……. a co to je, ten Římský klub? - Zednářské společenství, ovládané západní „Černou šlechtou“ a velmi bohatými 13 iluminátskými rodinami z USA, jak uvádí Michael Morris v knize „Co nesmíte vědět“ - díl 1.Členem této organizace je Jiří Drahoš. Nedivme se, že právě od něho vyšla v roce 2015 petice, abychom přijímali tyto ilegální uprchlíky. Je zajímavé, že ze se v Německu uvažovalo o kandidátovi na prezidenta taky ze stejné skupiny. I v Rakousku si zednáře dosadili na trůn. V Německu Merkelová je v Atlantik-Brucke, kde se to zednáři jen hemží a její hvězda vylétla vzhůru po návštěvě mocných Bilderbergů. Hollande je rovněž v jedné přední francouzské zednářské lóži. Nedávno v Holandsku vyhrál ten "správný"kandidát a také "správná" multikultikulti strana. Oni to mají "hoši" všude pod kontrolou a mají své kádry připravené na cokoliv a kdekoliv. Takže Jiří Drahoši, média budou stále na vaší straně, s tím musíme počítat.

pijuchcanky ( 14. ledna 2018 13:45 )

Zobrazit celou diskusi
Další videa