Prezidentské volby v ČR 2018: Kandidáti na prezidenta

Pavel Fischer (diplomat, politik)

Bývalý velvyslanec ve Francii Pavel Fischer ve čtvrtek oznámí kandidaturu na prezidenta

Ředitel agentury STEM Pavel Fischer oznámil svou kandidaturu na prezidenta 5. října 2017. V minulosti působil jako český velvyslanec ve Francii a v Maroku. V letech 1995 až 2003 působil v Kanceláři prezidenta republiky, mj. jako poradce Václava Havla.

Vladimír Boštík (podnikatel)

Kandidaturu na prezidenta oznámil podnikatel Vladimír Boštík

Podnikatel a bývalý starosta obce Vraclav na Orlickoústecku Vladimír Boštík oznámil svou kandidaturu na prezidenta ČR ve středu 30. srpna. Novinářům sdělil, že dosud sesbíral 63 242 podpisů a splnil tak limit pro nominaci (50 tisíc podpisů).

Jiří Hynek (politik, manažer)

Šéf Asociace obranného průmyslu Jiří Hynek se představil jako prezidentský kandidát strany Realisté na tiskové konferenci 21. srpna v Praze.

Prezident a výkonný ředitel Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu České republiky, Jiří Hynek, je kandidátem na prezidenta politické strany Realisté. Strana Petra Robejška oznámila Hynkovu kandidaturu 21. srpna 2017. Hynek se stal oficiálním kandidátem na prezidenta 16.10. 2017, když získal podporu 22 poslanců.

Petr Hannig (politik, hudebník)

Objevitel Lucie Bílé Petr Hannig (70).

Hudebník, producent a předseda strany Rozumní Petr Hannig chce v roce 2018 kandidovat na prezidenta. Oznámil to 19. července 2017 na tiskové konferenci v Praze. Chtěl by navazovat na dosavadní politiku současného prezidenta Miloše Zemana.

Vratislav Kulhánek (ekonom, manažer)

Vratislav Kulhánek

Bývalý šéf mladoboleslavské automobilky Škoda Auto Vratislav Kulhánek oznámil kandidaturu na prezidenta České republiky na konci června 2017. Je kandidátem vzkříšené Občanské demokratické aliance (ODA), která ho bude podporovat v prezidentské kampani.

Otto Chaloupka (podnikatel, politik)

Obviněný poslanec Otto Chaloupka (VV) u soudu s Vítem Bártou

Někdejší poslanec za stranu Věci veřejné Otto Chaloupka oznámil kandidaturu na prezidenta ČR 10. dubna 2017 na svých internetových stránkách. V minulosti dostal podmínku za podněcování k nenávisti vůči Romům.

Jiří Drahoš (expředseda Akademie věd ČR)

Šéf Akademie věd Jiří Drahoš by se mohl postavit Miloši Zemanovi v prezidentské volbě.

Bývalý šéf Akademie věd Jiří Drahoš začal vážně uvažovat o kandidatuře na prezidenta České republiky začátkem února 2017. Rozvážný diplomat se ve společnosti i mezi politickými stranami těší velké oblibě. Své rozhodnutí kandidovat na prezidenta ČR oznámil 28. března 2017.

Jana Yngland Hrušková (herečka, zpěvačka, aktivistka)

Jana Hrušková je možná naivní, ale myslí to vážně. Chce šokovat a upozornit na problémy západní civilizace 21. století.

Kontroverzní česká umělkyně a aktivistka Jana Yngland Hrušková vyjádřila zájem o kandidaturu na prezidentku ČR už v červenci 2016. Dne 26. března 2017 zveřejnila na svém facebooku petici na podporu její kandidatury. Je sestrou známé herečky Evy Hruškové.

Karel Štogl (Exšéf Úřadu vlády ČR)

Karel Štogl šéfoval Úřadu vlády po konci Nečasova kabinetu a Jany Nagyové.

Bývalý šéf Úřadu vlády Jiřího Rusnoka Karel Štogl oznámil kandidaturu na prezidenta České republiky v březnu 2017 serveru Neovlivní.cz. Vlivný úředník hodlá zahájit kampaň v červnu, detaily zatím nezveřejnil.

Miloš Zeman (prezident ČR)

Miloš Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech

Současný prezident Miloš Zeman 9. března 2017 svým nejvěrnějším oznámil, že bude usilovat o druhé volební období v úřadu. Své rozhodnutí potvrdil i na tiskové konferenci 10. března. Zeman vyhrál první přímou volbu prezidenta ČR v roce 2013.

Michal Horáček (textař, producent)

Prezidentský kandidát Michal Horáček

Miliardář a bývalý spolumajitel Fortuny Michal Horáček oficiálně oznámil kandidaturu na prezidenta České republiky 3. listopadu 2016 v historické čistírně odpadních vod v Praze. Volební kampaň si financuje sám.

Milan Kohout (umělec, pedagog)

Prezidentský kandidát Milan Kohout

Kontroverzní vysokoškolský pedagog, umělec a filosof Milan Kohout oznámil kandidaturu na prezidenta České republiky 14. září 2016 na svém facebookovém profilu. Proslul například tím, že přilil vlastní sperma do svěcené vody v polském kostele.

Emil Adamec (umělec)

Umělec a kandidát na prezidenta ČR Emil Adamec.

Sochař, urbanista a krajinný architekt Emil Adamec na prezidenta ČR neúspěšně kandidoval už v roce 2013. Dne 11. září 2016 oznámil svou kandidaturu i v prezidentských volbách 2018. 

Marek Hilšer (lékař, občanský aktivista)

Marek Hilšer oznámil kandidaturu na prezidenta

Kandidaturu na prezidenta České republiky oznámil lékař, pedagog a občanský aktivista Marek Hilšer 27. července 2016. V říjnu 2014 vystoupil polonahý na tiskové konferenci Úřadu vlády, aby tak protestoval proti ruské politice na Ukrajině.

Miroslav Sládek (politik)

Miroslav Sládek ohlásil kandidaturu na prezidenta

Krajně pravicový politik, publicista a předseda strany SPR-RSČ Miroslav Sládek oznámil kandidaturu na prezidenta České republiky v červenci 2016. Strana někdejšího kontroverzního poslance již začala sbírat podpisy.

Igor Sládek (podnikatel)

Prezidentský kandidát Igor Sládek

Podnikatel v oboru telekomunikací Igor Sládek oznámil kandidaturu na prezidenta České republiky v červnu 2016 prostřednictvím inzerátu. Zřídil transparentní účet a věří, že na kampaň mu finančně přispějí alespoň dva miliony Čechů.


Potenciální kandidáti na prezidenta

Jaroslav Kubera (místopředseda Senátu ČR)

Jaroslav Kubera, primátor Teplic a senátor za ODS

Místopředseda Senátu ČR Jaroslav Kubera možnou kandidaturu v prezidentských volbách 2018 naznačuje poměrně dlouho. V březnu 2017 prohlásil, že své rozhodnutí oznámí, až budou známí všichni kandidáti.

Martin Stropnický (ministr obrany ČR)

Ministr obrany Martin Stropnický v rozhovoru pro Blesk

Herec, někdejší diplomat a současný ministr obrany Martin Stropnický vyjádřil zájem kandidovat na prezidenta na konci roku 2016. Rozhodnutý zatím není, kandidaturu podmínil podporou v hnutí ANO, jehož je členem.

Zdeněk Škromach (politik)

Škromach uvažuje o kandidatuře na prezidenta ČR

Bývalý senátor Zdeněk Škromach v listopadu 2016 potvrdil zájem kandidovat v prezidentských volbách 2018, pokud ho nominuje ČSSD. Nechce však jít proti Miloši Zemanovi.

Jiří Pospíšil (politik, europoslanec)

Europoslanec a exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (za TOP 09)

Europoslanec a spolupracovník TOP 09 Jiří Pospíšil v říjnu 2016 vyjádřil zájem kandidovat na prezidenta České republiky. Rozhodnutí, zda bude kandidovat v prezidentských volbách 2018, dosud neučinil.

Tomio Okamura (politik, podnikatel)

Okamura sází na referenda

Poslanec a předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomio Okamura v únoru 2016 připustil možnou kandidaturu i v druhé přímé volbě prezidenta ČR 2018. V té první v roce 2013 pohořel, když nedokázal nastřádat 50 tisíc podpisů.


Odstupující kandidáti na prezidenta

Petr Kolář (diplomat, manažer)

Bývalý velvyslanec Petr Kolář

Bývalý diplomat Petr Kolář projevil zájem kandidovat na prezidenta ČR v únoru 2017. Kandidaturu podmínil účastí Miloše Zemana ve volbách a zájmem veřejnosti. V březnu však kandidaturu odmítl s tím, že nechce ředit hlasy voličů.

Michal Gulyáš (herec, spisovatel)

Video Michal Gulyáš oznamuje prezidentskou kandidaturu - Facebook Michala Gulyáše
720p 480p 360p 240p

Herec Michal Gulyáš je známý například ze seriálů Kosmo či Cirkus Bukowsky. Úmysl kandidovat v prezidentských volbách 2018 vyhlásil v lednu 2017 na svém facebookovém profilu. Krátce nato však kandidaturu z osobních důvodů stáhl.

Vše o prezidentských volbách 2018 čtěte ZDE

Doporučujeme
Další videa
Články odjinud