Úterý 23. července 2024
Svátek slaví Libor, zítra Kristýna
Polojasno 26°C

Prezidentské volby v ČR 2018: Kandidáti na prezidenta

Průběžné výsledky 1. kola
Vstup do speciálu
Sečteno: %
Účast: %

Miloš Zeman (prezident ČR)

Prezident Miloš Zeman Prezident Miloš Zeman | Jakub Poláček / Paparazzi

Současný prezident Miloš Zeman vyhrál první přímou volbu prezidenta ČR v roce 2013. Oficiálním kandidátem v prezidentských volbách 2018 se stal 6. listopadu 2017, kdy jeho manželka Ivana odevzdala kandidátní listinu na ministerstvo vnitra. To Zemanovi po kontrole petičních archů započetlo 103 817 podpisů občanů.

První kolo prezidentských voleb konané 12. a 13. ledna 2018 Zeman vyhrál. Volilo ho 38,56 procenta voličů, což představuje 1 985 547 hlasů.

Transparentní účet Miloše Zemana >>>

Kompletní profil Miloše Zemana najdete zde >>>

Jiří Drahoš (expředseda Akademie věd ČR)

Debata prezidentských kandidátů na Právnické fakultě: Jiří Drahoš Debata prezidentských kandidátů na Právnické fakultě: Jiří Drahoš | Foto Blesk - Robert Klejch

Bývalý šéf Akademie věd Jiří Drahoš začal vážně uvažovat o kandidatuře na prezidenta České republiky začátkem února 2017. Kandidátní listinu odevzdal 3. listopadu 2017. Vnitro mu po kontrole petičních archů a vyřazení chybných či neúplných údajů uznalo 141 234 podpisů občanů.

Jiří Drahoš postoupil do druhého kola prezidentských voleb 2018 z druhého místa, když mu dalo hlas 26,6 procenta voličů. Jeho zisk představuje 1 369 601 hlasů.

Transparentní účet Jiřího Drahoše >>>

Kompletní profil Jiřího Drahoše najdete zde >>>

Prezidentské volby 2018 - 2. kolo: Vše, co potřebujete vědět >>>


Kandidáti neúspěšní v 1. kole prezidentské volby

Mirek Topolánek (expremiér ČR, politik)

Mirek Topolánek ve studiu Blesku Mirek Topolánek ve studiu Blesku | Jakub Poláček / Paparazzi

Bývalý předseda vlády a někdejší šéf ODS Mirek Topolánek oznámil 6. listopadu 2017, že sehnal potřebných 10 podpisů od senátorů a zúčastní se tak prezidentských voleb 2018. S úmyslem kandidovat přišel nečekaně na poslední chvíli.

Marek Hilšer (lékař, občanský aktivista)

Lékař Marek Hilšer sehnal dostatek senátorských podpisů k boji o Hrad Lékař Marek Hilšer sehnal dostatek senátorských podpisů k boji o Hrad | ČTK

Kandidaturu na prezidenta České republiky oznámil lékař, pedagog a občanský aktivista Marek Hilšer 27. července 2016. Nepodařilo se mu nashromáždit dostatek podpisů od občanů. Dne 2. listopadu 2017 získal podporu senátorů.

Michal Horáček (textař, producent)

Start prezidentské kampaně Michala Horáčka (3. listopadu 2016) Start prezidentské kampaně Michala Horáčka (3. listopadu 2016) | Foto Blesk - Alexandr Malachovský

Miliardář a bývalý spolumajitel Fortuny Michal Horáček oficiálně oznámil kandidaturu na prezidenta České republiky 3. listopadu 2016. Kandidátní listinu s 86 tisíci podpisy od občanů odevzdal na ministerstvo vnitra 1. listopadu 2017.

Pavel Fischer (diplomat, politik)

Exvyslanec a kandidát na prezidenta Pavel Fischer. Exvyslanec a kandidát na prezidenta Pavel Fischer. | ČTK

Ředitel agentury STEM Pavel Fischer oznámil svou kandidaturu na prezidenta 5. října 2017. V minulosti působil jako český velvyslanec ve Francii a v Maroku. V letech 1995 až 2003 působil v Kanceláři prezidenta republiky, mj. jako poradce Václava Havla. Kandidátní listinu s podpisy 17 senátorů odevzdal 27. října 2017.

Petr Hannig (politik, hudebník)

Petr Hannig bude kandidovat na prezidenta Petr Hannig bude kandidovat na prezidenta | ČTK

Hudebník, producent a předseda strany Rozumní Petr Hannig oznámil kandidaturu 19. července 2017 na tiskové konferenci v Praze. Chtěl by navazovat na dosavadní politiku současného prezidenta Miloše Zemana. Ve středu 25. října se zaregistroval jako oficiální kandidát, když získal podporu 32 poslanců.

Jiří Hynek (politik, manažer)

Šéf Asociace obranného průmyslu Jiří Hynek se představil jako prezidentský kandidát strany Realisté na tiskové konferenci 21. srpna v Praze. Šéf Asociace obranného průmyslu Jiří Hynek se představil jako prezidentský kandidát strany Realisté na tiskové konferenci 21. srpna v Praze. | ČTK

Prezident a výkonný ředitel Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu České republiky, Jiří Hynek, je kandidátem na prezidenta politické strany Realisté. Strana Petra Robejška oznámila Hynkovu kandidaturu 21. srpna 2017. Hynek se stal oficiálním kandidátem na prezidenta 16.10. 2017, když získal podporu 37 poslanců.

Vratislav Kulhánek (ekonom, manažer)

Vratislav Kulhánek Vratislav Kulhánek | profimedia.cz

Bývalý šéf Škoda Auto Vratislav Kulhánek oznámil kandidaturu na prezidenta České republiky na konci června 2017. Oficiálním kandidátem se stal v první polovině října, kdy odevzdal kandidátní listinu s 28 podpisy poslanců na ministerstvo vnitra.


Neúspěšní kandidáti na prezidenta

Josef Toman (strategický analytik, poradce)

Kandidát na prezidenta ČR Josef Toman Kandidát na prezidenta ČR Josef Toman | Karel Kopáč / Paparazzi

Strategický analytik, poradce a konspirační teoretik Josef Toman v úterý 7. listopadu 2017 uvedl, že na ministerstvo vnitra poslal poštou téměř 75 tisíc podpisů od občanů. Vnitro ale uvedlo, že má k dispozici podpisy jen 11 občanů.

Terezie Holovská (podnikatelka)

Terezie Holovská se hodlá poprat v prezidentských volbách 2018. Terezie Holovská se hodlá poprat v prezidentských volbách 2018. | Facebook / Terezie Holovská

Pražská podnikatelka a někdejší místostarostka Prahy 8 Terezie Holovská oznámila zájem kandidovat v prezidentských volbách na konci října 2017. Zákonné podmínky kandidatury nesplnila.

Dalšími neúspěšnými kandidáty, kteří se zaregistrovali u ministerstva vnitra, ale nesplnili zákonné podmínky kandidatury, jsou Petr Blaha, Daniel Felkel, Oldřich Fiala, Roman Hladík, Libor Hrančík, David Chadim, Anna Kašná, Martin Ludačka a Karel Světnička.

Volební kalkulačka 2018 - Volba prezidenta >>>


Odstupující kandidáti na prezidenta

Karel Štogl (Exšéf Úřadu vlády ČR)

Karel Štogl šéfoval Úřadu vlády po konci Nečasova kabinetu a Jany Nagyové. Karel Štogl šéfoval Úřadu vlády po konci Nečasova kabinetu a Jany Nagyové. | ČTK

Bývalý šéf Úřadu vlády Jiřího Rusnoka Karel Štogl oznámil kandidaturu na prezidenta České republiky v březnu 2017 serveru Neovlivní.cz. Vlivný úředník nakonec kandidátní listinu nepodal.

Milan Kohout (umělec, pedagog)

Aktivista Milan Kohout se vydal do Bělé a chtěl si odvézt uprchlíka Aktivista Milan Kohout se vydal do Bělé a chtěl si odvézt uprchlíka | Youtube

Kontroverzní vysokoškolský pedagog, umělec a filosof Milan Kohout oznámil kandidaturu na prezidenta České republiky 14. září 2016 na svém facebookovém profilu. Proslul například tím, že přilil vlastní sperma do svěcené vody v polském kostele. Kandidaturu na vnitro neodevzdal.

Emil Adamec (umělec)

Umělec a kandidát na prezidenta ČR Emil Adamec. Umělec a kandidát na prezidenta ČR Emil Adamec. | Emil Adamec

Sochař, urbanista a krajinný architekt Emil Adamec na prezidenta ČR neúspěšně kandidoval už v roce 2013. Dne 11. září 2016 oznámil svou kandidaturu i v prezidentských volbách 2018. U ministerstva vnitra se však nakonec nezaregistroval.

Igor Sládek (podnikatel)

Igor Sládek, Igor Sládek, | ČTK

Podnikatel v oboru telekomunikací Igor Sládek oznámil kandidaturu na prezidenta České republiky v červnu 2016 prostřednictvím inzerátu. Zřídil transparentní účet a věřil, že na kampaň mu finančně přispějí alespoň dva miliony Čechů. Sládek však u ministerstva vnitra kandidaturu nezaregistroval.

Martin Stropnický (ministr obrany ČR)

Martin Stropnický ve štábu ANO Martin Stropnický ve štábu ANO | Jakub Poláček / Paparazzi

Herec, někdejší diplomat a současný ministr obrany Martin Stropnický vyjádřil zájem kandidovat na prezidenta na konci roku 2016. Kandidaturu podmínil podporou v hnutí ANO. To se nakonec rozhodlo do volby prezidenta nepostavit vlastního kandidáta.

Vladimír Boštík (podnikatel)

Kandidaturu na prezidenta oznámil podnikatel Vladimír Boštík Kandidaturu na prezidenta oznámil podnikatel Vladimír Boštík | ČTK

Podnikatel a bývalý starosta obce Vraclav na Orlickoústecku Vladimír Boštík oznámil svou kandidaturu na prezidenta ČR ve středu 30. srpna 2017. Novinářům sdělil, že sesbíral 63 242 podpisů. Ve středu 8. listopadu odstoupil ze zdravotních důvodů.

Jiří Pospíšil (politik, europoslanec)

Europoslanec a exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (za TOP 09) Europoslanec a exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (za TOP 09) | ČTK

Europoslanec za TOP 09 Jiří Pospíšil v říjnu 2016 vyjádřil zájem kandidovat na prezidenta České republiky. V úterý 7. listopadu 2017 na twitteru kandidaturu odmítl s tím, že chce soustředit síly na posílení TOP 09.

Tomio Okamura (politik, podnikatel)

Předseda SPD Tomio Okamura Předseda SPD Tomio Okamura | ČTK

Poslanec a předseda hnutí SPD Tomio Okamura v únoru 2016 připustil možnou kandidaturu ve volbě prezidenta 2018. Po sněmovních volbách v roce 2017 však kandidaturu nepřímo vyloučil s tím, že SPD nechce oslabovat mandát, který mu dali voliči.

Jana Yngland Hrušková (herečka, zpěvačka, aktivistka)

Jana Hrušková je možná naivní, ale myslí to vážně. Chce šokovat a upozornit na problémy západní civilizace 21. století. Jana Hrušková je možná naivní, ale myslí to vážně. Chce šokovat a upozornit na problémy západní civilizace 21. století. | Foto Aha!: Michal Protivanský, Mária Rušinová, ar

Kontroverzní česká umělkyně a aktivistka Jana Yngland Hrušková vyjádřila zájem o kandidaturu na prezidentku ČR už v červenci 2016 a 26. března 2017 zveřejnila na svém facebooku petici na podporu její kandidatury. V pondělí 6. listopadu kandidaturu stáhla.

Otto Chaloupka (podnikatel, politik)

Obviněný poslanec Otto Chaloupka (VV) u soudu s Vítem Bártou Obviněný poslanec Otto Chaloupka (VV) u soudu s Vítem Bártou | Foto Aha - Karel Kopáč

Někdejší poslanec za stranu Věci veřejné Otto Chaloupka oznámil kandidaturu na prezidenta ČR 10. dubna 2017 na svých internetových stránkách. V minulosti dostal podmínku za podněcování k nenávisti vůči Romům. V neděli 5. listopadu od snahy kandidovat odstoupil.

Zdeněk Škromach (politik)

Zdeněk Škromach kroje rád. Cyklistům by přitom rád také dopřál jednu či dvě beztrestné skleničky Zdeněk Škromach kroje rád. Cyklistům by přitom rád také dopřál jednu či dvě beztrestné skleničky | Facebook / Z. Škromach

Bývalý senátor Zdeněk Škromach v listopadu 2016 potvrdil zájem kandidovat v prezidentských volbách 2018 v případě, že by ho nominovala ČSSD. Nechtěl však jít proti Miloši Zemanovi. ČSSD nakonec vlastního kandidáta do prezidentských voleb nepostavila.

Jaroslav Kubera (místopředseda Senátu ČR)

Senátor Jaroslav Kubera (ODS) v Chorvatsku Senátor Jaroslav Kubera (ODS) v Chorvatsku | Blesk - Vera Renovica

Místopředseda Senátu ČR Jaroslav Kubera možnou kandidaturu v prezidentských volbách 2018 naznačoval poměrně dlouho, měl také podporu v senátu. Po sněmovních volbách 2017 však oznámil, že kandidovat na prezidenta nebude.

Miroslav Sládek (politik)

Miroslav Sládek vyrazil na protiuprchlické protesty do Brna (6. února 2016) Miroslav Sládek vyrazil na protiuprchlické protesty do Brna (6. února 2016) | ČTK

Krajně pravicový politik, publicista a předseda strany SPR-RSČ Miroslav Sládek původně oznámil kandidaturu na prezidenta České republiky v červenci 2016. Kvůli neúspěchu strany ve sněmovních volbách 2017 kandidaturu stáhl.

Petr Kolář (diplomat, manažer)

Bývalý velvyslanec Petr Kolář Bývalý velvyslanec Petr Kolář | Evropské hodnoty - Ondřej Veselý

Bývalý diplomat Petr Kolář projevil zájem kandidovat na prezidenta ČR v únoru 2017. Kandidaturu podmínil účastí Miloše Zemana ve volbách a zájmem veřejnosti. V březnu však kandidaturu odmítl s tím, že nechce ředit hlasy voličů.

Michal Gulyáš (herec, spisovatel)

Herec Michal Gulyáš je známý například ze seriálů Kosmo či Cirkus Bukowsky. Úmysl kandidovat v prezidentských volbách 2018 vyhlásil v lednu 2017 na svém facebookovém profilu. Krátce nato však kandidaturu z osobních důvodů stáhl.

VŠE O PREZIDENTSKÝCH VOLBÁCH 2018 ČTĚTE ZDE

TERMÍN A SYSTÉM PREZIDENTSKÝCH VOLEB NAJDETE ZDE

NÁVOD JAK VOLIT S VOLIČSKÝM PRŮKAZEM NAJDETE ZDE

PRŮZKUMY VOLEBNÍCH PREFERENCÍ NAJDETE ZDE

O VYŠŠÍCH ODMĚNÁCH PRO VOLEBNÍ KOMISI ČTĚTE ZDE

VÝSLEDKY PREZIDENTSKÝCH VOLEB 2018 NAJDETE ZDE

PRAVOMOCI PREZIDENTA ČR NAJDETE ZDE

Doporučujeme
Video se připravuje ...
Další videa