Zemanovi soupeři řešili Macronovou i Alžbětu II. „Velebnosti,“ perlil Hilšer

 • Autor: vr,simao - 
  3. 1. 2018
  12:40

  Prezident je na každém svém kroku pod drobnohledem. Lidé si všímají, jak chodí, komu podává ruku, jak se u toho tváří. A to, co se mu nepovede, se spolehlivě rychle rozšíří na internetu. Vědí kandidáti, kteří se vydali do boje v historicky druhé přímé volbě hlavy státu, jak se coby prezident vůbec chovat? Součástí Superdebaty ve studiu Blesku byl i test z etikety.

 • 1.Jak dopadli kandidáti na testu z etikety?

  Bývalý hradní protokolář Jindřich Forejt (40) Blesku pomohl s přípravou otázek z prezidentského života, které moderátoři prezidentským kandidátům položili. Jedna jediná odpověď od každého stačila a hned bylo zřejmé, kdo z nich etiketu ovládá a kdo v této oblasti přinejmenším „tápe“. Zatímco pět z osmi kandidátů v testu obstálo, další tři – Jiří Hynek (57), Petr Hannig (71) a Marek Hilšer (41) neoslnili.

  Superdebaty Blesku se kromě nich zúčastnili Mirek Topolánek (61), Michal Horáček (65), Vratislav Kulhánek (74), Pavel Fischer (52) a Jiří Drahoš (68).

  Video Osm kandidátů na prezidenta v Blesku: Prošli zkouškou z Ústavy, protokolu a zpívali hymnu - Blesk Zprávy

  Prezident Miloš Zeman (73) prostřednictvím svého tiskového mluvčího Jiřího Ovčáčka účast odmítl, již v březnu 2017 vyhlásil, že se nebude účastnit žádných debat se svými protikandidáty. Už ve čtvrtek 4. ledna se přitom od 20:00 v živém vysílání na Blesk.cz utkají v duelu textař Michal Horáček a někdejší velvyslanec ve Francii Pavel Fischer.

  Volební kalkulačka 2018 - Volba prezidenta >>>

  Video Duel Fischera a Horáčka v Blesku: Položte jim otázku i vy! - Blesk Zprávy

 • 2.Horáček a stoupání do schodů

  Prezident s první dámou přicházejí do Rudolfina na koncert a mají stoupat sami dva bez dalšího doprovodu do schodů. V jakém půjdete pořadí?

  Horáček: „Do schodů myslím, že první musí vždycky jít dáma, protože kdyby padala, tak ji ten pán musí zachytit, muž by ji měl zachytit. A neplatí to jen pro prezidenta. To platí pro muže a ženu v naší kultuře.“ I jako prezident by šel v tomto pořadí.

  Výsledek: Správně

  Miloš Zeman při příchodu do Obecního domu během zahájení Pražského jaraMiloš Zeman při příchodu do Obecního domu během zahájení Pražského jara | Foto Blesk - Ladislav Křivan

 • 3.Fischer s manželkou a Livií Klausovou

  Kdybyste šel po ulici s manželkou a dámou, která požívá tzv. společenské přednosti, kupříkladu s bývalou první dámou Livií Klausovou. Šel byste uprostřed, či na kraji, případně na jakém?

  Fischer: „Měl bych dvě dámy okolo sebe - svoji paní a nějakou jinou, významnou. A jdeme po chodníku, kde je dost místa? Já bych pozval Livii Klausovou doprostřed, moji ženu po pravici a já bych byl po levici.“

  Výsledek: Správně

  Livia a Václav Klausovi ve Vladislavském sále na Pražském hraděLivia a Václav Klausovi ve Vladislavském sále na Pražském hradě | ČTK

 • 4.Hannig a omluvenka z akce

  Z francouzštiny zůstalo v jazyce etikety a protokolu několik zkratek, které se užívají dodnes např. v korespondenci. Co značí ta nejznámější, RSVP?

  Hannig: „RS...? Je ne sais pas. Nevím.“

  Výsledek: Špatně

  Správná odpověď: RSVP anebo (Répondez s'il vous plaît, tedy prosím, odpovězte) znamená v korespondenci žádost o odpověď, ať už potvrzení účasti na akci, či omluvu.

  Video 8 kandidátů na prezidenta v Blesku: Prošli testem Ústavy ČR? - Blesk TV

 • 5.Topolánek a hradní recepce

  Kdybyste jako prezident pořádal na Hradě večerní koncert k významnému jubileu, slavnostní večer, recepci či ceremoniál, jaký druh oděvu by museli obléct pánové?

  Topolánek: „Pánové by měli tzv. black tie, to znamená, že by měli mít smoking.“

  Výsledek: Správně

  Video Superdebata Blesku: Prezidentští kandidáti zpívají českou hymnu - Blesk Zprávy

 • 6.Kulhánek a sklenička s Macronovou

  Představme si, že možný prezident Vratislav Kulhánek se na recepci baví kromě své ženy také s francouzskou první dámou Brigitte Macronovou. A tato milovnice vína i vaše žena požádají o sklenku. Které z nich dáte skleničku jako první?

  Kulhánek: „Obsloužil bych je samozřejmě v pořadí – první Brigitte Macronovou a potom moji partnerku. Obě jsou dámy a jedna je host.“

  Výsledek: Správně

  Video Trump hodnotil tělo francouzské první dámy: Poslechněte si, co řekl - Reuters, Facebook / Elysejský palác

 • 7.Hynek a pozdrav na Hradě

  Pokud byste vy jako prezident a vaše první dáma vítali na nádvoří Pražského hradu jiný prezidentský pár, kdo koho by v téhle sestavě pozdravil jako první?

  Hynek: „První bych se zdravil já nejdřív s manželkou protějšího páru, pak bych představil svoji manželku, ta by se představila dámě, potom pánovi a pak bych se pozdravil já s pánem.“

  Výsledek: Špatně

  Správná odpověď: Vždy prezident prezidenta. Prezident totiž vystupuje jako hlava státu a v této oficiální pozici – jako první z občanů své země – vítá jako první přijíždějícího hosta; manželky prezidentů v této chvíli nemají společenskou přednost. „Přeslechl jsem, že to je na nádvoří Pražského hradu,“ hájil se Hynek.

  Video Jak by kandidáti pohostili na Nový rok premiéra v Lánech - Blesk TV

 • 8.Drahoš u papeže

  Pokud se jako prezident potkáte s papežem Františkem, jak jej budete správně oslovovat?

  Drahoš: „Budu ho oslovovat Your Holiness. Vaše svatosti. Ale česky bych ho neoslovoval, asi by mi nerozuměl.“

  Výsledek: Správně

  Miloš Zeman s manželkou Ivanou a českou delegací navštívili papeže Františka.Miloš Zeman s manželkou Ivanou a českou delegací navštívili papeže Františka. | ČTK/AP

 • 9.Hilšer s britskou královnou

  Jak byste oslovil při osobním setkání britskou královnu?

  Hilšer: „Her Majesty. Vaše jasnosti, nebo Vaše velebnosti, Vaše výsosti?“

  Výsledek: Špatně.

  Správná odpověď: Správná odpověď je „Vaše veličenstvo“. Oslovení „výsosti“, které je často zaměňované, náleží členovi královské rodiny, nikoliv však přímo panovnici.

  Video Miloš Zeman u Alžběty II.: To je moje žena a dcera, hlásal hrdě! - ČTK/AP

  Vše o prezidentských volbách 2018 čtěte zde

  Termín a systém prezidentských voleb 2018 najdete zde

  Všechny kandidáty na prezidenta 2018 najdete zde

  Výsledky prezidentských voleb 2018 budou zde

  Průzkumy volebních preferencí najdete zde

  Vše o okrskových volebních komisích čtěte zde

  Jak volit s voličským průkazem čtěte zde

Doporučujeme
sores ( 3. ledna 2018 17:18 )

Makaronová by si měla vyměnit paruku za něco přirozenějšího, je děsně nápadná že to nejsou její vlasy v jejím věku!

ivoadler ( 3. ledna 2018 12:56 )

Zeman je první lidem zvolený prezident. Žádný vzor pro to není. Zeman všem (i sobě) nastavil laťku. Nějaké žvásty tohle by měl, tohle neměl, jsou k ničemu. Platí jen to, co naši prezidenti budou dělat. Žádný prezidentský manuál není.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud