Ťafka pro Merkelovou: Kvůli migrantům dostala ultimátum, krizi musí vyřešit do června

Autor: ČTK - 
18. 6. 2018
13:50

Jednostranné kroky v oblasti migrace by podle německé kancléřky Angely Merkelové (CDU) mohly vést k dominovému efektu a mít negativní dopad na Evropskou unii. S dalšími státy EU proto bude jednat o tom, zda vracet některé migranty rovnou z německých hranic. Merkelová to dnes řekla na tiskové konferenci v Berlíně po zasedání vedení křesťanských demokratů (CDU). Nepřímo také odmítla časové ultimátum sesterské Křesťanskosociální unie (CSU), která chce, aby se v případě neúspěchu vyjednávání začalo v červenci s vracením běženců z německých hranic.

„Při všem, co děláme - takové je naše přesvědčení ze strany CDU - musíme zastupovat společně německé a evropské zájmy. Proto nechceme postupovat jednostranně, bez domluvy a na úkor třetích,“ zdůraznila šéfka německé vlády. „Jsme přesvědčeni o tom, že nepředjednané vracení (migrantů) z našich hranic jako země v srdci Evropy by mohlo vést k negativním dominovým efektům,“ poznamenala také.

Příští dva týdny se proto chce pokusit najít na vracení migrantů z německých hranic shodu s dalšími evropskými státy. Merkelová, která obecně migrační plány svého ministra vnitra Horsta Seehofera (CSU) podporuje, situaci začátkem července znovu posoudí. „Neexistuje tedy žádný automatismus,“ poznamenala ale k tomu, že by se začátkem července začalo s vracením běženců z hranic, což v případě neúspěchu vyjednávání s dalšími zeměmi požaduje koaliční CSU.

Vedení bavorské strany, kterou na podzim čekají zemské volby, dnes příslušné usnesení schválilo jednomyslně. Předseda CSU na tiskové konferenci v Mnichově uvedl, že policii nařídí, aby do země okamžitě přestala pouštět lidi, kteří mají do Německa zakázaný vstup nebo zde nemohou pobývat. S dalšími opatřeními, mezi něž by mělo patřit hlavně vracení migrantů, kteří už byli registrováni v jiné zemi Evropské unie, chce vyčkat do začátku července.

Podstata sporu

Postup CSU vůči CDU dnes tvrdě kritizoval místopředseda křesťanských demokratů Armin Laschet, který hovořil o neférovém chování. Není možné, aby se tak chovala sesterská strana, je přesvědčen. CSU vyčetl mimo jiné to, že dosud politikům CDU neposkytla migrační plán ministra vnitra Horsta Seehofera, který se stal předmětem sporu.

Jde v něm o to, jestli vracet rovnou na německých hranicích zpět běžence, kteří už byli registrováni v jiné zemi Evropské unie, ve Švýcarsku nebo Norsku. Ministr vnitra Horst Seehofer a jeho CSU takový postup - který není součástí koaliční smlouvy - prosazují, Merkelová, většina její CDU i koaliční sociální demokraté (SPD) jsou ale proti s odkazem na to, že by neodpovídal právu Evropské unie.

Situace se v uplynulém týdnu vyhrotila natolik, že Seehofer pohrozil zavedením opatření i přes nesouhlas Merkelové, což by nejspíše vedlo ke konci současné vlády.

Napětí by mohl zmírnit návrh, který v pondělí svým spolustraníkům představil ministr vnitra a který jednohlasně podpořilo vedení CSU. Merkelová podle něj dostane čas do konce měsíce na další jednání. Z CDU zase zaznívají hlasy, že vedení strany počítá s tím, že situaci začátkem července znovu posoudí.

Merkelová chce o změně německého přístupu, který by mohl vést i k vracení žadatelů o azyl do Česka,nejprve jednat s dalšími evropskými státy. V Berlíně by se kvůli tomu o víkendu mohla uskutečnit schůzka se zástupci Rakouska, Itálie i dalších zemí.

Napětí by mohl zmírnit návrh, který dnes svým spolustraníkům představil ministr vnitra a který jednohlasně podpořilo vedení CSU. Merkelová podle něj dostane čas do konce měsíce na další jednání. Z CDU zase zaznívají hlasy, že vedení strany počítá s tím, že situaci začátkem července znovu posoudí.

Merkelová chce o změně německého přístupu, který by mohl vést i k vracení žadatelů o azyl do Česka, nejprve jednat s dalšími evropskými státy. V Berlíně by se kvůli tomu o víkendu mohla uskutečnit schůzka se zástupci Rakouska, Itálie i dalších zemí.

Vracení migrantů, nebo konec koalice

Pro ukončení koaliční spolupráce v případě, že Německo nezačne z hranic vracet žadatele o azyl, kteří už byli registrováni v jiné zemi Evropské unie, je 53 procent Němců, opačný názor jich má 40 procent.

Ještě výraznější je tento poměr v Bavorsku, kde je Křesťanskosociální unie (CSU) dominantní politickou silou. Pro konec vlády, která se rodila jen složitě a ve funkci ještě není ani 100 dní, se tam v případě neprosazení požadavku CSU vyslovilo 71 procent dotázaných, proti jich bylo jen 24 procent.

Video  JXD: Zaplatí mi Němci, když u nich nezůstanu?  - Reflex.cz

Smrt Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Záznam zádušní mše O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Sledujeme, co se děje po veřejném rozloučení a pohřbu nejznámějšího českého zpěváka

bizon_pepa ( 18. června 2018 18:09 )

Problem je vtom, ze Angela stale jeste doufá, ze na ni nejakej cernousek taky skočí.

starypes ( 18. června 2018 16:49 )

V Evropě bude pořádek až tehdy, když si Angela podá ruku s Adolfem.

bullshit ( 18. června 2018 16:05 )

modern:

agfor ( 18. června 2018 15:31 )

To bude mít bývalá svazačka co dělat - vyexpedovat skoro 2 miliony přivandrovalců.

cyrilko ( 18. června 2018 14:19 )

Ruská agentka, ktorá má zničiť a rozvrátiť Európu. Nechápem ako môžu Nemci dôverovať východnej Nemke. Aj helmut Koll nakoniec pochopil, že je zač.

Zobrazit celou diskusi
Další videa