Vyberte si svého prezidenta: Máte poslední šanci zažádat si dálkově o voličský průkaz

Autor: mah - 
3. ledna 2018
20:30

Pokud nebudete v době prezidentských voleb v místě svého trvalého bydliště, ale rádi byste rozhodli o tom, kdo postoupí do druhého kola, nezoufejte. Stále vám zbývá pár dní na vyřízení voličského průkazu. Čas se ovšem krátí, a to hlavně těm, kteří se na svůj úřad již nyní nedostanou.

Pokud již dnes víte, že se nestíháte zastavit na obecním úřadě v místě trvalého bydliště, měli byste rychle vyrazit na poštu. Žádost o vyškrtnutí ze stálého voličského seznamu a zaslání voličského průkazu v písemné podobě musí na úřad dorazit nejpozději sedm dní před začátkem voleb. To znamená, že vaše případná žádost musí na obecní úřad přijít do pátku 5. ledna.

Stejná lhůta, do kdy musí vaše žádost o průkaz dorazit na úřad, pak platí, i pokud máte zřízenou datovou schránku a žádáte jejím prostřednictvím. U té vám však odpadne jedna starost. Na rozdíl od poštovní žádosti vám totiž odpadne nutnost ověřovat podpis.

Pro písemnou žádost o vydání voličského průkazu neexistuje jednotná forma. Žádost by měla obsahovat vaše jméno a příjmení, případně příjmení za svobodna, datum narození a adresu trvalého bydliště. Rovněž musí být podepsána. Pokud si nejste jistí, jak by měla žádost vypadat, můžete využít i webové aplikace, jakou provozuje například i Hlídač Státu.

Nezapomeňte na žádosti nechat ověřit svůj podpis

„V případě listinné žádosti je potřeba upozornit na to, že žádost musí být opatřená úředně ověřeným podpisem voliče, nebo musí být podána prostřednictvím datové schránky,“ dodala za ministerstvo vnitra Klára Pěknicová, že nestačí žádost pouze podepsat a strčit do obálky.

Podpis vám ověří notář nebo kancelář Hospodářské komory, nejsnazší ale zpravidla bývá vyřídit si ověření prostřednictvím služby Czech point na České poště, kde tak můžete učinit jen chvíli před odesláním. Za ověření podpisu na všech těchto místech musíte počítat s drobným poplatkem. Například na poště zaplatíte 30 korun.

Pro voličský průkaz si pak můžete buďto sami dojít na úřad, nebo si ho nechat zaslat na vámi vybranou adresu. Pokud se rozhodnete pro tuto možnost, musíte adresu, kam chcete průkaz nechat poslat, zahrnout do vaší žádosti. Průkaz vám následně přijde jako zásilka do vlastních rukou. Existuje ovšem malá šance, že vám průkaz nedorazí včas. Před říjnovými sněmovními volbami se takto po odeslání z úřadu ztratilo asi 5 000 voličských průkazů.

Osobně voličský průkaz vyřídíte až do středy před volbami

V případě, že si na obecní úřad můžete dojít osobně, máte času více. Voličský průkaz vám vyřídí až do středy 10. ledna. V takovém případě vám odpadne starost se sepisováním žádosti a ověřováním podpisu. Průkaz vám navíc úředníci vystaví na počkání.

Pokud v žádosti nebo na úřadě neuvedete jinak, dostanete voličské průkazy dva. Každý pro jedno kolo prezidentské volby.

Pokud máte voličský průkaz, je samotná volba podobná jako v místě vašeho bydliště. Ve volební místnosti se musíte ztotožnit občanským průkazem nebo cestovním pasem. Kromě toho odevzdáte předsedovi volební komise i voličský průkaz a budete zapsáni do zvláštního voličského seznamu. Poté následuje běžný proces vydání obálky a v případě potřeby i hlasovacích lístků a cesta za plentu.

Úřady zaskočil enormní zájem o voličské průkazy, některé budou mít otevřeno déle

Česká televize v souvislosti s voličskými průkazy ve středu informovala o tom, že některé obecní úřady jsou zaskočeny zájmem o ně. „K dnešnímu dni bylo vydáno přes 300 voličských průkazů. V minulých prezidentských volbách jsme vydali 249 průkazů,“ uvedla pro ČT ve středu Ivana Szczygielová, která vede občanskoprávní odbor města Karviná.

Velký zájem o voličské průkazy zaznamenali i úředníci v jiných městech. Některé obecní úřady se navíc obávají návalu zájemců v posledním týdnu a rozšiřují proto své úřední hodiny. Například Úřad Prahy 12 nebo Liberce se rozhodly otevřít i mimo běžné úřední dny.

„Požádat o voličský průkaz si u nás mohou lidé osobně i v sobotu 6. prosince od 8 do 12 hodin. Touto nadstandardní službou liberecký magistrát vyjde vstříc všem voličům s trvalým pobytem na území města, kteří tak od vyhlášení voleb dosud nestihli učinit v úřední době magistrátu,“ uvedla pro ČT Jitka Štíchová, vedoucí správního a živnostenského odboru v Liberci.

Adresu volebních místnosti hledejte na Úřední desce

Pokud nevíte, kde najít volební místnost, v místě, kde se během voleb budete nacházet, vydejte se k místnímu obecnímu úřadu. Ten je povinen vyvěsit seznam volebních místností včetně adres na své úřední desce. Velká část měst tak činí i pomocí internetu.

S voličským průkazem můžete volit i v zahraničí. Je však možné, že vás v takovém případě čeká k volební místnosti delší cesta. „Volič v zahraničí může hlasovat ve volbách do Poslanecké sněmovny na všech zastupitelských nebo konzulárních úřadech České republiky v zahraničí, s výjimkou konzulárních úřadů vedených honorárními konzulárními úředníky,“ vysvětluje Pěknicová.

Video Osm kandidátů na prezidenta v Blesku: Prošli zkouškou z Ústavy, protokolu a zpívali hymnu - Blesk Zprávy

Volební kalkulačka 2018 - Volba prezidenta >>>

Termín a systém prezidentských voleb 2018 najdete zde

Všechny kandidáty na prezidenta 2018 najdete zde

Výsledky prezidentských voleb 2018 budou zde

Průzkumy volebních preferencí najdete zde

Vše o okrskových volebních komisích čtěte zde

Jak volit s voličským průkazem čtěte zde

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Autorské komentáře k volbám prezidenta ČR čtete na Reflex.cz

Doporučujeme
1912 ( 4. ledna 2018 06:04 )

Takhle píší o našem prezidentovi ve Spolkové Republice Německo Pozdě, ale !!!!! Ve vnímání české hlavy státu a jeho postojů k islámu i uprchlické krizi je zjevně zřetelný rozdíl v tom, co o Miloši Zemanovi říkají západní média a politici a jak ho naopak vnímá část tamních obyvatel - dle všeho nikterak zanedbatelná. Dokládají to i čerstvé reakce na Zemanův vánoční projev, jak na německém blogu Politically Incorrect, tak třeba i na YouTube, kde se část projevu prezidenta objevila s německými titulky. Až na nepatrné výjimky jde o reakce kladné, ba nadšené. Mohlo by se z nich zdát, že část Němců závidí Čechům jejich prezidenta a přáli by si mít takového politika v čele Spolkové republiky. "Zatímco v naší zemi bylo vánoční poselství odbyto obvyklým dobrolidským blabla, prokazují naši východní sousedé jako obvykle zdravý lidský rozum," píše Politically Incorrect a cituje pasáže týkající se nynější masové migrace z řeči Miloše Zemana. Z následujících 126 diskusních příspěvků pod článkem (stav 28.12. dopoledne) se téměř všechny vyjadřují k Zemanovu projevu kladně a naopak kritizují kancléřku Angelu Merkelovou, politiku Berlína a dalších vlád Západu. Vyberme některé typické reakce: - Dokážu si na 100 % procent představit Česko jako novou vlast. Sympatičtí lidé. Kromě "ahoi", "piwo" a "zmrzlina" neumím, bohužel česky.. Úkol navíc. - Zeman si nenechá jako Gauck (spolkový prezident) a Merkelová vymývat mozek transatlantickými tajnými lóžemi a elitářskými myšlenkovými fabrikami jako "Atlantik-Brücke ". Zjevně si uvědomuje, že invaze (migrantů) je vyhlášením války národní státnosti a svobodě Evropy.

silen ( 4. ledna 2018 03:18 )

...ještě tam měl kandidovat Kalousek a Grebeníček a byl by ten seznam idiotů kompletní!!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud