Africký mor na Zlínsku unikl z ohraničené zóny. Zabil sedm divočáků mimo ni

Autor: ČTK, Mii - 
3. ledna 2018
11:40

Africký mor prasat se na Zlínsku rozšířil mimo vysoce rizikovou oblast ohraničenou ohradníky. Uvedl to ředitel krajské veterinární správy František Mahdalík. Veterináři podle něj nemoc potvrdili u sedmi divokých prasat nalezených mimo ohraničenou zónu. Nic ale v opatření měnit nebudou, zjištění nejsou vážná.

U šesti uhynulých kusů byla nákaza potvrzena 23. prosince. Divoká prasata byla nalezena zhruba 1500 metrů od ohradníků u obce Lípa. Dalšího uhynulého divočáka našli myslivci na rozhraní katastrů Želechovic nad Dřevnicí, Lípy a Zlína-Kudlova ve vzdálenosti asi tří kilometrů od ohradníků. Nemoc u něj byla podle Mahdalíka potvrzena 30. prosince.

„Šlo o starší úhyny, prasata byla v době nálezu mrtvá minimálně týden. Všechny nálezy jsou stále v takzvané červené zóně. Z hlediska veterinárních opatření se tedy zatím nic nemění,“ uvedl Mahdalík. Do červené zóny spadá kromě rizikové oblasti ohraničené ohradníky i několik okolních honiteb.

Podle Mahdalíka je pravděpodobné, že nalezení divočáci přebíhali do vysoce rizikové oblasti zvenčí. Uvnitř ohradníků se pak nejspíše nakazili. Dohromady mělo jít o skupinu deseti divokých prasat. Sedm z nich uhynulo, tři zastřelili 23. prosince myslivci. Ani u jednoho z ulovených divočáků přitom testy nemoc nepotvrdily.

Problémy začaly loni v červnu

O víkendu myslivci podle Mahdalíka doplní účinnou látku v pachových ohradnících. Ta vydrží aktivní zhruba dva měsíce, myslivci ji ale znovu aplikují každé čtyři týdny.

Africký mor prasat není nebezpečný pro člověka, kromě divočáků však zabíjí i domácí prasata. První případ choroby v Česku potvrdili veterináři u dvou divokých uhynulých zvířat nalezených loni v červnu na okraji Zlína. Od té doby byla laboratorními testy choroba potvrzena u zhruba 200 uhynulých, ulovených či odchycených zvířat.

Video Divoké prase na Jižní spojce v Praze. Aut se nebálo, docupitalo k benzínce - Radek Bathory

ivoadler ( 3. ledna 2018 13:17 )

Myslivci za to snad ani tolik nemůžou. Zákaz střílet divoký prasata snad vydal hlavní hygienik. Doslova jsem se chytal za hlavu, co je to za blbost.

jonn ( 3. ledna 2018 12:42 )

Naši myslivci to je banda blbců.Prasata se mají střílet na potkání . X let dělali ho.vno tak to teď mají .Nyní to budou okecávat a vymlouvat se na všechno možný.

agfor ( 3. ledna 2018 12:31 )

Je všeobecně známé, že bycily kašlou na lidskou omezenost.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud