„Rozumím zklamání.“ Merkelová hájila „bolestné“ ústupky při jednání o nové vládě

Autor: ČTK, mah - 
11. 2. 2018
22:07

Kvůli vzniku koalice křesťanských demokratů (CDU) a sociální demokracie (SPD) bylo třeba „bolestných ústupků“, v rozhovoru pro televizi ZDF to prohlásila německá kancléřka Angela Merkelová. Kromě obhajování kroků, které vedly ke staronové koalici, odmítla, že by rostoucí kritika z řad její strany znamenala, že ztrácí autoritu.

Na dotaz, zda si chce vychovat následovníka, který by stranu vedl v příštích volbách, Merkelová přímo neodpověděla. Uvedla jen, že chce, aby mladší generace její CDU nyní obsadila ministerské posty v nové koalici s SPD.

Konzervativní unie CDU/CSU kancléřky Merkelové zvítězila v zářijových parlamentních volbách, utrpěla ale ztráty. Stejně jako její dosavadní koaliční partner, SPD, na druhé příčce. Třetí nejsilnější stranou ve Spolkovém sněmu se stala protiimigrační a protiislámská Alternativa pro Německo (AfD).

Po zdlouhavých jednáních se Merkelové ve středu podařilo dojednat vládní koalici. Kabinet ale dozná výrazných změn. Ta hlavní se týká klíčového ministerstva financí, které má přejít od kancléřčiných křesťanských demokratů do rukou sociální demokracie. Právě toto rozhodnutí vyvolalo mezi konzervativci množství nevole.

„Rozumím tomu zklamání,“ uvedla Merkelová, která vedla Německo uplynulých 12 let. „Nyní musíme ukázat, že můžeme začít s novým týmem,“ dodala s tím, že její strana má šest ministerských křesel, které je třeba obsadit, a to nikoli pouze lidmi staršími šedesáti let, ale i mladší generací.

Merkelová se již dříve nechala slyšet, že chce, aby polovina postů CDU byla svěřena ženám. I díky tomu má dobré šance na udržení ve vládě ministryně obrany Ursula von der Leyenová. Očekává se, že do kabinetu nově vstoupí sárská ministerská předsedkyně Annegret Krampová-Karrenbauerová, která je výhledově považována za možnou nástupkyni Merkelové v čele vlády.

SPD ještě musí program nové koalice schválit ve vnitrostranickém referendu. Jeho výsledky budou oznámeny 4. března. Jestliže sociální demokraté dohodu odmítnou, Německo budou nejspíš čekat další volby, uvedla Merkelová.

Odmítla přitom tvrzení, že ústupky vůči SPD oslabily její pozici ve straně. „Bylo to zcela vědomé rozhodnutí v jednu chvíli během vyjednávání říci ´ano, to by mohlo fungovat´. I když jsem cítila, že je to bolestné,“ prohlásila kancléřka. Jak poznamenala, její konzervativci rovněž schválili určité směřování politiky, takže si nový ministr financí „jednoduše nebude moci dělat, co bude chtít“.

Video První projev Merkelové po volbách: Doufali jsem v lepší výsledek - Reuters
1080p 720p 360p

Doporučujeme
1912 ( 12. února 2018 07:12 )

Německu a Usa těm poděkujte za invazi celé EU těmi islamisty ale přispěla i tomu Británie nebot oni vždy první bojuje po boku USA a nejvíce pomáhají v těch jejich válkách a nyní se odtrhují od EU a nebudou přijímat islamisty !!!! Vždyt ty války a okupace vojsky USA a NATO zavimily ten exodus a ještě nás zatahují do jejich válek !!!!!!!!

starypes ( 12. února 2018 05:55 )

I kvůli takovým mrchám u moci měla zůstat "železná opona" zatažena. Ten ksimdl, co si do raichu natahali, ať si tam živí sami. U nás pro ně platí: Host do domu, hůl do ruky!

tomik007 ( 12. února 2018 04:31 )

Ta fotka hovori za vse

sovca ( 12. února 2018 03:46 )

Ať zaleze pod zem,baba hnusná. Zničila celou Evropu.Ona půjde do kopru,ale ten bordel,který zde vznikl kvůli ní,nedá do pořádku nikdo.Co nedokázal Hitler zbraněmi,dokázala ona svou imigrační politikou.

boroboro ( 12. února 2018 00:25 )

Kráva fialová.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa