Sobota 28. listopad 2020
Svátek slaví René, zítra Zina
Oblačno 3°C

Babiš „zhasíná“ nad hlasováním ministrů. Bude vláda bez důvěry i bez dozoru?

Autor: zst - 
30. prosince 2017
16:55

Teprve 10. ledna bude vláda Andreje Babiše (ANO) žádat Sněmovnu o důvěru. Už týden před tím si ale zřejmě schválí změnu vlastního jednacího řádu. Premiér by měl podle návrhu ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO) posílit své pravomoci, naopak nad hlasováním ministrů v některých bodech by se mělo „zhasnout“. Z účasti na jednání je také vyškrtnut například šéf Nějvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). Přístup by mu ale měl zajistit zákon.

Škrty a posílení pravomocí premiéra mají podle Pelikána urychlit jednání. Návrh ale kritizuje opozice, bojovníci proti korupci i vyškrtnutý prezident kontrolorů.

Dva dny před Vánoci se vytasil ministr spravedlnosti s návrhem na změny v jednacím řádu vlády. Dva dny po Novém roce už se o něm bude na jednání kabinetu hlasovat. Jen několik pracovních dní mezi svátky a po Novém roce tak mají dotčené orgány na to se proti změnám ohradit. Nejhlasitěji to udělal „na vlastní triko“ prezident NKÚ Miroslav Kala.

„Zdůvodnění novely jednacího řádu vlády je zmatečné a argumentace o zrychlení jejího jednání je mimo,“ nechápe návrh.

„K navrhovaným změnám uplatníme ve stanoveném zkráceném termínu zásadní připomínky. Doba je to ale nestandardní,“ komentuje krátkou dobu na připomínky mluvčí úřadu Václav Kešner.

„Tyto (a další) změny jednacího řádu byly poslány k připomínkování se „zkrácenou“ lhůtou pěti dní, z toho ale tři připadají na svátky, takže fakticky dva dny. Zákonná lhůta pro správní řízení je 15 dní. Zkrácení této zákonné lhůty se používá jen v případech, kdy je buď důvod k extra spěchu nebo kdy jde o irelevantní, technické změny,“ podivuje se také jihomoravský zastupitel a podnikatel Jiří Hlavenka (nestr.).

Babiš posílí, opozice je na nohou

Součástí návrhu je kromě škrtů také posílení postavení premiéra. Ten jediný by mohl v budoucnu rozhodnout o přizvání kohokoliv dalšího na jednání vlády po návrhu některého z ministrů. Dosud o tom musel rozhodnout celý kabinet.

Zápisy z jednání by také v některých případech neměly obsahovat, jak který ministr v jednotlivých bodech hlasoval, a rozhodnutí už nebudou muset vždy doprovázet ani vysvětlující tiskové zprávy. Rozpory, které vzniknou nevypořádáním připomínek ministrů k jednotlivým materiálům, pak bude v roli „soudce“ rozhodovat opět premiér, tedy Andrej Babiš.

„Považuju za ostudu, že hnutí ANO, které postavilo svůj marketing na kritice korupce a slibech transparentnosti a otevřenosti, chce nyní utajovat, jak který ministr hlasoval. Bez toho, aby občané věděli, jak politici rozhodují, je nemohou ani hodnotit,” říká k novému jednacímu řádu předseda Pirátů Ivan Bartoš, podle nějž se Babiš chová jako ředitel.

Tohle považuju za velmi nebezpečné jednání. Dneska oseká hnutí ANO jednací řád, protože nesnese žádnou kontrolu, příště už to může být Ústava. Je to další z mnoha důkazů, že tady nejde o vládnutí, ale o ovládnutí,“ kritizuje také místopředsedkyně TOP 09 Markéta Adamová.

Vláda: Pro prezidenta NKÚ se nic nezmění

Mluvčí Úřadu vlády Barbora Peterová ale upozornila, že se pro Kalu jako prezidenta kontrolního úřadu nic nezmění. Účast mu zajistí zákon o NKÚ. 

V paragrafu 8 zákona o nezávislém kontrolním orgánu doslova stojí: „Prezident Úřadu je oprávněn účastnit se schůze vlády, pokud jsou projednávány kontrolní závěry a stanoviska k nim. Požádá-li o slovo, bude mu uděleno.“

Vláda pak obecně argumentuje tím, že jí nový jednací řád umožní zrychlit pracovní tempo. „Jedná se zatím pouze o návrh, který prochází připomínkovým řízením, a to právě proto, aby byla nalezena co nejširší shoda. Ohledně hlasování členů vlády - kabinet rozhoduje podle Ústavy ve sboru a za každé rozhodnutí tak musí nést odpovědnost jako celek, bez ohledu na to, který člen jak hlasoval. I nyní vláda hlasuje po jménech pouze u některých vybraných materiálů,“ reagovala Peterová s tím, že pět pracovních dní je dostatečný čas na připomínky.

Rychle, bez diskuse, ale bez Babiše ani ránu?

I protikorupční organizace se ale obávají, za jakou cenu zrychlení přijde. Web idnes.cz cituje například analytika Transparency International Martina Eibla. Návrh podle něj napovídá, že se hnutí ANO snaží zbavovat „hlídání“ a opatření, aby postupovala systémově. „Vykresluje nastolenou protisystémovou strategii vládnutí ANO: rychle, bez diskuse, ale bez Babiše ani ránu,“ říká Eibl.

„Na jednání vlády nebude připuštěn šéf Nejvyššího kontrolního úřadu (to je ten úřad který kontroluje vládu, ministerstva atd). To má logiku - ještě by vládu kontroloval!“ rýpl si v příspěvku na sociální síti Hlavenka, který byl mimo jiné zvolen do krajského zastupitelstva s podporou Pirátů.

Babišův kabinet navíc změny připravil a zřejmě i schválí v době, kdy stále vládne bez důvěry, nad níž ve Sněmovně visí velký otazník. Většina stran odmítla hnutí ANO v jednobarevné vládě podpořit, a to včetně SPD Tomia Okamury. Jediný, kdo zatím neřekl kategorické ne, jsou komunisté. O důvěru Babiš podle svých slov požádá 10. ledna.

Nezadat ( 31. prosince 2017 09:45 )

Přesně tak , při druhém pokusu o sestavení vlády se budou předhánět kdo mu skočí první do řiti.Předčasné volby budou pro pidistrany konečná stanice.

marmat ( 31. prosince 2017 09:43 )

Ano CEZARE - jsi na vlně....Mám zde léta "bezpohlavní" nik...platím zde za lektora převýchovy JOUDŮ, ale pak mne trochu víc bavil TEN DRUHÝ...Ten třetí byl REFLEX a ten mne po čase 100% odstřihnul - Pečínka, Steigerwald a Doležal ironii neberou...radši vulgární JOUDY TAK VŠE OK, NIC KO po celý r.2018

Nezadat ( 31. prosince 2017 09:34 )

Blbe,to nebyla prostitutka,ale hlava koně.Jestli máš vše ověřeny jak toto,tak jsi napsal pěkný blábol.

Nezadat ( 31. prosince 2017 09:31 )

Ať jen zhasne,to věčný dohadování o lejně stálo za lejno.Š´tastný a veselý nový rok všem vyjma penisům sluníčkářům a ty ať si vezme čert co nejrychleji do pekla než nás zničí.

cezar8 ( 31. prosince 2017 09:20 )

Zdravím marmat- že by tenistka? Pokud ano, jsem rád, že jsme se našli, pokud se mýlím, také zdravím, krásný celý nový rok 2018 přeji tobě a všem slušným.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud