Úterý 19. března 2024
Svátek slaví Josef, zítra Světlana
Oblačno 8°C

Merkelová chce unijní řešení problémů s migrací. Připustila i dílčí přístup

Autor: ČTK, Darina Jíchová - 
24. června 2018
20:05

Země Evropské unie se musí snažit najít evropské řešení migrační problematiky; kde takové řešení nebude možné, je na místě spolupráce skupin konkrétních zainteresovaných států. Při odchodu z dnešního minisummitu v Bruselu, kterého se zúčastnila více než poloviny států EU, to řekla německá kancléřka Angela Merkelová. Česko se stejně jako zbylé státy visegrádské skupiny (V4) setkání neúčastnilo. Ve Středozemním moři mezitím už čtvrtý den pokračuje praktická blokáda lodě Lifeline s přibližně 230 migranty na palubě ze strany Itálie a Malty.

Dohoda podle ní bude složitá, v neděli ji nejspíš nelze očekávat a o věci se bude mluvit hlavně na summitu celé osmadvacítky ve čtvrtek. Druhotné přesuny migrantů uvnitř unie by do nalezení shody mezi státy EU mohla řešit dvoustranná či třístranná ujednání mezi nimi, míní kancléřka.

Migranti si nesmějí vybírat

Podle německé kancléřky není možné nechat země, kam migranti v největších počtech přijíždějí, aby se se situací vyrovnávaly samostatně. Migranti si však také nesmějí vybírat, v jaké evropské zemi chtějí o azyl žádat, upozornila Merkelová.

Giuseppe Conte kolegům z 15 zemí unie nečekaně předložil stránku s desetibodovým plánem, který podle něj nastiňuje zcela nový přístup EU k řešení migrační problematiky. „V Římě jsme rozhodně spokojeni. Stávající debatě jsme dali správný směr. Uvidíme se ve čtvrtek na Evropské radě,“ napsal Conte na twitteru.

Na jednání, kterého se mimo jiné neúčastnil žádný zástupce zemí visegrádské skupiny, tedy ČR, Polska, Maďarska a Slovenska, prý kancléřka zaznamenala „mnoho dobré vůle“, ale také přetrvávající rozpory v přístupu.

Italové kromě jiného například navrhují, aby si každá členská země EU stanovila kvóty na počet ekonomických migrantů, jinak by jí hrozil finanční postih. Dokument dále vyzývá ke vzniku „mezinárodních ochranných středisek“ v tranzitních zemích, ve kterých by se posuzovaly žádosti o azyl a nabízela možnost dobrovolné repatriace.

Ostatní politici příliš italské nápady při odchodu komentovat nechtěli, je prý třeba je nejprve prostudovat. Podle francouzského prezidenta Emmanuela Macrona se italský přístup příliš neliší od přístupu jiných zemí. Macron také při odchodu zopakoval svůj pohled, že nynější „migrační krize“ je především projevem politické krize, sporu mezi liberálními demokraciemi a populisty.

Několikahodinová schůzka, kterou šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker svolal jen krátce před čtvrtečním řádným summitem EU, se podle německé kancléřky zabývala třemi hlavními okruhy témat - spoluprací se třetími zeměmi při zvládání migračních toků, snahou posílit ochranu vnější hranice bloku a také způsobem, jak země uvnitř unie mohou zastavit přesuny migrantů mezi nimi.

Řecký premiér Alexis Tsipras v nepřímé narážce právě na země visegrádské skupiny poznamenal, že ve čtvrtek na summitu musí EU vyřešit "zásadní dilema" - zda migrace jako evropský problém vyžaduje evropské řešení nebo má každá země postupovat sama. „Některé země věří, že když problém není na jejich prahu nemusí prokazovat solidaritu s těmi zasaženými,“ poznamenal premiér země, která nesla před několika lety hlavní zátěž migrační krize. Podle jeho názoru jde ale naopak o evropský problém, který je nutné zvládnout společnými silami.

„Je mnoho věcí, které máme společné. Všichni souhlasí, že je třeba společné řešení společné výzvy, tedy, jak zvládat migrační toky,“ řekl při odchodu španělský premiér Pedro Sánchez. Konkrétní závěry podle něj dnešní setkání nepřineslo, italské návrhy je třeba nejprve prostudovat.

Maltský premiér Joseph Muscat po setkání novinářům řekl, že na velmi otevřeném jednání zaznamenal ochotu k „jistým operačním změnám.

Francouzský prezident Emmanuel Macron před novináři nynější krizi označil za politickou. Evropa podle něj musí zůstat věrná svým hodnotám individuálních lidských práv a právě na nich založit řešení.

Babiš chtěl přijet, pak „držel basu“ s V4

Macron také uvedl, že je třeba najít způsob jak omezit pohyby migrantů mezi zeměmi EU, ale i jejich příchodu do unie. Nový italský premiér Giuseppe Conte při příchodu oznámil, že přijel nabídnout zcela nové řešení migrační problematiky, které označil za „víceúrovňovou strategii pro migraci“.

Minisummit 16 států EU svolal na na nedělní odpoledne do Bruselu předseda Evropské komise Jean-Claude JunckerNa setkání do Bruselu dnes nedorazil žádný z premiérů V4. Předsedové ODS Petr Fiala a ČSSD Jan Hamáček vyjádřili s rozhodnutím Babiše (ANO) nejet na minisummit souhlas. Hamáček nicméně poznamenal, že do Bruselu měl jet níže postavený zástupce ČR. Prezident Miloš Zeman řekl, že vzal argumenty předsedů vlád V4 k neúčasti na jednání na vědomí. Babiš neúčast zdůvodnil mimo jiné tím, že schůzka byla svolána nestandardně.

Minisummit 16 států EU svolal do Bruselu předseda EK Juncker a to podle všeho na žádost kancléřky Merkelové, jejíž vláda je kvůli migraci v hluboké krizi. Její spor s ministrem vnitra Horstem Seehoferem se zřejmě začíná projevovat i na podpoře konzervativní unie CDU/CSU. Podle průzkumu by získala jen 31 procent hlasů, protiimigrační Alternativa pro Německo (AfD) má naopak v průzkumu Emnid historicky nejvyšší podporu 16 procent.

Ve Středozemním moři mezitím už čtvrtým dnem pluje bez možnosti zakotvit v některém z přístavů loď Lifeline s asi 230 migranty na palubě. Přijmout ji nechce Itálie ani Malta. Řím dnes také odmítl nabídku španělské organizace k záchraně tisíce migrantů u libyjského pobřeží. Libyjská stráž oznámila, že během dne zachránila 460 migrantů.

Migraci se dnes v televizní debatě věnovali také premiéři Maďarska a Slovenska Viktor Orbán a Peter Pellegrini. Podle Orbána západní státy EU míří svou kritiku na země visegrádské skupiny, neboť jsou úspěšné.

Migrační téma nabývá v unii a v členských zemích opět na důležitosti přesto, že podle statistik přichází nyní do Evropy migrantů výrazně méně než v letech 2014 či 2015, kdy krize vrcholila.

salto ( 25. června 2018 14:35 )

Jak unijní řešení? Frickové si je natáhli do svojí domoviny a řešit se to bude unijně? Co budou dělat Němci, až je je migranti vyžerou?

djaba ( 24. června 2018 21:31 )

Nesnášel jsem volizhuby typu Brezněva , Husáka i Honeckera .A teď se to opakuje .

mandy ( 24. června 2018 20:48 )

Když se dřív objímal a ocucával Honecker s Brežněvem a dalšími papaláši, tak to bylo keců, - teď v EU ocucává židle židli a je to v pohodě. Obzvlášť Juncker je v tom přeborník.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa