Zeman posouvá Česko na Východ, tvrdí americký list. „Hlasuje se i o Rusku“

Autor: ČTK, nkov - 
13. 1. 2018
06:10

V českých prezidentských volbách se hlasuje také o Rusku, domnívá se americký deník The Wall Street Journal (WSJ). Připomíná, že sovětské tanky ze srpna 1968 utvrdily mnoho Čechů v přání vymanit se z ruského vlivu a připojit se k Západu. Tyto vzpomínky jsou ale minulostí pro ty, kteří se domnívají, že zemi ovládají Washington a Evropská unie, napsal deník.

Vlivná menšina v regionu podle něj vnímá lepší vztahy s Ruskem jako způsob protiváhy ke starým evropským světovým mocnostem.

WSJ připomíná, že prezident Miloš Zeman se prezentuje jako partner Vladimira Putina v Evropě a v listopadu šéfovi Kremlu řekl, že vztahy Prahy s Moskvou jsou desetkrát důležitější než se zeměmi, jako je Francie.

Konečné výsledky po 1. kole
Vstup do speciálu
Sečteno: 100.00%
Účast: 61.92%

Video Celý záznam: „Zeman je Putinova děvka,“ křičela žena a vrhla se na prezidenta. - Jan Jedlička
1080p 720p 360p

„Zemanovo velebení Putina, které sahá až ke schvalování jeho anexe Krymu a leteckých útoků na syrská města, nejde na rozum zhruba 45 procentům Čechů, kteří s prezidentem podle průzkumů nesouhlasí, ale není to žádným tématem pro skalní příznivce, kteří ho stále podporují,“ uvedl deník, který české prezidentské volby označuje za moment projasnění.

Váhu mají kvóty i brexit

„Zeman je mezi malými státy střední a východní Evropy tváří účtování, pokud jde o jejich místo na kontinentu,“ píše deník. Připomíná také rozhodnutí EU o umístění tisícovek uprchlíků v bývalých komunistických státech, což prý posílilo pocit, že tyto země nemají dostatečně silný hlas v EU.

Rovněž odcházení Británie z EU, tedy země, která často obhajovala menší evropské státy, vyvolalo obavy. Asi že EU ovládnou větší státy, jako je Německo a Francie. „Vlivná menšina – nepatrná v Polsku, ale rostoucí jinde – vidí v lepších vztazích s Ruskem způsob protiváhy vůči starým mocnostem Evropy,“ dodal list.

Video Superdebata: Osm kandidátů na prezidenta. Prošli zkouškou z ústavy, protokolu a zpívali hymnu. - Blesk Zprávy
1080p 720p 360p

„V regionálním kontextu patří Zeman mezi nejhlasitější Putinovy podporovatele,“ napsal list. Všímá si však také vnitropolitických dopadů prezidentských voleb. „Vítězství Zemana, který má rád (premiéra Andreje) Babiše, by miliardáře udrželo jako svého druhu prozatímního premiéra. Ale Babišovi pobočníci jsou rozděleni v otázce, zda chtějí mít v čele současného prezidenta,“ upozornil americký list.

Video Zeman před poslanci: Neztraťte kontakt s občany, jděte za nimi i do hospody. - Jaroslav Šimáček, Blesk Zprávy
1080p 720p 360p

Termín a systém prezidentských voleb 2018 najdete zde

Všechny kandidáty na prezidenta 2018 najdete zde

Výsledky prezidentských voleb 2018 budou zde

Vše o okrskových volebních komisích čtěte zde

Průzkumy volebních preferencí najdete zde

Jak volit s voličským průkazem čtěte zde

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Autorské komentáře k volbám prezidenta ČR čtete na Reflex.cz

Doporučujeme
balika ( 15. ledna 2018 08:52 )

Po 28 letech přibližování se Západu, jsme se ocitli v perdeli. Je třeba se vrátit tam, kam odjakživa patříme a kde nás nepovažuji za raby - tedy na Východ.

starypes ( 14. ledna 2018 07:44 )

Kam vede posouvání na západ vidíme na přiblblých polácích, kteří sotva vylezli z Varšavské smlouvy, už na své území zvou americké vojenské jednotky a vyřvávají v kuse na Rusko. O stejný posun se snaží pražská kravárna.

jirinovo ( 13. ledna 2018 20:26 )

To je zajímavé, když Merkel dojednává s Putinem jak pokračovat ve stavbě plynovodu a obejít embargo tak o tom se mlčí. Stejně když kterýkoliv západní představitel letí do Číny a dojednává obchody. Ale pokud se tam vypraví náš Zeman, tak je to špatně.

jajas ( 13. ledna 2018 19:04 )

A Němci se už těší, až si s námi budou zase vytírat......

jajas ( 13. ledna 2018 19:00 )

Amíci ani neví, kde Česko leží.......ale kecat budou do všeho a furt

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa