Čtvrtek 24. září 2020
Svátek slaví Jaromír, zítra Zlata
Oblačno, déšť 22°C

„Zrádkyně.“ Odpůrci Merkelové vztyčili prostředníčky a vytáhli červené karty

Autor: simao, ČTK - 
26. srpna 2017
17:35

Zatímco české politické strany začnou v nadcházejícím týdnu startovat hlavní části svých kampaní, v sousedním Německu je před volbami již nyní dusno na náměstích. Na akce za účasti stávající kancléřky Angely Merkelové totiž vyráží i její odpůrci. S červenými kartami, nápisy, že Merkelová musí odejít, ale i urážkami. A neváhající pískotem dát najevo, co si o Merkelové myslí.

Pro jedny je zárukou stability, pro druhé zlem. Angela Merkelová s blížícími se volbami čelí stále častějším projevům odporu. Pískot, zdvižené prostředníčky i nadávky čekaly dnes německou kancléřku při předvolebním vystoupení ve městě Quedlinburg v Sasku-Anhaltsku.

Podobnou zkušenost premiérka rozhodně neučinila poprvé, terčem naštvaných odpůrců se zejména v zemích bývalého východního Německa stává často. Šéfka Křesťanskodemokratické unie (CDU) se už před začátkem volební kampaně nechala opakovaně slyšet, že ta letošní bude nejtěžší v její kariéře.

Dosavadní průzkumy veřejného mínění, v nichž konzervativní unie CDU/CSU jasně vede, tomu sice příliš nenasvědčují, situace na ulicích a náměstích měst, kam Merkelová zavítá, ale její slova potvrzuje.

Hlasití odpůrci Merkelové: „Lhářka, zrádkyně národa“

Tak se i jindy klidné hlavní náměstí historického města Quedlinburg, které leží necelé tři hodiny cesty autem jihozápadně od Berlína, proměnilo ve vroucí kotel, v němž se střetli odpůrci Merkelové s jejími příznivci.

Mezi mnoha stovkami kancléřčiných podporovatelů byla zhruba padesátka představitelů opačného tábora, která hlasitě dávala najevo, co si o vládní politice myslí.

„Merkelová musí pryč“, „lhářka“, „zrádkyně národa“ znělo se střídavou intenzitou z davu po celou dobu zhruba půlhodinového projevu šéfky německého kabinetu. Skandování doprovázely místy ohlušující pískot, časté nadávky nebo zdvižené červené karty a prostředníčky.

Merkelová, kterou naopak silným potleskem podporovali její příznivci, se protest snažila překonat velmi hlasitým projevem. Chování demonstrantů, mezi nimiž byli zejména příznivci Alternativy pro Německo (AfD), několikrát komentovala, když poznamenala, že tito lidé neumí nic jiného než křičet, nebo že jejich chování ukazuje, jak by řešili problémy.

Kritika kvůli uprchlíkům a islámu sílí

Když však Merkelová začala mluvit o migraci a pískot ještě zesílil, poznamenala pouze „no jasně“, jako by se s podobnou reakcí rozhodně nesetkala poprvé. Právě migrace nebo islám byly častým tématem plakátů, které demonstranti přinesli.

„Islám nikdy nepatřil k Německu nebo k Evropě. Neexistuje nepolitický islám,“ řekla ČTK jedna z protestujících Coline Westphalová, která třímala plakát s nápisem „Islám patří k Merkelové, ne k Německu“. „Když se rozhodnu proti islámu, musím se rozhodnout i proti muslimům,“ podotkla.

„Paní Merkelová je podvodnice a lhářka,“ vyjádřil zase své přesvědčení důchodce Gerhard Kroos, podle něhož šéfka německé vlády například v uprchlické politice rozhoduje proti zájmům německého národa.

Zastánci: Merkelová je kvalitní lídr

Zcela jiný názor dal najevo třicátník Oliver Hösler, který přišel Merkelové vyjádřit podporu. „Nesouhlasím s ní ve všem, ale v tom důležitém ano. Přes všechny problémy, co jsme v Německu měli, to dělá výborně,“ míní.

Objevují se i další hlasy, označující Merkelovou za kvalitního lídra. A oprávněnou favoritku německých voleb. „Pro mě je pozitivní postavou, zvláště pokud jde o světovou politiku,“ uvedl zase Bernard Schmiede ze západního Německa.

Na protesty proti Merkelové hleděl s nadhledem. „Můžeme být hrdí na to, že každý v Německu může dát najevo svůj názor. Ať si klidně pískají a drží nad hlavami své plakáty.“ Merkelová je přitom kancléřkou již dlouhých 12 let. I přes hlasitou kritiku má nadále našlápnuto k tomu, aby své panování prodloužila. Jejím ústředním rivalem je přitom bývalý šéf europarlamentu Martin Schulz (SPD).

Video Protesty provázely i návštěvu Merkelové v Praze: Demonstranti před Úřadem vlády - Blesk/Tadeáš Provazník

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud