Merkelová smířlivě: Krátit zemím dotace za nepřijímání migrantů nejde

14. 8. 2017
21:19

Německá kancléřka je proti spojování otázek přerozdělování uprchlíků a čerpání evropských fondů. Angela Merkelová (CDU) tak v rozhovoru s televizí Phoenix reagovala na požadavek Martina Schulze. Lídr německé sociální demokracie (SPD) chce zemím, které nechtějí přijímat uprchlíky, krátit dotace z EU. Podle kancléřky není možné, aby se země ze svých závazků jednoduše vykoupily. Dodala ale, že masivní uprchlická vlna z roku 2015, kdy jen do Německa přišlo skoro 900 tisíc migrantů, se nesmí opakovat.

„Tak to také nejde,“ řekla Merkelová k Schulzovu návrhu. Není podle ní možné, aby se jednotlivé země ze svých závazků prostě vykoupily, nebo aby řekly, že se přerozdělování vůbec účastnit nebudou.

„To není evropská solidarita, kterou si představuji,“ poznamenala kancléřka, podle níž není možné prosazovat solidaritu v 90 procentech otázek, ale v této konkrétní ji odmítat. Naopak je podle ní možné vzít v potaz různou hospodářskou situaci nebo nezaměstnanost v evropských zemích.

Kancléřka v pondělí také vyjádřila přesvědčení, že některé evropské země by nebyly ochotnější přijímat běžence, i kdyby s nimi v létě 2015 o problematice více hovořila, než se rozhodla bez kontrol na hranicích přijmout uprchlíky přicházející přes Maďarsko. Tak masivní příchod běženců jako v roce 2015, kdy jich do Německa dorazilo 890 tisíc, se podle ní ale už nesmí a nebude opakovat.

Nyní se podle Merkelové musí Evropa důsledněji zaměřit na boj proti příčinám migrace, mimo jiné na pomoc v tranzitních zemích i v zemích původu uprchlíků, tak aby tam lidé měli perspektivu a nemuseli je opouštět.

Mezi státy, které odmítají povinné přerozdělování migrantů v rámci Evropské unie, patří země takzvané Visegrádské skupiny, tedy Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko. Praha odmítá naplňovat nejen povinné kvóty, ale i dobrovolný závazek, který předtím učinila. Z celkového počtu přibližně 2600 lidí zatím Česko převzalo jen 12 migrantů a žádné další už přijímat nechce.

Evropská komise v červnu vůči Česku, Polsku a Maďarsku kvůli jejich postoji k přijímání uprchlíků zahájila řízení. Na větší solidaritu ostatních evropských zemí opakovaně apeluje Itálie, přes níž nyní do Evropy směruje nejvíce migrantů.

Video: Uprchlíci k cestě do Evropy nedávno využili i vodní skútry

Video Uprchlíci vyměnili čluny za vodní skútry. Jeden muž to ale nepřežil. - YouTube
360p

santikxauz ( 15. srpna 2017 05:10 )

Dotace by se měli krátit těm státům,které migranty přijímají.

arne100 ( 15. srpna 2017 04:36 )

Drakulina.Máte pravdu je to tak.Tady je vidět že to stádo němců má v hlavě piliny.Když nechají velet výchoní nacistku

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa