Nejdřív si šli po krku, teď rozdávají úsměvy. Merkelová a Schulz řeší společnou vládu

8. 1. 2018
13:37

Před volbami i krátce po nich rivalové, nyní možní koaliční spojenci. Jednání o budoucí podobě německé vlády pokračují a konzervativní unie CDU/CSU Angely Merkelové a sociální demokracie (SPD) Martina Schulze se v pondělí opět sešly, aby projednaly možný společný postup. Strany přitom řeší i Evropu a evropskou politiku budoucí německé vládnoucí sestavy. Podrobnosti schůzek však bedlivě tají.

Šéfové trojice stran – Angela Merkelová (CDU), Martin Schulz (SPD) a Horst Seehofer (CSU) – mají kolem poledne v plánu separátní schůzku k evropské problematice, na níž chtějí řešit mimo jiné otázku, jak reagovat na reformní návrhy francouzského prezidenta Emmanuela Macrona.

Pro to, aby nová vláda kladla na evropskou politiku mnohem větší důraz, se už v neděli v rozhovoru s veřejnoprávní televizí ARD vyslovil ministr zahraničí Sigmar Gabriel (SPD). Dosavadní velká koalice CDU/CSU a SPD podle něj udělala chybu, že se příliš soustředila na vnitřní politiku a málo na dění na evropské scéně. Ta by podle Gabriela měla nyní stát ve středu možné koaliční smlouvy.

Cesta k ní ale bude ještě poměrně dlouhá. Ve čtvrtek nebo v pátek by sice už mělo být jasno, zda sondovací rozhovory skončily úspěchem, cestu k vlastním koaličním vyjednáváním by ale musel 21. ledna otevřít sjezd sociálních demokratů, z nichž si řada pokračování velké koalice nepřeje. Případnou koaliční smlouvu by pak zase muselo posvětit vnitrostranické referendum SPD.

Video První projev Merkelové po volbách: Doufali jsem v lepší výsledek - Reuters
1080p 720p 360p

Aby to bylo možné, musí podle pozorovatelů sociální demokraté ve vyjednávání prosadit velkou část svého programu. Jak se jim to daří, ale zatím nemůže veřejnost posoudit, protože se předsedové stran už předem domluvili na tom, že všech 39 vyjednavačů bude mít zákaz o postupu rozhovorů podávat informace.

Merkelová věří: Může se to podařit

Média tak mají zatím k dispozici pouze obecné formulace typu slov předsedy SPD Martina Schulze, který v pondělí mluvil o velmi konstruktivní atmosféře, nebo místopředsedy CDU Armina Lascheta, jenž hovořil o dobrém pokroku.

„Myslím, že se to může podařit, budeme pracovat velmi rychle, velmi intenzivně,“ uvedla v neděli Merkelová krátce před zahájením rozhovorů v berlínské centrále sociálních demokratů. „Němci mají nárok na to, aby to šlo rychle,“ poznamenal zase Schulz, podle něhož musí stačit pět dnů k tomu, aby bylo jasné, jestli je možné pokročit k vlastním koaličním rozhovorům.

„Musíme se dohodnout,“ prohlásil dokonce předseda bavorské CSU Seehofer. „Musíme méně mluvit a více pracovat,“ poznamenal také politik, jehož strana ještě v posledních dnech hlasitě propagovala návrhy v oblasti uprchlické politiky, s nimiž sociální demokracie nesouhlasí.

39 vyjednavačů

Právě uprchlická krize přitom byla jednou z hlavních třecích ploch před volbami, kdy volební lídr SPD Schulz varoval před tím, že kancléřka Merkelová vstřícností k uprchlíkům oslabila EU.

Vyjednavačů je nyní celkem 39 a musí překonat řadu problémů. Vedle migrace se očekávají spory například také v otázce daňové, důchodové nebo zdravotní politiky. CDU/CSU a SPD chtějí sondovací rozhovory ukončit už ve čtvrtek, nejpozději v pátek.

rockyshowman ( 8. ledna 2018 17:36 )

Lidé mají rozum, chce to referendum a pryč !

MarkusHermann ( 8. ledna 2018 16:59 )

Až dostanou skopčáci rozum,tak ji pošlou do Haagu.

cardfalkenau ( 8. ledna 2018 15:17 )

Chtějí ovládnout novodobou Evropu, co se nepodařilo fírérovi, tak chce dokonat tato dvojice.

Hajany u Blatn ( 8. ledna 2018 15:08 )

nesmírná kr..va a ti Němci snad nemají mozek - asi ne, když byli celí nadšení z Hitlera, a to jim zůstalo

agfor ( 8. ledna 2018 14:53 )

Že si šli po krku ? Jenom divadýlko pro voliče. Když jde o koryta, spojí se i Pán Bůh se Satanem.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa