Tisíc vyvolených měsíčně: Německo po dvou letech obnoví slučování rodin běženců

Autor: ČTK, AKu - 
9. 5. 2018
19:08

Rodinní příslušníci běženců, kteří v Německu mají takzvanou doplňkovou ochranu, budou moci od srpna znovu přicházet do spolkové republiky. Počítá s tím novela zákona, pro níž se ve středu vyslovila německá vláda. Slučování rodin těchto migrantů má být omezeno počtem 1000 měsíčně. Parlamentem by novela měla projít s přehledem, i když se očekávají vášnivé diskuze.

Slučování rodin běženců, kteří nemají status uprchlíka, ale jen doplňkovou ochranu, velká koalice CDU/CSU a SPD v březnu 2016 na dva roky přerušila kvůli vysokému počtu migrantů, kteří v té době do Německa přicházeli. Letos v únoru tento stav vláda prodloužila až do konce července.

Nyní staronová velká koalice došla ke kompromisu, který slučování rodin opět umožní. Počítá s tím, že měsíčně do Německa bude přicházet maximálně tisícovka rodinných příslušníků běženců s doplňkovou ochranou. V případě dospělých migrantů jde o jejich manžele či manželky a nezletilé děti. V případě mladistvých běženců o jejich rodiče.

Přihlížet se bude k tomu, v jaké humanitární situaci rodinní příslušníci jsou, kolik jim je let, jak dlouho žijí odděleni, jestli jsou vážně nemocní nebo jak dobře umí německy. Na sloučení rodiny naopak nebudou mít nárok lidé, kteří vstoupili do manželství až po útěku z domovské země, nebo osoby, které německé úřady považují za bezpečnostní hrozbu.

„Myslím, že jsme našli velmi rozumné řešení,“ je přesvědčen ministr vnitra Horst Seehofer (CSU), který se dlouhodobě stavěl za tvrdé omezení migrace do spolkové republiky. Odlišný názor mají opoziční Zelení a Levice, podle nichž je vládní návrh moc přísný, a také Alternativa pro Německo (AfD), která by slučování rodin v tomto případě zakázala zcela.

Německé ministerstvo zahraničí už nyní registruje zhruba 26 000 žádostí o přidělení termínu od lidí, kteří usilují o sloučení se svými nejbližšími žijícími v Německu. Někteří se ho tak podle všeho dočkají až v horizontu pár let.

Video Malá Němka nabídla svou sladkost dívence z uprchlické rodiny. - youtube
720p 480p 360p 240p

 

Doporučujeme
1080p 720p 360p
Další videa