
Kandidát na prezidenta Jiří Drahoš: Jak to měl s StB a kdo mu platí kampaň?
Osm let stál v čele největší státní vědecké instituce v Česku, po lednových prezidentských volbách by rád stál v čele celé republiky. Jiří Drahoš je nestraník, má image gentlemana a získal mezi lidmi nejspíš nejvíc podpisů pod svou kandidaturu. Z politických stran už má podporu KDU-ČSL a hnutí STAN, zvažuje ji i TOP 09. Negativním lustračním osvědčením spekulace o spolupráci s StB. Svou kandidaturu na prezidenta ohlásil loni koncem března. Blesk Zprávy přinesly profily všech kandidátů na prezidenta, Drahoš je ve 2. kole voleb.
Do boje o Hrad jde jako jeden z trojice kandidátů, kteří stavějí na podpoře lidí. Občanských podpisů podle svých slov sesbíral přes 140 tisíc, tedy nejvíc ze všech. „Hlavním důvodem mé kandidatury jsou obavy o osud novodobé české demokracie. Není mi lhostejný nárůst extremismu a populismu a jisté občanské apatie vůči základním demokratickým hodnotám,“ řekl ke svému záměru stát v čele ČR s tím, že bude ve volbách nestraníkem.
„Náš majetek je nějakých dva miliony korun na vkladních knížkách a takových instrumentech. Jinak jsem si za svůj celoživotní vědecký přístup k práci nevydělal o mnoho více, takže to není žádné tajemství. A finance na transparentním účtu jsou dobře známy,“ poodhalil pak svůj majetek během jedné z debat.
Drahoš patří společně s Horáčkem ke kandidátům, kterým se na účtech vedených ke kampani točí největší peníze. Na darech dostal už více než 10 milionů, mezi největší donátory patří Nadace BLÍŽKSOBĚ, která přispěla 1,5 milionem korun, milion mu také poslal miliardář Luděk Sekyra. Půl milionu také miliardář Libor Winkler. Největším podporovatelem z hlediska financí je ale Dalibor Dědek z Jablotronu.
„Jednám s podnikateli, firmami, někteří se mi sami hlásí, že chtějí podpořit moji kandidaturu. Všem jim říkám důrazně, že ode mě nemohou očekávat nic, než že když se dostanu do prezidentské funkce, že budu férově rozhodovat vše, o čem rozhodnout mohu,“ prohlásil k lovu milionů už dříve Drahoš.
Jiří Drahoš byl jedním ze tří prezidentských kandidátů, kteří mohli vystoupit 17. listopadu na pódiu na Václavském náměstí. Den poté si posteskl, že je chyba, že to organizátoři neumožnili také Michalu Horáčkovi. Lidé mu ale vyčetli, že si vzpomněl pozdě.
„Chataření jsem připraven se vzdát“
Že je Drahoš jako správný Čech také vášnivým chatařem, není tajemství. Krátce po ohlášení své kandidatury vzal do svého letního sídla u přehrady Kamýk také štáb Blesk.cz.
„Musím říct, že už teď v rámci začínající kampaně mám na chatu stále méně času,“ řekl začátkem června, aby dodal: „Pokud by kandidatura vyšla, a já do toho jdu, abych vyhrál, tak budu mít na chatu hrozně málo času.“
Zdraví: Jsem fit, ráno cvičím
Na rozdíl od výtek, které často směřují na adresu zdravotního stavu současného prezidenta Miloše Zemana, Jiří Drahoš sám o sobě říká, že je fit. Lékařské zprávy ale zatím nezveřejnil.
„Jsem fyzicky fit, každé ráno cvičím, už řadu let. Snažím se chodit, kdysi jsem běhával. Denně nachodím takových pět kilometrů. Nevydržím sedět. Nemám žádné problémy. Řekl jsem věcně, že jediný lék, který beru, je na mírně zvýšený krevní tlak,“ řekl ke svému zdraví dlouholetý šéf Akademie věd.
Šéf týmu se mihl kolem kauzy Rath
V souvislosti s vedoucím Drahošova týmu Jakubem Kleindienstem je pro úplnost třeba dodat, že působil ve firmě, která se zapletla do kauzy exhejtmana Davida Ratha. Drahoš ale o této minulosti ví a problém nevidí.
„V době, kdy vznikla kauza Davida Ratha, tak neměl s tou firmou nic společného. Jakub Kleindienst mě přesvědčil, zkušenosti má jak ze státní správy, tak z veřejného sektoru. Zná politiku, je to zkušený manažer. Věřím mu, vybral jsem si ho,“ řekl pro Blesk.cz už na jaře.
EMBED_OFF
Drahoš o StB: „Mám negativní lustrační osvědčení“
Drahoš se také sám musel ohrazovat proti tvrzením o své minulosti. Odmítl, že by spolupracoval s komunistickou StB, a na důkaz předložil své negativní lustrační osvědčení z roku 1992.
„Byl jsem upozorněn, že se po internetu šíří hanopis s odpornými obviněními mé osoby. Chci všechny ujistit, že se jedná jen o sprosté lži a považuji to za záměrnou provokaci,“ informoval v červenci na svém webu.
Spekulace o jeho spolupráci se Státní bezpečností publikovaly dva weby, které bývají označovány za prokremelské propagandistické stránky.

Jiří Drahoš v rychlém přehledu:
- věk: 68 let (narozen 20. 2. 1949)
- ženatý, manželka Eva, dcery Radka a Lenka, dva vnuci
- nestraník
- 2009–2017 předseda Akademie věd ČR
- 2012 Medaile Za zásluhy
- Názory: Stojí za členstvím Česka v NATO; nerušil by protiruské sankce; nejmenoval by vládu s komunisty; nejmenoval by premiérem někoho, kdo je obviněn z trestného činu; trvá na účinné kontrole vnějších hranic EU; prezident ctí ústavu
www.jiridrahos.cz
EMBED_OFF
Pro mne je to také lhář. Za socializmu rajzovat po světě kam se mu zachtělo, to se každému jen tak nepodařilo. Proto to byl asi "BAS" Neznalí tohoto označení ať si dohledají, co to znamenalo.