Úterý 30. května 2023
Svátek slaví Ferdinand, zítra Kamila
Polojasno 23°C

Hilšer nesehnal dost podpisů od lidí, zachránili ho senátoři. Cestu na Hrad má otevřenou

Autor: ČTK - 
2. listopadu 2017
10:59

Lékař a aktivista Marek Hilšer má k dispozici dostatek senátorských podpisů, které mu otevírají cestu ke kandidatuře na Pražský hrad. Hilšer to ve čtvrtek řekl novinářům na tiskové konferenci. 

Kandidaturu odevzdá ministerstvu vnitra ve čtvrtek. Do prezidentské volby ho navrhuje 11 senátorů. Zařadil se k dalším sedmi uchazečům o post prezidenta, kteří mají podle dostupných informací zajištěné zákonem stanovené podpisy občanů, poslanců nebo senátorů. Hilšer sháněl i občanské podpisy, dostal jich 43 850, což by ke kandidatuře nestačilo.

Hilšer již dříve ČTK řekl, že Česká republika musí zůstat navázána na demokratické západoevropské země. Je to pro něj jedna z priorit, o kterou by v případě zvolení dbal na Hradě. Obává se také monopolizace politické moci, a zdůrazňoval by proto důležitost občanské společnosti. Rád by také otevíral debatu na téma zlepšení zdravotnictví a školství, které jsou podle něj v krizi. Vládu s komunisty považuje za nepřijatelnou a premiérem by podle něj neměl být člověk, u kterého je podezření ze spáchání podvodu.

Termín na odevzdání kandidatury ministerstvu vnitra je do 7. listopadu. Dosud tak učinili bývalý velvyslanec ve Francii Pavel Fischer, textař a podnikatel Michal Horáček, hudebník a předseda strany Rozumní Petr Hannig, šéf Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek a bývalý šéf Škody Auto Vratislav Kulhánek. Podle ministerstva vnitra kandidátní listinu s podporou poslanců podal i další kandidát, jeho jméno ale zatím není známo. Dva další zájemci o Hrad vnitru nedoložili potřebné podpisy.

V nejbližších dnech by se měli zaregistrovat i další kandidáti. Více než 50 000 podpisů se podařilo sesbírat také prezidentovi Miloši Zemanovi a bývalému předsedovi Akademie věd Jiřímu Drahošovi. Další se snaží získat podporu politiků a senátorů. Dostatek senátorských podpisů deklaroval bývalý šéf úřadu vlády Karel Štogl, o kandidatuře se chce rozhodnout na poslední chvíli. Podnikatel Vladimír Boštík má údajně více než 50 000 občanských podpisů, dosud ale ani nezaregistroval svůj volební účet u kontrolního úřadu.

Video  Marek Hilšer  - Tomáš Polák, Jan Jedlička
Video se připravuje ...

VŠE O PREZIDENTSKÝCH VOLBÁCH 2018 ČTĚTE ZDE

TERMÍN A SYSTÉM PREZIDENTSKÝCH VOLEB NAJDETE ZDE

VŠECHNY KANDIDÁTY NA PREZIDENTA ČR NAJDETE ZDE

VÝSLEDKY PREZIDENTSKÝCH VOLEB 2018 BUDOU ZDE

PRŮZKUMY VOLEBNÍCH PREFERENCÍ NAJDETE ZDE

Doporučujeme
snehulak ( 2. listopadu 2017 16:03 )

Jeden senátor vydá za 5 000 prostých občanů. Vždyť řece máme tu demokracii!

barracuda.sro ( 2. listopadu 2017 15:56 )

Mě to přijde ,že kdo chce kandidovat na prezidenta , tak nejzbytečnější spolek dá požehnání každému jelimanovi !!!!

gemino ( 2. listopadu 2017 14:24 )

Docela by mě zajímalo, jak je možné, že všichni kandidáti na prezidenta jsou sluníčkáři a vítači, servilní Bruselu? Kde berou tu drzost? Opravdu se nikdo slušný, komu záleží nabudoucnosti našich blízkých, nenajde? Je pravda, že se většinou slušní lidé do funkcí nehrnou. Přece ale proto nedáme hlas nějakému bruselskému poskokovi!

zada ( 2. listopadu 2017 14:00 )

To myslí jako vážně??? No to je komedie A to je vzdělanej člověk a ještě mu to nedošlo???? No to mi hlava nebere, že nemá rozum. No ale ukazuje se, když mu to ti senátoři podepsali, že je to něčí trojský kůň. A kdopak platí kampaň?!?! JInak to není prostě možná. No já ani manželka ho volit určitě nebudem. Máš to marný, Hilšlere. Škola nní patent na rozum, u tebe je to jasný . Buď exibicionista nebo narcis, nebo obojí a nebo placený někým . Tož vyberme si občané.

dlabec ( 2. listopadu 2017 13:38 )

to je exotu,vexláku,zloděju,na post prezidenta naše země produkuje nejvíc zloděju.tunelářu,rabovacích gard,politiku.A ted se k nim přidávají uchazeči o funkci prezidenta to je neskutečný kanál.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa