Sobota 30. září 2023
Svátek slaví Jeroným, zítra Igor
Oblačno, déšť 21°C

„Zklamal jste mě,“ píše Horáček Zemanovi. Vyčítá mu od virózy po Čínu

Autor: bru/ČTK - 
9. května 2017
15:43

Prezident Miloš Zeman podle kandidáta na prezidenta Michala Horáčka upřednostnil zájem svého znovuzvolení nad zájmy občanů a uchází se kvůli tomu o vliv „finančně a mediálně bezprecedentně silného“ ministra financí Andreje Babiše. Horáček to uvedl v otevřeném dopise, který Zemanovi zaslal. Dodal, že chce být alternativou všemu, co Zeman představuje.

Uvádí, že nepatřil mezi Zemanovy voliče, ale že jeho volbu přijal a věřil mu slib, že bude zachovávat ústavu. „Zklamal jste mě. Stejně jako mnoho z těch, kteří Vám v prezidentských volbách svůj hlas dali,“ uvedl Horáček.

Horáček to vzal od klenotů po Sněmovnu

V dopise vypočítává přehmaty, kterých se podle něj Zeman na Pražském hradě dopustil. Připomíná jmenování vlády, která nezískala důvěru Sněmovny, chování u korunovačních klenotů nebo to, že prohlásil, že se do Číny jezdí učit stabilizovat společnost. Zemana zkritizoval i za to, že se v pondělí nezúčastnil piety k Dnu vítězství na pražském Vítkově a za postup v současné vládní krizi.

Video  Moment potupy: Sobotka mluvil, Zeman odešel v půlce věty.  - Jan Jedlička
Video se připravuje ...

Ano, prohlásil jste ,My zemani znásilňujeme‘. Ale že se to mělo týkat ústavy? Vždyť nyní jste ústavě nadřadil i koaliční smlouvu mezi vládními stranami,“ poznamenal Horáček s tím, že žádná smlouva nemá vliv na ústavní povinnost prezidenta odvolat ministra na základě návrhu premiéra. „Vy jste se přesto rozhodl upřednostnit zájem svého znovuzvolení nad zájmy občanů dosud právního státu. Je zjevné, že k jeho uskutečnění se ucházíte o vliv finančně a mediálně bezprecedentně silného ministra financí,“ napsal Horáček.

Video  Sobotka o trapné chvíli na Hradě: Hodně jsem se ovládal, chtělo to pevné nervy.  - Blesk TV
Video se připravuje ...

„Občanské Česko se probouzí“

Horáček zdůraznil, že chce být alternativou všemu, co Zeman představuje. „Tím spíš nemohu nečinně přihlížet teď, kdy prostřednictvím mocenského paktu dvou lidí z nejužší mocenské elity chcete u nás nastolit ,demokracii‘ carské povahy,“ podotkl.EMBED_OFF

V závěru dopisu Horáček dodal, že se „občanské Česko“ začíná probouzet. „A já chci Vám, který odmítáte veřejně debatovat, tímto otevřeným dopisem říci: udělám všechno pro to, abych k tomuto probuzení přispěl,“ zakončil kandidát na prezidenta.

Za poslední postup Zemana zkritizoval i další prezidentský uchazeč Jiří Drahoš. „Koaliční smlouva je politický dokument, nemá váhu zákona. Je na pováženou, že zákon opět zpochybňuje právě hlava státu,“ uvedl v pondělí na Twitteru v reakci na prohlášení Pražského hradu, podle kterého by k právoplatnému odvolání Babiše bylo nutné vypovězení koaliční smlouvy.

VŠE O VLÁDNÍ KRIZI ČTĚTE ZDE

VŠE O PREZIDENTSKÝCH VOLBÁCH 2018 ČTĚTE ZDE

11karel11 ( 10. května 2017 23:46 )

Minulost ho stíhá a bude hůře.

11karel11 ( 10. května 2017 23:43 )

Horáčku, Horáčku co si o sobě myslíte, vy nikdy prezidentem nebudete, jste ubožák, myslíte si , že když máte prachy, tak všichni padnem na ***. Pište básně a neotravujte. Zbytečně se namáháte.

oliwer.oliwer ( 10. května 2017 19:50 )

Horáčku ,Horáčku ....jako skladatel tleskám ,ale politika ne ...to opravdu ne !!!!!!

zednik ( 10. května 2017 12:46 )

Nejvíc zklamaný bude Horáček až zjistí, že se namáhá zbytečně. On prezidentem totiž nikdy nebude.

krupan10 ( 10. května 2017 09:34 )

fouká ti na maják, demente

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud