„Byl jsem upozorněn, že se po internetu šíří hanopis s odpornými obviněními mé osoby. Chci všechny ujistit, že se jedná jen o sprosté lži a považuji to za záměrnou provokaci,“ informoval Drahoš na svém webu.

Doložil je lustračním osvědčením z roku 1992, které uvádí, že u StB nebyl evidován.

Lustrační osvědčení Jiřího Drahoše
Lustrační osvědčení Jiřího Drahoše
Autor: Archiv Jiřího Drahoše

Drahoš, který sbírá podpisy pro kandidaturu na prezidenta, blíže nespecifikoval, o jaké hanopisy se jedná, spekulace o jeho spolupráci se Státní bezpečností ale publikovaly dva weby, které bývají označovány za prokremelské propagandistické stránky.

Zvažuje trestní oznámení

Drahoš podle svých slov požádal techniky, aby se pokusili dohledat šiřitele těchto informací, a právníky, aby zvážili, zda předat věc policii. „Zároveň opakuji, že jsem nikdy žádným způsobem nespolupracoval s StB a k mé osobě nebyl veden spis v žádné kategorii,“ uzavřel.

Bývalý předseda Akademie věd má zatím mezi ohlášenými prezidentskými kandidáty největší podporu. Tvrdí to zatím poslední průzkum na toto téma, který zveřejnila koncem června agentura Median. V případném druhém kole volby by Drahoš podle volebního modelu Medianu získal 53,5 procenta hlasů, prezident Miloš Zeman 46,5 procenta.

Video
délka: 06:21

Na chatě u Jiřího Drahoše: Posekal trávu a prozradil, jak shání miliony na boj o Hrad. Václav Lang, Petr Soukup

Vše o prezidentských volbách 2018 čtěte ZDE

Fotogalerie
9 fotografií