Skandál s migranty v Německu. V Brémách otevřeli dveře klidně i teroristům

Autor: ČTK - 
23. května 2018
16:00

V reakci na skandál kolem korupce na Spolkovém úřadu pro migraci a uprchlíky (BAMF) v Brémách zakázal ministr vnitra Horst Seehofer dotčené pobočce rozhodovat o žádostech o azyl. Informovala o tom agentura DPA. Vedoucí brémského úřadu čelí obvinění, že zajistila neoprávněné udělení azylu u zhruba 1200 žadatelů. Minulý týden byla nařízena kontrola 18 tisíc žádostí o azyl, které v Brémách kladně vyřídili.

„Důvěra v kvalitu azylového řízení a integrita přijímacího centra v Brémách je masivně poškozená,“ uvedl ministr Seehofer v prohlášení, ve kterém informoval o dočasném zákazu rozhodování o azylových žádostech v severoněmecké pobočce BAMF. Rozhodování místo něj převezmou okolní pobočky.

Interní šetření z poloviny května podle ministra vnitra ukázalo, že úřad v Brémách „vědomě porušoval zákonná ustanovení a služební předpisy“. V dubnu vyšlo najevo, že bývalá vedoucí pobočky migračního úřadu v Brémách v letech 2013 až 2016 udělila azyl neoprávněně nejméně 1200 žadatelů, aniž by tito splnili podmínky. Kromě této vedoucí policie obvinila z korupce ještě dalších pět osob včetně tlumočníka a advokátů.

Azyl pro možné teroristy

Vedoucí spolkového úřadu Jutta Cordtová minulý týden oznámila, že BAMF prověří všechny kladně vyřízené žádosti z brémské pobočky od roku 2000. Celý proces má trvat tři měsíce. Dosavadní prověřování podle Cordtové ukázalo, že bude třeba zrušit 30 procent všech zkontrolovaných žádostí schválených v Brémách. V jiných pobočkách to je přitom v průměru 5,8 procenta.

Časopis Spiegel minulý týden informoval, že azyl v Brémách v rozporu s pravidly zřejmě dostali také lidé, které německé úřady považují za nebezpečné. Kromě lidí trestaných za závažné zločiny mezi nimi údajně byli i lidé podezřelí z napojení na teroristickou organizaci Islámský stát (ISIS).

Další videa
Články odjinud