1. ledna 2013 vyhlásil Václav Klaus na sklonku svého funkčního období kontroverzní amnestii, 2. ledna pak vstoupila v platnost. Pět let nyní uplynulo od této události, která dál budí vášně. Na tohle výročí se přitom dostalo i v Boji o hrad – Superdebatě prezidentských kandidátů ve studiu Blesku. Chyběl mezi nimi Miloš Zeman, který účast v debatách dál odmítá.
„Já bych nikdy nepřistoupil k celoplošnému řešení. Amnestii Václava Klause považuji za veliký problém, za velikou ránu české spravedlnosti a za velikou ránu vnímání spravedlnosti v naší zemi jako takové. Rozhodně neberu amnestii jako příležitost k tomu, abychom ulevili věznicím,“ uvedl Marek Hilšer.
Horáček: Klausova amnestie? Největší pohroma
Michal Horáček podotkl, že během kampaně zavítal i do řady věznic. Ani on amnestii vyhlášenou Václavem Klausem nešetřil. „Já to považuji za největší pohromu proto, že byli pardonováni lidé, kteří se zjevně proti nám provinili a nemohli se ani obhájit, ani nemohli předstoupit před spravedlivý soud,“ říkal Horáček. Souhlasí s tím, že byla podryta důvěra v právní stát a v to, že „férová pravidla platí pro všechny“.
„Od roku 89 u nás bylo vyhlášeno šest amnestií. Diskutabilní je ta první Havlova a ta poslední – Václava Klause,“ připomněl expremiér Mirek Topolánek. Označil je za kontrasignovanou pravomoc prezidenta, kdy jde v tomto smyslu o spolupráci justice a prezidenta. Neodmítá proto amnestii vyvolanou některými potřebami, jako jsou bagatelní trestné činy, trestné činy, které se mezitím změnily v přestupky, nebo trestné činy žen nad 60 let a prvopachatelů, kdy se justice „vždy dohaduje o tom, jestli tu amnestii vyhlásit, anebo ne“. Uvedl to v superdebatě, na jejíž závěr zazněla i česká hymna v podání zpívajících kandidátů na prezidenta.
Jiří Hynek k tématu amnestie uvedl: „Já bych nikdy amnestii nevyhlašoval, protože se ukázalo v praxi, že nefunguje.“ I on připomněl Havlovu první a Klausovu poslední amnestii. „Jedním z velkých problémů ČR je, že máme příliš mnoho vězňů, kteří opakovaně páchají trestné činy. Musíme vyřešit problém, který je mezi ukončením trestu a potom zařazením člověka do normálního života. Ta věc v podstatě není řešená, a proto se nám ti vězni vrátí zpátky. To, že propustíme amnestií vězně, to nám ukázalo, že není řešení,“ dodal.
„Já samozřejmě souhlasím s tím, že plošná amnestie v tomto smyslu není nic dobrého, ale jsem rád, že v současné době v justici začala debata na téma, jak ulehčit věznicím ne tím, že budeme udělovat amnestie nebo budeme přemýšlet o těchto krocích, ale za ty tzv. bagatelní nebo méně závažné trestné činy je třeba udělovat více trestů na svobodě – finančních trestů atd.,“ doplnil Jiří Drahoš.
Fischer: Dalo to korunu Klausovu angažmá
Do Klause se za amnestii pustil i někdejší poradce Václava Havla a bývalý velvyslanec ve Francii Pavel Fischer. „Amnestie, kterou podepsal Václav Klaus, vlastně dala korunu jeho politickému angažmá. On nám dal do ruky klíč, abychom pochopili ta divoká léta transformace u nás, protože se na svobodu dostali lidé, kteří na svobodě být neměli, kteří měli spravedlivý trest podstoupit,“ míní. U toho, že politici s prezidentem v čele mají respektovat samostatnost a nezávislost justičního aparátu, vidí, že je „práce jako na kostele“.
Vratislav Kulhánek, bývalý šéf Škody Auto, nasměroval svou kritiku jiným směrem. Spousta vězňů, kteří vyšli po Klausově amnestii zpoza mříží, se do věznic vrátila. Kulhánek upozornil na možnost alternativních trestů.
„Existuje jakýsi institut, kterému se říká domácí vězení. Pokud bychom chtěli uvolnit věznice, kde je skutečně velké množství lidí za bagatelní trestné činy, zejména trestné činy v dopravě, ale i další drobnější, tak není náš stát a naše ministerstvo schopno vyřešit tendr tak, aby byl vybrán dodavatel, který by ty náramky dodával,“ upozornil předtím, než byli prezidentští kandidáti sami podrobeni testu ze znalosti zákonů – konkrétně z Ústavy.
Drahouš prohlásil, že vládu s komunisty, to teda ne. Nechme stranou jestli bude nebo nebude, je to zcela vedlejší, podstatné je, že kandidát na prezidenta si dovolí opravovat názor voličů. Milí voliči, tady jste šlápli vedle a já to tak nenechám. Prezident není žádným arbitrem ústavy. Už to svědčí o elitářském přístupu pana profesora. Proto vyhrál v Praze. Pro Pražáky jsou nePražáci burani, které je umravnit.