Druhé kolo prezidentských voleb: Drahoš vyzve Zemana. Kdo vyhraje?

Autor: ixs - 
13. 1. 2018
15:45

První kolo prezidentských voleb v ČR je za námi. Druhé kolo voleb se koná 26. a 27. ledna 2018. Utkají se v něm Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Jaké mají šance na vítězství? Výsledky 2. kola volby prezidenta najdete zde.

V boji o místo na Pražském hradě se v 1. kole prezidentských voleb se utkalo devět mužů. Kromě současného prezidenta Miloše Zemana i bývalý šéf Akademie věd Jiří Drahoš, textař a podnikatel Michal Horáček a expremiér Mirek Topolánek. Dalšími kandidáty na prezidenta jsou lékař a občanský aktivista Marek Hilšer, diplomat Pavel Fischer, hudebník a producent Petr Hannig, prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek a exšéf Škoda Auto Vratislav Kulhánek.

Prezidentské volby ONLINE: Výsledky 1. kola voleb

Konečné výsledky po 1. kole
Vstup do speciálu
Sečteno: 100.00%
Účast: 61.92%

Průběžné i konečné výsledky 2. kola prezidentských voleb najdete zde, jakmile budou k dispozici.

Průzkum: Kdo má šanci porazit Zemana ve 2. kole voleb?

Miloš Zeman byl podle všech průzkumů favoritem na vítězství v 1. kole prezidentských voleb. O tom, kdo bude novým prezidentem České republiky, rozhodne podle výzkumu agentury STEM/MARK to, kdo se Zemanovi postaví ve 2. kole. 

Lidé odpovídali na otázku, koho by volili v případě, že by se do 2. kola voleb dostal Zeman a jeden z protikandidátů. Na volbě současného prezidenta by trvalo 39 procent respondentů a 44 procent by volilo protikandidáta. Zbylých 17 procent dotázaných neví, čí volební lístek by do urny vhodili.

Podle zjištění agentury je jediným možným pokořitelem stávajícího prezidenta Jiří Drahoš, který nakonec postoupil do 2. kola. Podle průzkumu by v hypotetickém 2. kole volby obdržel 48 procent hlasů, zatímco Zeman jen 42 procentních bodů. Naději by měli třeba i Michal Horáček (44:46), Marek Hilšer (41:46) či Pavel Fischer (39:47). Ti by ale potřebovali přízeň nerozhodnutých voličů.

Prezidentské volby 2018 - termín a způsob voleb

První kolo prezidentských voleb se konalo v pátek a sobotu 12. a 13. ledna 2018. Všichni kandidáti na prezidenta dostali čísla, kterými jsou označeny hlasovací lístky a zájemci o Hrad je mohli použít i v prezidentské kampani. Volební lístky najdou občané ve svých poštovních schránkách. Pokud je ztratí, mohou si je vyžádat ve volební místnosti, kde jim je vydá volební komise. Ti, kteří nemohou volit v místě trvalého bydliště, si museli vyřídit voličský průkaz.

Do 2. kola prezidentských voleb, které se koná 26. a 27. ledna 2018, postoupili Miloš Zeman a Jiří Drahoš. K druhému kolu by nedošlo v případě, že by jeden z kandidátů v 1. kole obdržel více než 50 procent platných hlasů.

Průzkumy a preference kandidátů před 1. kolem

Předvolební průzkumy favorizují úřadujícího prezidenta ČR Miloše Zemana. Podle posledního šetření agentury Phoenix Research před 1. kolem volby, z přelomu prosince a ledna, se Zeman těší podpoře 38 procent oslovených Čechů. Druhý je s odstupem Jiří Drahoš se stabilní podporou 17 procent. O třetí místo svádí souboj Mirek Topolánek (12%), Michal Horáček a Pavel Fischer (oba 9%).

Poslední průzkum preferencí před 1. kolem prezidentských voleb 2018

Pokud se na poslední chvíli rozhodujete o tom, koho volit, může vám pomoci přehled odpovědí kandidátů na zásadní otázky či oblíbená volební kalkulačka. Všechny důležité informace o kandidátech na prezidenta najdete zde.

VIDEO: Superdebata Blesku s osmi kandidáty na prezidenta

Video Osm kandidátů na prezidenta v Blesku: Prošli zkouškou z Ústavy, protokolu a zpívali hymnu - Blesk Zprávy

Prezidentské volby 2018 - výsledky, debaty kandidátů a aktuální zpravodajství zde

Doporučujeme
1912 ( 14. ledna 2018 19:34 )

Neinformovaný občan ani netuší, odkud se objeví kandidát na prezidenta. I když je to navenek slušný člověk, pracuje jako akademik, tak to chce velmi zpozornit. Pro boj o hrad v ČR dosadili také Jiřího Drahoše, vědce, ale také - člena České asociace Římského klubu /CoR/ ……. a co to je, ten Římský klub? - Zednářské společenství, ovládané západní „Černou šlechtou“ a velmi bohatými 13 iluminátskými rodinami z USA, jak uvádí Michael Morris v knize „Co nesmíte vědět“ - díl 1.Členem této organizace je Jiří Drahoš. Nedivme se, že právě od něho vyšla v roce 2015 petice, abychom přijímali tyto ilegální uprchlíky. Je zajímavé, že ze se v Německu uvažovalo o kandidátovi na prezidenta taky ze stejné skupiny. I v Rakousku si zednáře dosadili na trůn. V Německu Merkelová je v Atlantik-Brucke, kde se to zednáři jen hemží a její hvězda vylétla vzhůru po návštěvě mocných Bilderbergů. Hollande je rovněž v jedné přední francouzské zednářské lóži. Nedávno v Holandsku vyhrál ten "správný"kandidát a také "správná" multikultikulti strana. Oni to mají "hoši" všude pod kontrolou a mají své kádry připravené na cokoliv a kdekoliv. Takže Jiří Drahoši, média budou stále na vaší straně, s tím musíme počítat.

pizzaoo ( 14. ledna 2018 10:13 )

V roce 2013 sem volil pana Zemana. Přiznám se že v posledních měsících se mi trošku zprotivil svou abnormální podporou Andreje Babiše. O tom koho podpořím v letošní prezidentské volbě sem hodně dlouho přemýšlel. Jednu chvíli sem byl dokonce rozhodnutý podpořit kohokoliv proti panu Zemanovi. Nejvíc sem uvažoval o volbě pana Horáčka, Drahoše nebo Topolánka. Pečlivě sem všechny kandidáty studoval a těsně na poslední chvíli jen pár dnů před volbou sem se vrátil zpět k panu Zemanovi a v pátek sem mu ve volební místnosti dal svůj hlas. Proč? Pan Horáček začal vše velmi přehrávat a působil teatrálně a neupřímně a navíc jeho nenávist k Zemanovi je až přehnaná, Drahoš se ukázal jako čím dál úlisnější člověk bez názoru a Topolánek je kapitola sama pro sebe, jeho volební motto mi bylo vcelku sympatické ale bohužel u něj stále převažují negativa z minulosti. Další kandidáti byli nevýrazní a stejně úplně bez šance. Takže mi z toho vyšel jasně pan Zeman. A v dnešních dnech a především po včerejšku jeho volby absolutně nelituju a sem na sebe hrdý za to že sem ho volil. Jedině pan Zeman je totiž tím správným prezidentem a člověkem na svém místě a snad sem mu to že sem o něm na chvíli zapochyboval dostatečně vykompenzoval tím že sem mu v pátek dal svůj hlas. Naopak Drahoše už bych dnes nevolil ani v tom nejhorším snu - ten se teď teprve pořádně odkopal, člověk ohebný a absolutně bez vlastního názoru, bude pouhá loutka Kalouska, Fialy a spol. která se jim na hradě hodí a všechno jim odkýve. To už bych přál vítězství víc i tomu Horáčkovi pokud má Zeman prohrát, ten aspoň měl jasný názor a vizi ale Drahoš ji nemá, vyhraje li tak to bude opravdu hodně špatná volba a velký průšvih pro budoucnost ČR. A nejhorší na tom je že pokud vyhraje tak to bude jen proto aby nevyhrál Zeman a ne proto, že je tak dobrý protože on nesahá prezidentu Zemanovi ani po paty nejen v politice ale ani v humoru, snaží se být vtipný a přitom je jen neuvěřitelně trapný a škrobený. Hlasy vypadlých se budou snažit s

oxygene.p ( 13. ledna 2018 18:31 )

Snad to vyhraje Zeman. Ten druhej , Drahoš , který je od pohledu deviant , to ani já si nedovedu představit. Mimoto , v soukromí má pověst pěknýho dacana.

lunatic ( 11. ledna 2018 16:41 )

Každého může přeci porazit tetka s kosou ;pročby měl tedy být jakýkoliv z kandidátů v tomto výjimkou ?

Zobrazit celou diskusi
Další videa