Pátek 25. září 2020
Svátek slaví Zlata, zítra Andrea
Zataženo, déšť 16°C

Česko hledá prezidenta: Co musíte vědět, než půjdete k urně?

 • Autor: Zuzana Štíchová - 
  28. 12. 2017
  12:41

  Více než polovina obyvatel Česka starších 18 let se zřejmě vydá v polovině ledna opět do volebních místností k urnám. Historicky podruhé se bude přímo volit hlava státu. Prezident musí být zvolen nadpolovičním počtem platných odevzdaných hlasů, pravděpodobně se tak stane až v druhém kole. Hlava státu je podle ústavy součástí moci výkonné, v souvislosti s výkonem své funkce nemůže být až na výjimky stíhána. Prezident je vrchním velitelem ozbrojených sil, jeho volební období začíná složením slibu a trvá maximálně pět let. Tentýž člověk může funkci vykonávat maximálně dvě období. Co potřebujete vědět, abyste mohli jít prezidenta zvolit?

 • 1.Kdy a kde?

  První kolo prezidentských voleb se bude konat v pátek 12. a v sobotu 13. ledna 2018. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14 do 22 hodin, v sobotu pak od 8 do 14 hodin.

  Případné druhé kolo volby prezidenta se koná rovněž ve dvou dnech – v pátek 26. ledna 2018 od 14 do 22 hodin a v sobotu 27. ledna 2018 od 8 do 14 hodin.

  Volí se v přidělené místnosti podle adresy trvalého bydliště, jinde nebude váš hlas přijat, pokud se neprokážete voličským průkazem. S sebou si vezměte buď občanku, nebo pas, a to v obou případech.

  Jak najít volební místnost online? Čtěte zde >>>

  Video Kubáček: Není vyloučené zvolení M. Zemana v prvním kole - Jakub Veinlich/Blesk Zprávy

 • 2.V době voleb je mi 18. Mohu volit?

  V prvním kole může volit každý občan ČR, kterému bylo alespoň druhý den, tedy 13. ledna, 18 let. Lidé, kteří budou plnoletí až mezi 14. a 27. lednem mohou volit alespoň v druhém kole, pokud se uskuteční.

  Pravidla a systém prezidentských voleb 2018 najdete zde

  Prosincové preference kandidátů na prezidenta ČR pro 1. kolo volbyProsincové preference kandidátů na prezidenta ČR pro 1. kolo volby | Blesk - Jarmila Hluchá a Phoenix Research

 • 3.Chci volit jinde

  Pokud z jakéhokoliv důvodu nemůžete volit v přidělené volební místnosti podle trvalého bydliště a nechcete o své právo vybrat hlavu státu přijít, je třeba s předstihem zažádat o voličský průkaz – osobně, poštou nebo datovou schránkou. Průkazy dostanete dva (pro každé kolo jeden), pokud si vysloveně nezažádáte jinak. Komise si ho totiž ponechá výměnou za úřední obálku, do které vložíte svůj hlas. Voličský průkaz může příslušný úřad vydávat od 28. prosince.

  Vydáte-li se na úřad osobně, nemusíte nic sepisovat. Vše s vámi vyřídí úředníci na místě. Čas máte do 10. ledna do 16 hodin.

  Máte-li datovou schránku, zvládnete vše elektronicky – sepsání i odeslání žádosti. Podpis v tomto případě není třeba ověřovat, dokument podepíšete elektronicky. Na úřad musí vaše žádost dorazit do 5. ledna.

  Jak volit s voličským průkazem čtěte zde

  Video Pivo s Jiřím Drahošem: Na chleba si mě nikdo nenamazal a Topolánka jsem zažil jako premiéra - Blesk Zprávy

 • 4.Jak zažádat poštou?

  Stejné datum, tedy 5. ledna, je klíčové i pro ty voliče, kteří zažádají papírovou formou, tedy pomocí tištěné žádosti odeslané poštou. Pozor, v těchto případech je třeba ověřit váš podpis. Například na poštách s Czechpointem vás to bude stát 30 korun. Zajít ale můžete třeba také k notáři.

  Adresu příslušného městského či obecního úřadu raději dvakrát překontrolujte. Ani tak ale nemusíte mít jistotu, že vše proběhne v pořádku. Před říjnovými sněmovními volbami se zhruba 5 tisíc voličských průkazů ztratilo po odeslání z úřadů. K adresátům nikdy nedorazily. Pokud se vám to stane, máte nejspíš pro tyto volby smůlu, duplikát vám totiž nikdo nevystaví kvůli obavám, že byste šli hlasovat dvakrát.

  Video S Mirkem Topolánkem na pivu: Štamgasti se ptali na komunistickou minulost jeho rodiny. - Blesk Zprávy

 • 5.Budu v zahraničí

  Češi v zahraničí měli možnost zažádat si o zapsání na zvláštní seznam voličů na ambasádě či konzulátu podle místa svého dlouhodobého pobytu do 3. prosince 2017. Případně si ještě mohou zažádat analogicky jako voliči v České republice o voličský průkaz.

  Při krátkodobém pobytu v zahraničí si Češi mohou nechat vystavit voličský průkaz na úřadu podle trvalého bydliště a nechat si ho poslat do zahraničí, například i na adresu zastupitelského úřadu, kde se rozhodnou hlasovat. I v tomto případě je deadline pro doručení žádosti na úřad 5. ledna 2018.

  Video Pivo v podhradí s Michalem Horáčkem: Nejsem žádné ořezávátko. - Blesk TV

 • 6.Kdo kandiduje?

  V prvním kole budeme vybírat z 9 kandidátů, kteří splnili náležitosti stanovené zákonem. Zájemci o post hlavy státu se ale do začátku prvního kola mohou ještě své kandidatury vzdát. Ve hře je nadále také Ústavní soud, kterému leží na stole stížnost neúspěšné kandidátky Terezie Holovské.

  Úspěšní kandidáti už mají nalosována také čísla, se kterými do voleb jdou. Miloš Zeman má sedmičku, Jiří Drahoš devítku, Mirek Topolánek naopak jedničku.

  Informace o všech kandidátech na prezidenta 2018 najdete zde

  Průzkumy a preference k volbě prezidenta 2018 najdete zde

  Pokud nikdo nezíská v prvním kole přes 50 % hlasů, postoupí do druhého kola dva kandidáti s největším počtem hlasů.

  Volební kalkulačka 2018 - Koho volit ve volbě prezidenta >>>
  Volební čísla už byla vylosována. Zeman má sedmičku, Drahoš devítku a Topolánek je jednička.Volební čísla už byla vylosována. Zeman má sedmičku, Drahoš devítku a Topolánek je jednička. | Archiv Blesku, ČTK

 • 7.Co s volebním lístkem

  Každý kandidát bude mít svůj hlasovací lístek, odpadne tak možnost chybovat při křížkování nebo kroužkování. Na lístku bude uvedena příslušnost k politické straně a číslo, které každému určil los. Dále se dozvíte, zda jde o kandidáta navrženého poslanci nebo senátory anebo navrhujícím občanem.

  Z lístků, které dostanete nejpozději tři dny před prvním kolem do schránky nebo přímo v místnosti, vyberete jeden, vložíte za plentou do obálky s razítkem a před komisí vhodíte do urny.

  Pro druhé kolo dostanete případně lístky až ve volebních místnostech. Ve schránce je nečekejte.

  Vše o okrskových volebních komisích čtěte zde

  Video Takhle se tiskly volební lístky pro sněmovní volby 2017: Padlo na ně 600 tun papíru - Jiří Nováček

 • 8.Po volbách...

  Protože pravděpodobně volby neskončí vítězstvím jednoho z kandidátů v prvním kole, bude se na definitivní výsledky čekat do odpoledne 27. ledna. Sčítání hlasů začne ihned po uzavření volebních místností. V roce 2013 bylo jasno už ve čtyři odpoledne.

  Po sečtení 100 % odevzdaných hlasů zůstane prezidentem Miloš Zeman, a to až do konce svého mandátu, tedy do 7. března. O den později složí prezidentský slib jeho nástupce, případně znovu Zeman, pokud bude podruhé zvolen.

  Po vyhlášení výsledků voleb začínají běžet lhůty pro případné stížnosti na průběh voleb. Všechny kandidáty čeká také do 90 dnů po vyhlášení výsledků zúčtování kampaně, účetnictví musí doložit Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí.

  Výsledky prezidentských voleb 2018 budou zde

  Superdebata prezidentských kandidátů živě na Blesk.cz 2. ledna 2018Superdebata prezidentských kandidátů živě na Blesk.cz 2. ledna 2018 | Blesk - David Vaníček

Doporučujeme
oldedek ( 28. prosince 2017 19:37 )

Kéž by to poselství od mstivého, nenávistného "pána" s prostatou jako panic, "utečenou" cukrovkou a počůrávájícím se už i před svými voliči a kterému se už po slivovici vyzouvají sami i boty, bylo posledním ... Prostě Mýla trpí nejen na nohy ale má i poruchy správného úsudku a zhodnocení situace - častá agresivita, chování "bez zábran" a porušování společenské konvence, nepřijatelného chování na veřejnosti, sobeckosti, zlomyslnosti, lhaní bez příčiny, vymýšlení si - nó prostě pro Česko podle jeho slov 70% hloupých voličů, "nejpřijatelnější" člověk .... A ta jeho "soukupovská" divadelní hra se scénářem od Mynáře a Kecáčka je vždy tak trapná, že jí opravdu ocení jen voliči (ti 70-ti procentní) Zemana ....

balika ( 28. prosince 2017 17:57 )

Ti šašci už celé měsíce nemají, kromě společného štěkání proti Zemanovi,co národu říci a nabídnout.

kukuku ( 28. prosince 2017 17:51 )

To hlavní, co musíte vědět je, že volit těch zbývajících 8 nekňubů je špatně.

pomooc-hori ( 28. prosince 2017 17:19 )

Pan prezident myslel, že vy ústavní chovanci se máte dobře.

starypes ( 28. prosince 2017 16:22 )

Některé z těch kandidátů bych raději vidět v urně a Miloš by jistě dokázal těm hňupům pronést vzletný pozdrav na odchod z tohoto světa.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud