Kandidát na prezidenta Miloš Zeman: Pobouřil kun*ou, nad nohy vyzdvihl mozek

Autor: Zuzana Štíchová - 
20. 11. 2017
21:14

Vulgarismy, červené karty a orientace na Čínu a Rusko na jedné straně, pravidelné cesty do všech koutů Česka vyjma Prahy na straně druhé. To je ve zkratce současný prezident Miloš Zeman, který usiluje o dalších pět let na Hradě. Blesk.cz postupně nabízí profily všech prezidentských kandidátů.

Jako jeden z trojice kandidátů vsadil na to, že ho do prezidentských voleb pošlou lidé. Miloš Zeman nasbíral podle své manželky přes 113 tisíc podpisů, tedy zhruba o 30 tisíc méně než Jiří Drahoš. Stačilo by mu ale „pouze“ 50 tisíc. První krok ke znovuzvolení tak byl pro Zemana bezbolestný.

Přesto, že odmítl dělat volební kampaň, propagace Miloše Zemana zaplnila v polovině října schránky. Vznik propagačního materiálu zaplatil teplický podnikatel Jaroslav Třešňák a Zeman o tom věděl, sdělil webu Aktuálně.cz mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Prezident nebude podle jeho slov občanům zakazovat projevovat svoji podporu.

Zeman tak nahnal další vodu na mlýn svým kritikům. Ozval se například člen vedení Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí Jan Outlý s tvrzením, že jde o klasickou letákovou kampaň, jejímž prostřednictvím Zeman usiluje o své znovuzvolení. 

Video Prezident Miloš Zeman nasbíral 113 000 podpisů pro svou kandidaturu - Jan Jedlička
1080p 720p 360p

Zeman: Politika se nedělá nohama, ale mozkem

„Odešla mi cukrovka.“ Takovými slovy udivil prezident Zeman začátkem listopadu nejen laickou, ale také odbornou veřejnost. Jeden z jeho lékařů pak složitě vysvětloval, že to samozřejmě není možné. Nicméně podle dostupných vyjádření je prezidentova nemoc pod kontrolou.

„Pravidelným dietním stravováním úmyslně shodil váhu na, dalo by se říct, normu ke své výšce,“ řekl k vývoji cukrovky prezidentův lékař Miloslav Kalaš.

Mnohem více hlavu státu zřejmě trápí neuropatie, tedy znecitlivění nohou. Kvůli tomuto neduhu prý nemotorně chodí a například v Číně na něj museli čekat i světoví státníci, než dojede na golfovém vozíku. Podle vyjádření Kalaše by se díky stabilizované glykemii neměla neuropatie zhoršovat, ale spíš stabilizovat. Kalaš zná prezidenta jako pacienta déle než 15 let. Za velké riziko považuje to, že Zeman „hodně kouří“, EKG má ale údajně v pořádku.

Video Zázrak? Zeman tvrdí, že mu „odešla“ cukrovka a jeho lékař byl v šoku - Jan Jedlička

Ne vždy přitom Miloš Zeman vypadá na veřejnosti tak zdravě, jak ho lékaři popisují. Proto už se vyrojily spekulace o tom, že mu amputovali nohu nebo že má rakovinu. To Pražský hrad striktně odmítl. Po brněnském radním, který s tvrzením o rakovině přišel, chce Hrad omluvu a 5 milionů korun. Pokud soud rozhodne v Zemanův prospěch, mají peníze putovat do jeho volebního fondu. Prezidentův lékař totiž označil tvrzení o rakovině za zcela vymyšlené a ničím nepodložené.

Ovčáček, Mynář a Nejedlý na Hradě

Stálicí jsou u Zemana jeho spolupracovníci. O média se stará mluvčí Jiří Ovčáček, kancelář řídí Vratislav Mynář, jemuž Národní bezpečnostní úřad odmítl udělit nejpřísnější bezpečnostní prověrku, kterou potřebuje k práci. Vlivným zákulisním hráčem zůstává prezidentův poradce Martin Nejedlý, který dřív pracoval pro ruskou firmu Lukoil. 

Rusko a Čína ve středu zájmu

Žádný z českých prezidentů nepěstoval vztahy s Východem tolik jako Miloš Zeman. Prozápadní orientaci, kterou mnozí spatřovali především ve Václavu Havlovi, vystřídal častými cestami za ruským a čínským prezidentem Vladimirem Putinem a Si Ťin-pchingem.

S Putinem se setkal letos v květnu v Pekingu, kde spolu údajně žertem mluvili o likvidaci novinářů, předloni debatoval s kremelským šéfem v Moskvě během květnových oslav 70. výročí ukončení druhé světové války, hovořil s ním v témže roce i během návštěvy Číny. Nenechal si ujít ani další ruskou na konci listopadu.

Na cestách po komunistické Číně Zeman už v roce 2014 pronesl větu: „Já jsem přijel do Číny, abych se od Číny učil, jak zvýšit hospodářský růst, jak stabilizovat společenský řád.“ Za vyjádření, které padlo během rozhovoru pro čínskou státní televizi CCTV, se následně omluvil.

„Ta věta má dvě možná vysvětlení. Správné je to druhé. Věta měla znít, že musíme studovat, jak Čína stabilizovala společnost, dnes bych to formuloval přesněji,“ opravil Zeman svou nepřesnost po několika měsících.

Vyznamenaní Bohdalová, Čech i Sedláček

Dlouholetý spor vede Miloš Zeman s nejvyššími představiteli vysokých škol. Rektoři se proto neúčastní například předávání státních vyznamenání 28. října. Tam mezi oceněné Zeman pravidelně zařazuje postavy českého showbyznysu.

Metál už tak třeba dostal jeho přítel František Ringo Čech, kterému prezidentský pár hodil hlas ve volbách (jako jediný v daném volebním okrsku), režisér jeho volebního spotu Filip Renčherečka Jiřina Bohdalová, která ho výrazně podporovala v kampani, bývalý ministr jeho vlády Miroslav Grégr, režisér Robert Sedláček (přišel v mikině), který natočil jeho životopis. Stranou nezůstal ani strůjce „slušovického zázraku“ František Čuba (SPO), nebo komunistický politik Miroslav Toman, jehož syn sponzoroval část Zemanovy kampaně.

Video Proč Miloš Zeman ve svém okrsku volil sám SPO - Blesk TV
1080p 720p 360p

Kauza Peroutka. Zeman zavlekl Hrad do exekuce

Před třemi lety přiřkl Miloš Zeman demokratickému novináři Ferdinandu Peroutkovi autorství článku s názvem Hitler je gentleman. Hradu se dodnes nepodařilo jeho existenci doložit, přestože Zeman vypsal odměnu nálezci 100 tisíc korun.

Kvůli tomuto tvrzení zažalovala český stát Peroutkova vnučka Terezie Kaslová a uspěla. Omluvit se ale podle rozsudku nemá Zeman, nýbrž Česká republika, protože prezident v době výroku vykonával svou funkci.

Kaslová se ale omluvy nedočkala a podala proto návrh na exekuci. Exekutor Hradu za nerespektování verdiktu uložil pokutu 100 tisíc korun. Hrad však požádal o odložení omluvy až do rozhodnutí o dovolání, čemuž Nejvyšší soud vyhověl. Nehrozí mu tak zatím například obstavení účtů. 

Video Reportáž o peroutkovském selhání hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka - Vera Renovica, Lukáš Červený
1080p 720p 480p 360p 240p

Protesty s červenými kartami i trenkami

Nesouhlas s kroky a výroky Miloše Zemana daly najevo během pěti let tisíce lidí. Zatímco při návštěvách krajů Zeman dokáže zaplnit kulturní domy a náměstí svými příznivci, Praha dává najevo jasný nesouhlas.

Asi největší protizemanovská demonstrace se odehrála 17. listopadu 2014 na Národní třídě a na Albertově. Tisíce červených karet měly dát prezidentovi najevo, že si nemůže dělat, co chce, přestože je první přímo zvolenou hlavou státu. Zeman své metropolitní odpůrce označil za Pražskou kavárnu a jejich protesty vždy zlehčoval.

Červené karty a nespokojenci se nicméně objevují i při Zemanových krajských návštěvách.

Nešlo navíc o jediný projev nesouhlasu. Protestní skupina Ztohoven se v přestrojení za kominíky vloudila až na střechu Pražského hradu a vyměnila prezidentskou standardu za obří rudé trenky. Kousky vlajky později rozstříhala a rozeslala náhodně vybraným občanům. Trojice členů skupiny dostala podmíněné tresty a pokutu, jeden z nich později zemřel při nehodě na motorce.

Video Červené trenýrky na Pražském hradu - umělci Ztohoven - Ztohoven.com
720p 480p 360p 240p

„Pasy“ Riot a další vulgarismy ve vysílání

Jedním z nejznámějších přešlapů současného prezidenta se staly vulgarity, které si neodpustil během živě vysílaného rozhovoru na Českém rozhlase začátkem listopadu 2014. Kritizoval v něm členky ruské punkové skupiny Pussy Riot.

„Víte, co je Pussy? Kun*a. S prominutím v textech této skupiny je kun*a sem, kun*a tam,“ řekl Zeman a další vulgarity přidal třeba během nesouhlasu se služebním zákonem. „Vláda podle mého názoru dosud ve svém konání učinila jednu základní chybu, když podlehla panu Kalouskovi a zku*vila služební zákon,“ řekl v tomtéž vysílání. Zemanovy vztahy s Českým rozhlasem po poprasku s vulgaritami ochladly, stejně tak se neobjevuje ani v České televizi. Přednost dal jiným médiím, například v televizi Barrandov se objevuje pravidelně každý týden.

Miloš Zeman v rychlém přehledu:

  • věk: 73 let (narozen 28. 9. 1944)
  • ženatý, manželka Ivana, dcera Kateřina, syn David (z prvního manželství)
  • nestraník (dříve člen ČSSD)
  • 2013 - 2018 prezident ČR
  • 1998 - 2002 premiér ČR
  • 1993 - 2001 předseda ČSSD

Názory: kritizuje současné vedení EU; podporuje Visegrádskou čtyřku; migrace: „Tahle země je naše a tahle země není a ani nemůže být pro všechny.“; volá po spojení sil velmocí v boji proti terorismu; kritizuje protiruské sankce; anexe Krymu je uzavřená záležitost, snaha poloostrov vrátit Ukrajině by vedla k evropské válce

www.zemanznovu.cz

Video Zeman a Klaus se špičkovali na večírku po vyznamenání - David Vaníček, Blesk Zprávy

SPECIÁL PREZIDENTSKÉ VOLBY 2018 NAJDETE ZDE

TERMÍN A SYSTÉM PREZIDENTSKÝCH VOLEB NAJDETE ZDE

VŠECHNY KANDIDÁTY NA PREZIDENTA ČR NAJDETE ZDE

VÝSLEDKY PREZIDENTSKÝCH VOLEB 2018 BUDOU ZDE

PRŮZKUMY VOLEBNÍCH PREFERENCÍ NAJDETE ZDE

JAK VOLIT S VOLIČSKÝM PRŮKAZEM ČTĚTE ZDE

Doporučujeme
-FBI- ( 21. listopadu 2017 20:23 )

To je podívaná... Křivá drzka Klaus, sám o sobě monstrum... vedle něj Feri cigoš jak noha megastrašidlo a další Bartoš z Pirátů... Benda..Sobotka...Pospíšil buzerant... No potěš koště, pro svět jsme panoptikum komediantů už dávno ale teď to bude s Kalouskem skutečně unikum... A toto shromáždění oblud, zlodějů a intrikánů má vzbuzovat dojem zákonodárců? Maximálně tak pocity odporu, opovržení a hnusu.

sichlhamr ( 21. listopadu 2017 12:29 )

A ty jses totalne zabednenej rudej kozi bobek.Na ZS jsi urcite nepatril mezi inteligentni zaky,vid bambulko?

sichlhamr ( 21. listopadu 2017 12:25 )

Soudruzi,hlavne nezapomenout,ze mozky jsou teleci,slepici,a v nejhorsim bezmozci.Zeman musi jen rozhodnou,ktery z nich ho tlaci v nabobtnale kebuli!

poblion ( 21. listopadu 2017 07:55 )

Na hrad jedině Zemen. Né ti ostatní tajtrlíci a nýmandi sjednocovatelé podporování pražskou kavárnou a sluníčkaři. Ha ha ha ha !

victor1 ( 21. listopadu 2017 00:15 )

Milouš Ovar marně usiluje?Jsi jeden z mnoha idiotů,co jim praskne v té blbé kedlubně cévka,až vyhraje,jako že vyhraje.A protože jsem přející,tak ti to přeji.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud