Mynář o prověrce: Dřív nakládali nepohodlné do kyseliny, dnes stačí NBÚ

Autor: val - 
5. 1. 2016
18:27

Hradní kancléř Vratislav Mynář trvá na tom, že zamítnutí jeho žádosti o nejpřísnější bezpečnostní prověrku je politickou záležitostí. Národní bezpečnostní úřad (NBÚ) zkritizoval za jeho postup při vyřizování žádosti. Dokonce ho přirovnal k fyzické likvidaci lidí v sudech s kyselinou.

„Jsem přesvědčen, že je to politické zadání,“ prohlásil Mynář v rozhovoru pro Český rozhlas. Odmítl sdělit, kdo podle něj za tímto zadáním stojí, poukázal však na to, že se NBÚ nikomu nezodpovídá a na jeho činnost nedohlíží žádný gesční úřad, například ministerstvo vnitra.

S nadsázkou pak prohlásil, že když se v porevolučních dobách chtěl někdo někoho zbavit, zalil ho v sudu kyselinou a shodil do přehrady. „Dneska stačí, když se dostanete do rukou NBÚ.“ 

Mynář v úterý potvrdil, že neuspěl se svým rozkladem proti zamítavému rozhodnutí NBÚ o žádosti o prověrku. Neočekával prý, že by šéf úřadu Dušan Navrátil zvrátil rozhodnutí rozkladové komise, které proniklo do médií už v prosinci. I to koneckonců Mynář bezpečnostnímu úřadu vytkl. Lidé, kteří mají bezpečnostní prověrku, by podle něj měli být příkladem toho, jak nedopustit únik informací, místo toho připomínají spíš „informační cedník“.

S daněmi a majetkem problém nebyl

Důvody, které NBÚ zmínil už v původním rozhodnutí o neudělení prověrky, považuje za malicherné. Potvrdil pouze, že jedním z nich byla jeho zatajená autonehoda z doby, kdy mu bylo 19 let. Odmítl však, že by byl problém s daněmi nebo pochybně nabytým majetkem. „I v prvním rozhodnutí bylo jasně napsáno, že nemám žádný problém s tím, kolik peněz jsem v České republice vydělal a zdanil,“ řekl s tím, že mu NBÚ přímo napsal, že jeho majetek odpovídá penězům, které vydělal.

Příští týden si zřejmě podá proti rozhodnutí stížnost. Z postu hradního kancléře odcházet nehodlá, i když o tom chvíli přemýšlel. Cítí ale podporu prezidenta Zemana, který se seznámil s odůvodněním NBÚ. „Budu bojovat do úplného konce,“ řekl.

Co řekl prezident Miloš Zeman na výsledek bezpečnostní prověrky kancléře Mynáře:

Video Zeman a Mynář - Blesk TV
1080p 720p 480p 360p 240p

Doporučujeme
tgbg ( 6. ledna 2016 10:25 )

Asi ho mrzí, že společně s hradním rusřitníkem není v té kyselině už rozpuštěný.

xiioma ( 6. ledna 2016 09:48 )

 Mynář je debil !!!

tomik007 ( 5. ledna 2016 20:31 )

 Uprchlici z moravy se jevi orazenejsi nezli subsaharsti.

fikusek11 ( 5. ledna 2016 19:45 )

Mynář o prověrce: Dřív nakládali nepohodlné do kyseliny, dnes stačí NBÚ ------------------------------------------- Škoda, že už to s tou kyselinou nefrčí.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa