Horáček chce zrušit kraje. Zavedli je bolševici a nefungují, tvrdí
Prezidentský kandidát Michal Horáček souhlasí s premiérem Andrejem Babišem (ANO) ohledně zrušení krajů. Přiznal to v duelu s Jiřím Hynkem na Českém rozhlasu. Jde podle něj o výmysl bolševiků, který nefunguje.
„Pokud se mě ptáte na to, jaké změny bych já uvítal, tak mám jednu a tady souhlasím s panem Babišem. V jeho volebním programu jsem si přečetl o návrhu na zrušení krajů. Kraje, to je něco, co zavedli bolševici někdy v roce 1948 nebo 1949. Předtím bylo zemské zřízení. Vůbec to nefunguje,“ prohlásil Horáček v rámci diskuse nad možnými ústavními změnami. Kraje jsou podle ústavy vyššími samosprávnými celky.
Volební kalkulačka 2018 - Volba prezidenta >>>
„Primátoři i starostové po celé zemi mi říkají, jak to komplikuje jejich život, jak to přidává další regulace, kolik to stojí peněz. Prostě to nefunguje. Moravská Třebová, která vždy patřila k Olomouci, se najednou dostala do Pardubického kraje. Prostě to nefunguje. To by byla jedna z věcí, kterou bych rozhodně podpořil, abychom ve veřejném prostoru o ní mluvili a diskutovali,“ doplnil svůj názor jeden z trojice kandidátů, který se „kvalifikoval“ do souboje díky podpisům občanů.
O stejném kroku se zmiňoval opakovaně také premiér Andrej Babiš, který by chtěl zachovat ze samosprávy pouze obce a města. Kritizoval například způsob, jakým kraje přerozdělují evropské dotace.
Topolánek: Kdo to bude dělat místo nich?
Horáčkův návrh okamžitě zkritizoval jeho konkurent v boji o Pražský hrad. „Vznik krajů je dán ústavou. Již jako senátor v roce 1997 jsem kritizoval vznik byrokracie související s ustavením krajů stejně jako jejich vysoký počet. Vadil mi zejména nárůst počtu úředníků v krajích bez toho, aby byl doprovázen poklesem úředníků na ministerstvech,“ reagoval Mirek Topolánek, který byl v roce 1997 nejmladším senátorem nově ustavené parlamentní komory.
„Když někdo řekne ‚A‘, tak musí říct ‚B‘, řešení, kdo bude místo nich vykonávat samostatnou a přenesenou působnost. Chce pan Horáček návrat okresních úřadů? Nebo snad chce zrušit kraje bez náhrady, aby se pak agenda současných krajů řešila v Praze? Raději bych uvítal věcnou diskusi o sloučení některých krajů a jejich zefektivnění než prosté škrtání tužkou od stolu,“ napsal také Topolánek.
I když Horáčka nemusím tak v tomto případě s ním musím souhlasit a naopak nesouhlasit s neokomančem Topolánkem. Sám prezident zakladatel T,G,Masaryk jasně prosazoval zemské zřízení jako základ demokratického řízení státu. Ani v nejbujnější fantazii ho nenapadlo nějaké krajské řízení státu. A jen tak mimochodem. Naprostý souhlas s prezidentem Zemanem o přímo šíleném nárůstu státních úředníků, kterých bylo v r.2000 80tisíc a dnes je jich 150tisíc, to je skoro dvojnásobek a to v době internetu a super IT technologií.A jen tak mimochodem: Francie má 65milionů obyvatel a je rozdělena na 18 departementů, Rakousko má necelých 9milionů obyvatel a je rozděleno na 9 spolkových zemí a my máme něco více nad 10milionů obyvatel a máme 14 krajů. I za komančů měly České země jen 7 krajů, prostě hrůza a děs!!!!!!!