Hilšer nesehnal dost podpisů od lidí, zachránili ho senátoři. Cestu na Hrad má otevřenou

Autor: ČTK - 
2. 11. 2017
10:59

Lékař a aktivista Marek Hilšer má k dispozici dostatek senátorských podpisů, které mu otevírají cestu ke kandidatuře na Pražský hrad. Hilšer to ve čtvrtek řekl novinářům na tiskové konferenci. 

Kandidaturu odevzdá ministerstvu vnitra ve čtvrtek. Do prezidentské volby ho navrhuje 11 senátorů. Zařadil se k dalším sedmi uchazečům o post prezidenta, kteří mají podle dostupných informací zajištěné zákonem stanovené podpisy občanů, poslanců nebo senátorů. Hilšer sháněl i občanské podpisy, dostal jich 43 850, což by ke kandidatuře nestačilo.

Hilšer již dříve ČTK řekl, že Česká republika musí zůstat navázána na demokratické západoevropské země. Je to pro něj jedna z priorit, o kterou by v případě zvolení dbal na Hradě. Obává se také monopolizace politické moci, a zdůrazňoval by proto důležitost občanské společnosti. Rád by také otevíral debatu na téma zlepšení zdravotnictví a školství, které jsou podle něj v krizi. Vládu s komunisty považuje za nepřijatelnou a premiérem by podle něj neměl být člověk, u kterého je podezření ze spáchání podvodu.

Termín na odevzdání kandidatury ministerstvu vnitra je do 7. listopadu. Dosud tak učinili bývalý velvyslanec ve Francii Pavel Fischer, textař a podnikatel Michal Horáček, hudebník a předseda strany Rozumní Petr Hannig, šéf Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek a bývalý šéf Škody Auto Vratislav Kulhánek. Podle ministerstva vnitra kandidátní listinu s podporou poslanců podal i další kandidát, jeho jméno ale zatím není známo. Dva další zájemci o Hrad vnitru nedoložili potřebné podpisy.

V nejbližších dnech by se měli zaregistrovat i další kandidáti. Více než 50 000 podpisů se podařilo sesbírat také prezidentovi Miloši Zemanovi a bývalému předsedovi Akademie věd Jiřímu Drahošovi. Další se snaží získat podporu politiků a senátorů. Dostatek senátorských podpisů deklaroval bývalý šéf úřadu vlády Karel Štogl, o kandidatuře se chce rozhodnout na poslední chvíli. Podnikatel Vladimír Boštík má údajně více než 50 000 občanských podpisů, dosud ale ani nezaregistroval svůj volební účet u kontrolního úřadu.

Video Marek Hilšer - Tomáš Polák, Jan Jedlička

VŠE O PREZIDENTSKÝCH VOLBÁCH 2018 ČTĚTE ZDE

TERMÍN A SYSTÉM PREZIDENTSKÝCH VOLEB NAJDETE ZDE

VŠECHNY KANDIDÁTY NA PREZIDENTA ČR NAJDETE ZDE

VÝSLEDKY PREZIDENTSKÝCH VOLEB 2018 BUDOU ZDE

PRŮZKUMY VOLEBNÍCH PREFERENCÍ NAJDETE ZDE

Doporučujeme
snehulak ( 2. listopadu 2017 16:03 )

Jeden senátor vydá za 5 000 prostých občanů. Vždyť řece máme tu demokracii!

barracuda.sro ( 2. listopadu 2017 15:56 )

Mě to přijde ,že kdo chce kandidovat na prezidenta , tak nejzbytečnější spolek dá požehnání každému jelimanovi !!!!

rentierskej ( 2. listopadu 2017 14:46 )

Pavel Fischer? kdo to je?! ani nevím, že je nějaký kandidát takového jména! to bude asi kvalita!

rentierskej ( 2. listopadu 2017 14:43 )

nepochybuji! na HRAD MÍROV mu stačí podpis jeden: prokurátora, resp. soudce!

rentierskej ( 2. listopadu 2017 14:40 )

ono totiž "chcát proti větru" se musí umět (a ne každému se do toho chce). a v tomto ohledu, ať má zeman chyb kolik chce, se klidně vysměje bruselu i celé eu! (a proto ho "musím" volit). zatím se, žádný jiný a vhodnější prostě neobjevil.

Zobrazit celou diskusi
Další videa