Části „parťáků“ Merkelové vadí způsob její vlády či limit pro migranty. Půjde s ní SPD?

15. 1. 2018
17:35

Kancléřka Angela Merkelová (CDU) i předsedové Horst Seehofer (CSU) a Martin Schulz (SPD) sice na sklonku minulého týdne avizovali, že svým stranám doporučí zahájit koaliční rozhovory, situace však není zdaleka tak jasná. Kritice možná koalice čelí i z řad samotných sociálních demokratů, kdy některým členům SPD nevoní dosavadní styl vlády Merkelové. Ale i dohodnuté body včetně horního limitu pro příjem běženců.  

Jednání o vytvoření koaliční vlády chce Angela Merkelová uzavřít do poloviny února, uvedla agentura Reuters s odvoláním na zdroj křesťanských demokratů. „Jsem přesvědčen, že jsme dosáhli výborných výsledků,“ řekl Schulz. Sondovací rozhovory, které v Německu tradičně předcházejí vlastnímu koaličnímu vyjednávání, charakterizoval jako dlouhé, napínavé a turbulentní.

Merkelová: Aby se v Německu dobře žilo i za 15 let

Merkelová, která je optimistická, pokud jde o další vývoj, zase hovořila o intenzivních a vážných sondovacích rozhovorech, které jdou do hloubky. Chce prý také dát SPD dostatek času na korespondenční hlasování mezi jejími členy o koaliční dohodě. Schválený 28stránkový dokument podle ní vytváří předpoklady k tomu, aby se v Německu i za 10 či 15 let dobře žilo.

Země kvůli tomu bude muset v některých ohledech postupovat rychleji, ať už jde o rozvoj digitální infrastruktury nebo podporu dostupného bydlení, míní dlouholetá šéfka německé vlády. Zdůraznila také význam evropské politiky pro spolkovou republiku.

Napjatě čekají na sjezd SPD

Podle Seehofera několikadenní sondovací rozhovory ukázaly, co dokáže politika a efektivní spolupráce v tak krátkém čase. „Dali jsme dobrou odpověď na září minulého roku,“ poznamenal k parlamentním volbám, v nichž všechny tři strany výrazně oslabily.

Závěry rozhovorů schválili vyjednávači trojice stran jednomyslně. Nyní se jimi zabývají i další straníci. S napětím se čeká především na sjezd sociálních demokratů, který má 21. ledna rozhodnout, zda SPD zahájí koaliční rozhovory.

V Schulzově sociální demokracii totiž není situace zdaleka tak jasná. Ze 13 vyjednavačů SPD se sice proti výsledkům sondovacích rozhovorů nikdo nepostavil, na předsednictvu strany už ale bylo několik hlasů proti. „Kdo si myslí, že výsledek sondovacích rozhovorů je automaticky koaliční smlouvou, ten se samozřejmě mýlí,“ uvedl místopředseda SPD Thorsten Schäfer-Gümbel.

Video První projev Merkelové po volbách: Doufali jsem v lepší výsledek - Reuters
1080p 720p 360p

Šéf mladých sociálních demokratů je proti velké koalici

Ozývají se přitom i hlasy, že SPD v dosavadních vyjednáváních s konzervativní unií CDU/CSU kancléřky Merkelové nepodařilo prosadit dostatek ze svého programu, a měla by se proto postavit proti pokračování dosavadní velké koalice, míní šéf mladých sociálních demokratů Kevin Kühnert (28), který se o tom snaží přesvědčovat své spolustraníky.

Předseda strany Martin Schulz mezitím Německo objíždí s opačným poselstvím. „Cíl pro tento týden je jasně daný. Od pátku máme na stole výsledky sondovacích rozhovorů, a teď je tak možné diskutovat o tom, na čem se konzervativní unie a SPD dohodly. Dopředu jsem vyjadřoval velkou skepsi nad další velkou koalicí, teď se to dá bohužel ještě jednodušeji zdůvodnit. Řada centrálních cílů SPD totiž v dohodě není,“ řekl dnes Kühnert zahraničním novinářům v Berlíně.

Maximálně 220 tisíc běženců ročně

Vyjednávačům za SPD se podle Kühnerta nepodařilo prosadit důležité požadavky ve zdravotnictví nebo daňové politice a naopak museli skousnout hořké pilulky třeba v migrační a azylové oblasti, kde se strany dohodly na tom, že by do Německa nemělo ročně přicházet více než 180 tisíc až 220 tisíc běženců. „Podle našeho chápání je to horní hranice (pro příjem běženců) a něco, co SPD nemůže přijmout,“ uvedl.

Mladý politik Kühnert, který však má v zádech organizaci se 70 tisíci členy, se vymezuje i proti stylu vládnutí velké koalice, kterou Německo mělo 8 let z uplynulých 12 let. Pod vedením kancléřky Merkelové podle něj velká koalice neřešila důležité otázky budoucnosti, ale stále je odkládala, ať už to byla důchodová reforma nebo přijetí razantních opatření pro ochranu klimatu.

Video Rok poté: Berlín odhalil památník obětem teroristického útoku - Markéta Volfová, Lukáš Červený, reuters, hudba: hudebnibanka.cz/Martin Haene, Lisle Moore - Nebula
1080p 720p 360p

Mladý sociální demokrat připomíná také, že zatímco v roce 2005 šla SPD do velké koalice s volebním ziskem více než 34 procent hlasů, v loňských parlamentních volbách už jich získala jen 20,5 procenta. Postupné oslabování strany, které vedle Kühnerta i řada dalších sociálních demokratů přičítá působení ve velké koalici pod Merkelovou, je podle něj potřeba zastavit. 

CSU je pro zahájení koaličních rozhovorů

O dalším postupu dnes jednalo i předsednictvo CSU v Mnichově - a jasně se vyslovilo pro zahájení koaličních rozhovorů se sesterskou CDU a se sociální demokracií. SPD předsednictvo bavorské CSU zároveň vyzvalo, aby se nesnažili měnit to, na čem už byla jednou shoda. „I my jsme jasně hlasovali pro zahájení koaličních vyjednávání, protože jsme velmi spokojeni s výsledky sondovacích rozhovorů,“ uvedl generální sekretář CSU Andreas Scheuer v narážce na sondovací rozhovory ukončené v pátek, s jejichž závěry už souhlasilo vedení CDU i SPD.

zdenek43 ( 15. ledna 2018 23:12 )

 ale, uplne stejny O B L B O V A K - tiart i v Nemecku pro spodnich 82 milionu ...... soudruzi i nadale chteji a musi V L A D N O U T - - ale nejak soudruzi v NDR udelali chybu a v poslednich volbach SPD stratila???? hlas spodnich ??...... takze se musi udelat SJEZD tam najit???? tu silu a zase se dat dohromady a vladnout dal . . . . . , ze ta sila SPD je jen tiatr a sila jen prave te politicke strany SPD to uz se nebude r e s i t . . . . . . jen a jen se ceka na sjezd - S napětím??? se čeká především na sjezd sociálních demokratů, který má 21. ledna 2018 rozhodnout, zda SPD zahájí koaliční rozhovory - ceka s napetim - tam se VYGENERUJE jak clenove SPD TLESKAJI a PREDVADEJI SILU???? uplne stejne jako do delaji v CINE, Severni KOREI... tak to delaji SOUDRUZI. je to stejne jako v CESKU . . . . soudruzi-ratele z CSSD projeli volby 2017 - - - aleeeeeee, jejich hlasy a jeste samo jako vzdy hlasky KDU - ti jsou vzdy v Narodni fronte CSSR . . . . . . ale je zapotrebi taktez TU SILU???? PREDVEST pres televizi - - - 18. února 2018 Mimořádný sjezd ČSSD v Hradci Králové..... TAKZE SE DELA??? nneeeeeedelaaaaaaaa prvni vlada A.BABISE - - - 11.1.2018 - Poslanci ve středu hlasovali o důvěře menšinové vlády Andreje Babiše, ale schůzi nakonec přerušili do úterního odpoledne.... anoooooo, a to nebude posledni p r e r u s e n i ...... musi se to natahovat .... protoze sjezd soudruhu-pratel z CSSD je azzzzzz 18.unora 2018 a to se narychlo pripravuje - protoze mel byt az v dubnu 2018 - ale h r a j e se precejenom o cas a o spravne o b l b o v a c i nacasovani ................ volby 2017 Rozložení sil ve Sněmovně. ANO (78). ODS (25). Piráti (22). SPD (22). ČSSD (15). KSČM (15). KDU-ČSL (10). ...... soudruzi-StBaci ANO2011 78 mandatu + soudruzi-pratele z CSSD 15 mandatu a KDU-CSL /Narodni fronat/ 10 mandatu C E L K E M 1 0 3 mandatu z 200.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa