Pád z elektrokoloběžky se stává typickým letním úrazem: Bez helmy jde o život
Skoky do vody, pády z výšek, dopravní nehody, to jsou každoročně v létě nejčastější příčiny vážných úrazů mozku, míchy a páteře. Poslední dobou se ale lékaři čím dál tím častěji setkávají s těžkými zraněními po pádech z elektrokoloběžek. Jezdci, kteří ze stroje spadnou nejčastěji přímo na hlavu, si ji mnohdy vůbec nechrání helmou.
Je to zábava i možnost rychlého přesunu v ulicích města. Běžné modely elektrokoloběžek dosahují rychlosti kolem 25 km/h, což je srovnatelné například s jízdou na kole. Pády, oproti těm z bicyklu, ale bývají rychlejší a prudší. Většinou končí přímo na hlavě.
Na rozdíl od cyklistů koloběžkáři ale ochranu v podobě helmy často vůbec neřeší. Vždyť jedou „jen kousek“. Následky přitom mohou být fatální. „Sám za sebe doporučuji integrální helmu, jakou nosí motorkáři. Mozek nelze nahradit ani opravit. Při včasném převozu do nemocnice dokážeme zmírnit následky, ale ne zvrátit devastující dopad těžkého úrazu,“ uvedl primář Neurochirurgického oddělení českobudějovické nemocnice Jiří Fiedler.
Helma tlumí náraz, snižuje riziko trvalého poškození zdraví. Může doslova zachránit jezdci život, její nošení má smysl. „Ochrana hlavy není přehnaná opatrnost, ale základní prevence. Je mi líto, když na oddělení přijímáme mladé pacienty, kteří se už nikdy nevrátí do běžného života. Přitom by stačilo jediné – nosit helmu,“ uvedl lékař.
Sám přiznává, že ačkoliv aktivně sportuje, jízda na elektrokoloběžce mu nijak neučarovala. Vyzkoušel ji, ale necítil se při ní bezpečně. „Místo jízdy na elektrokoloběžce se raději aktivně hýbejte a choďte pěšky. Pohyb prospívá tělu i mysli,“ dodal primář Fiedler.
👍 nejhorší je když se přehlédne výmol, následuje salto a je hotovo.
„Místo jízdy na elektrokoloběžce se raději aktivně hýbejte a choďte pěšky."