Fischer bude kandidovat na prezidenta. Pracoval pro Havla a dělal velvyslance

Autor: mah,ČTK - 
4. 10. 2017
15:00

Boj o přízeň voličů v prezidentských volbách má nového účastníka. Pro kandidaturu se rozhodl i bývalý velvyslanec ve Francii Pavel Fischer (52). K tomu, aby mohl vstoupit do voleb, má podpisy deseti senátorů, které již získal. Informace potvrdil člověk z jeho volebního týmu. Fischer svou kandidaturu oznámí na tiskové konferenci ve čtvrtek.

Fischer v minulosti působil jako český velvyslanec ve Francii a v Monaku, v současné době působí jako ředitel agentury STEM. Jako možného kandidáta na post hlavy státu ho loni označila iniciativa Kroměřížská výzva.

Pražský rodák vystudoval Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy, studoval i v Ženevě (sociální učení církve) a na pařížské Národní škole pro státní správu (ENA).

Fischer krátce pracoval jako učitel francouzštiny na gymnáziu, v letech 1991 až 1993 byl osobním sekretářem pražského biskupa Františka Lobkowicze, následující dva roky byl zástupcem ředitele pražského Institutu komunikace. V letech 1995 až 2003 působil v Kanceláři prezidenta republiky, mj. jako poradce Václava Havla, v letech 1999 až 2003 byl ředitelem politického odboru.

V letech 2003 až 2010 byl českým velvyslancem ve Francii a v Monaku, po návratu do Prahy pracoval jako vrchní ředitel sekce bezpečnostně-multilaterální ministerstva zahraničí. Je ženatý a má čtyři děti. Ve Francii byl za aktivity a zásluhy ve prospěch bilaterálních vztahů oceněn řádem Čestné legie, v Monaku řádem svatého Karla.

Server iRozhlas.cz uvedl, že senátorský podpis Fischer získal například od šéfa senátorského klubu KDU-ČSL Petra Šilara. „Ano, Pavel Fischer má podporu senátorů. Já mu ji dal také,“ citoval server Šilara. Nejde podle něj ale o oficiální stanovisko lidovců nebo jejich senátorského klubu.

Zájem o kandidaturu na prezidenta projevilo zhruba deset lidí. Mezi nejvážnější uchazeče, kteří již získali potřebných 50 000 podpisů voličů, patří současný prezident Miloš Zeman, bývalý šéf Akademie věd Jiří Drahoš a podnikatel a textař Michal Horáček. Do voleb se může přihlásit i uchazeč, který si zajistí deset senátorských nebo 20 poslaneckých podpisů. Senátorskou nominaci má jistou místopředseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS), ten ale zatím nepotvrdil, že se volby zúčastní.

O kandidaturu má dále zájem i lékař a aktivista Marek Hilšer, bývalý šéf Škody Auto Vratislav Kulhánek kandidující za ODA, předseda strany Rozumní a hudebník Petr Hannig nebo exposlanec Otto Chaloupka. Kandidovat chtějí také šéf Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek za stranu Realisté a někdejší šéf Rusnokova kabinetu Karel Štogl. U Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí své volební účty dosud zaregistrovalo devět kandidátů a jedna kandidátka.

VŠE O PREZIDENTSKÝCH VOLBÁCH 2018 ČTĚTE ZDE

TERMÍN A SYSTÉM PREZIDENTSKÝCH VOLEB NAJDETE ZDE

VŠECHNY KANDIDÁTY NA PREZIDENTA ČR NAJDETE ZDE

VÝSLEDKY PREZIDENTSKÝCH VOLEB 2018 NAJDETE ZDE

PRŮZKUMY VOLEBNÍCH PREFERENCÍ NAJDETE ZDE

Doporučujeme
krakonos500 ( 5. října 2017 12:50 )

Neopakuj vety tvoji hodne osetrovatelky a uz ji konecne poslechni,dobytku linej.Ta s tebou musi mit trapeni a ty jeste prozradis,jak te kazdy den tituluje,prase.

tatazdenek ( 5. října 2017 12:03 )

kretenos500 zase onanuješ u článků kterým stejně nerozumíš ? Kdyby jsi se raději vykoupal zapocený smradlavý kamioňáku s plochým zadkem a křivou tlamou.

krakonos500 ( 5. října 2017 10:44 )

Volit nemohla, stejně jako dalších asi 300 tisíc občanů ve státě Alabama. „Řekli mi, že jsem ztratila své volební právo jako rego zdenekk Miki Kopas.Ten ho ale ztratil pro jeho debilitu. http://www.info.cz/svet/demokracie-v-rozkladu-miliony-americkych-dluzniku-maji-zakaz-hlasovat-ve -volbach-17039.html

krakonos500 ( 5. října 2017 10:33 )

Vystizne jsi se popsal,liny debile.

rego ( 4. října 2017 22:02 )

buran: Milý hňupe, hlavně že ty pobereš ochlastu a lháře Zemana i s jeho hradními par-chanty. Tak raději drž tlamu!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud