Merkelová varovala před nesolidárností k běžencům. Otevřít hranice bylo prý správné

Autor: ČTK - 
29. srpna 2017
12:29

Nesolidárnost při přerozdělování běženců by podle německé kancléřky Angely Merkelové (CDU) mohla mít dramatické dopady. Šéfka německé vlády to dnes řekla na své tradiční letní tiskové konferenci. Vyslovila se také pro reformu dublinského systému, který upravuje mechanismus vyřizování žádostí o azyl v rámci Evropské unie.

Merkelová sice dnes na rozdíl od předchozích dvou let na letní tiskové konferenci nezopakovala větu o tom, že Německo migraci zvládne, za svým rozhodnutím ze září 2015 otevřít hranice běžencům ale nadále stojí. „Bylo důležité a správné, že jsme tehdy lidi v této výjimečné situaci přijali,“ poznamenala. Šlo podle ní o nutný humanitární krok.

Ani za dva roky od vypuknutí takzvané migrační krize ale podle kancléřky Evropa neučinila všechny nutné kroky. Jednak jí jde o reformu dublinského systému, jednak o solidaritu. „Buď jsme solidární se zeměmi, jako je Itálie nebo Řecko, anebo to může mít velké dopady na budoucnost Evropské unie,“ nechala se slyšet.

Co konkrétně má na mysli, Merkelová nespecifikovala, už dříve se ale vyslovila proti krácení evropských fondů státům, které přerozdělování běženců odmítají. Takový postup naopak požaduje její vyzyvatel v boji o kancléřský post Martin Schulz ze sociální demokracie.

Proti povinným kvótám na přerozdělování uprchlíků jsou všechny země tzv. Visegrádské skupiny (Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko). Česká republika nyní odmítá naplňovat nejen povinné kvóty, ale i dobrovolný závazek, který předtím učinila. Z celkového počtu přibližně 2600 lidí zatím Česko převzalo jen 12 migrantů a žádné další už přijímat nechce.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

Nezadat ( 29. srpna 2017 18:02 )

Nezadat ( 29. srpna 2017 17:56 )

Mám takový dojem,že ta *** je pravě komunistická zrůda co se teď demokratickým občanům mstí.Dříve se tomu říkala pátá kolona a vše tomu nasvědčuje,že je tím komunistickým parasitem.

Nezadat ( 29. srpna 2017 17:52 )

agfor ( 29. srpna 2017 16:22 )

To, že jich tu je jen 12 tvrdí Chovanec. Jak je tedy možné, že když se vzbouřili v Bálkové, tak jich tam bylo 53 a stačí se projít po Teplicích a uvidíte, kolik tam chodí černých mumií.

kov3 ( 29. srpna 2017 16:11 )

Verím, že raz bude súdená ako vojnový zločinec...Taliani by ju už teraz dali k múru...Hlavne tí z juhu...

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud