Němci se bojí prasečího moru z Česka. „Pozor i na dovezené salámy,“ varuje ministr

Autor: ČTK, Mii - 
9. ledna 2018
13:59

Africký mor prasat, který se už několik měsíců vyskytuje na Zlínsku, vyvolává obavy mezi německými farmáři. Bojí se, že česká divoká prasata nákazu přenesou za hranice. Píše o tom deník Passauer Neue Presse. Německý ministr zemědělství listu řekl, že úřady se na možné vypuknutí virové nemoci v zemi připravují a situaci hodnotí jako vážnou. Vedle Česka se nákaza ke konci roku vyskytovala i na Ukrajině a v Polsku.

„Každý od chovatelů prasat přes obchodníky až po cestující musí být nápomocen zabránit zavlečení nemoci,“ prohlásil Schmidt. Všichni, kdo podle ministra do Německa přijíždí z východní Evropy, nesmí jen tak u krajnic vyhazovat dovezené salámy, neboť v nich mohou být původci nemoci. A protože divočáci takovéto odpadky s oblibou vyhledávají, mohou se snadno infikovat.

„Pro chovatele je klíčové izolovat chovy od divokých prasat. Důležité je rovněž důsledně čistit a dezinfikovat transportní vozidla,“ zdůraznil Schmidt. Rovněž vyzval k úzkostlivému dodržování hygienických a preventivních postupů v chovných zařízeních a také při převozu prasat, aby se předešlo přímé nákaze z prasete na prase.

Informační kampaň proti moru

Německo se podle Passauer Neue Presse na možné zavlečení nemoci prasat připravuje nejen na spolkové úrovni, ale i na úrovni jednotlivých německých zemí. V listopadu kvůli tomu Německo zorganizovalo krizové cvičení. Loni v srpnu pak byla spuštěna preventivní kampaň, která má řidiče a cestující na odpočívadlech, parkovištích či vlacích informovat o nebezpečí prasečího moru.

Africký mor prasat není pro člověka nebezpečný, ale divočáky a domácí prasata zabíjí. Vakcína proti viru není dostupná, jedinou ochranou je tak prevence. První případ choroby v Česku potvrdili veterináři u dvou divokých uhynulých zvířat nalezených loni v červnu na okraji Zlína, od té doby byla nemoc nalezena u více než 190 uhynulých zvířat.

Video Spisovateli z Kladna řádilo prase na půdě: Spadlo ze střechy, zastřelit ho musel myslivec - David Malík

1912 ( 11. ledna 2018 13:48 )

nejeste ty německé nekvalitní sračky co nám dováží i celé západní eu !!!!a hlavně né ty polské už jsme se taky přesvědčili !!

agfor ( 9. ledna 2018 14:09 )

Jen ať se bojí. Kamarádi, islámisti, to nejí. Ale my se bát jejich odpadků nesmíme a musíme za drahé peníze kupovat šmejd, který u nich nikdo nežere.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud