Čtvrtek 8. června 2023
Svátek slaví Medard, zítra Stanislava
Oblačno, déšť 22°C

Bitva o Hrad: Drahoš „trhnul“ sto tisíc podpisů, u Zemana mlčí. Kulhánek loví poslance

Autor: vei, zst - 
23. září 2017
15:20

Jiří Drahoš patrně jako první ze zájemců o prezidentský post nasbíral více než 100 tisíc ověřených podpisů. Michal Horáček má aktuálně přes 80 tisíc a Miloš Zeman se v polovině srpna chlubil zhruba 60 tisíci. To Vratislav Kulhánek, kterého podporuje ODA, už pro jistotu začal lovit podpisy mezi poslanci, těch totiž stačí jen 20.

Před měsícem hrdě hlásil téměř 80 tisíc ověřených podpisů, dnes už jich má přes sto tisíc. Jiří Drahoš patrně jako první z kandidátů na prezidenta překročil tuto hranici. „Člověk by řekl – teď už to půjde ztuha. Je mi ctí oznámit Vám pokoření stotisícové hranice. V tuto chvíli máme 102 000 zkontrolovaných podpisů. Co k tomu dodat?“ napsal někdejší ředitel Akademie věd svým podporovatelům.

Splněno už má také Michal Horáček, který má podle svého týmu aktuálně přes 80 tisíc zkontrolovaných podpisů. „Vyřadili jsme asi 11 nebo 12 tisíc podpisů, protože byly neúplné nebo nečitelné,“ řekl Blesk.cz mluvčí Horáčkovy kampaně Jiří Táborský.

Zemanův tým o čísle mlčí

Současný prezident Miloš Zeman má pak asi o deset tisíc méně. Blesk.cz zjišťoval aktuální stav. „Zatím neuvádíme, zveřejníme po ukončení petiční akce,“ vzkázala Barbora Filípková ze Zemanova týmu.

Přes 60 tisíc signatur má podle svých slov také podnikatel a bývalý starosta obce Vraclav na Orlickoústecku Vladimír Boštík. Zda jde o číslo po kontrole, nebo před ní, není jasné.

Kandidát reinkarnované strany ODA Vratislav Kulhánek mezitím začal podle Lidových novin lovit ve vodách poslanců. Jejich podpisů je třeba ke kandidatuře jen 20. V polovině srpna Kulhánkův tým hlásil 10 000 zkontrolovaných podpisů, někdejší šéf českého hokeje a Škody Auto jich přitom potřebuje, stejně jako ostatní, pětkrát tolik. „Ano, podpisy poslanců sbírám. Upřesnění počtu podpisů bych zatím nechal jako otevřenou záležitost,“ řekl Kulhánek.

„Podpisové archy evidujeme a přepisujeme do elektronické podoby. Tím je zaručena primární kontrola pravosti a případně duplicity,“ uvedl Vladimír Šulc z Kulhánkova týmu.

Video  Zeman o kandidatuře: Proč nepůjde do předvolebních debat?  - Blesk TV
Video se připravuje ...

První, kdo se Kulhánkovi „upsal“ z poslanců, byl Jiří Koskuba z ČSSD. „Podepsal jsem se tam. Stejně jako jsem minulé volby podepsal petici pro mě exotickému Vladimíru Francovi, tak jsem ji teď podepsal Kulhánkovi. Kdo chce do voleb a má trochu šanci, tak proč by se toho klání neměl zúčastnit,“ řekl Koskuba.

Místopředseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS) a bývalý šéf kabinetu premiéra Jiřího Rusnoka Karel Štogl deklarovali, že mají případně dostatečnou podporu v horní komoře parlamentu.

VŠE O PREZIDENTSKÝCH VOLBÁCH 2018 ČTĚTE ZDE

TERMÍN A SYSTÉM PREZIDENTSKÝCH VOLEB NAJDETE ZDE

VŠECHNY KANDIDÁTY NA PREZIDENTA ČR NAJDETE ZDE

VÝSLEDKY PREZIDENTSKÝCH VOLEB 2018 NAJDETE ZDE

PRŮZKUMY VOLEBNÍCH PREFERENCÍ NAJDETE ZDE

Doporučujeme
buban ( 23. září 2017 20:41 )

Obdobně postupuje Horáček,který si svůj stánek u nás otevře vždy,když jsou slavnosti vína.A návštěvníci pod vlivem podepíší cokoliv.

buban ( 23. září 2017 20:38 )

Vy jste z kterého týmu? Horáčkova-který sbírá podpisy v našem kraji na vinných slavnostech, vítače migrantů Drahoše či jen tak prudíte?

eliska963852 ( 23. září 2017 19:57 )

Zeman prostě prezidentem nebude, smiřte se s tím.

misha46 ( 23. září 2017 19:48 )

Vítače Drahoše může volit jenom vlastizrádce. A to je Havloidní mor

Milann ( 23. září 2017 19:32 )

Nevolit je to takový mrtvý brouk jak ten na Slovensku.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa