Do boje s prasečím morem se vložila armáda. Divočáky bude pitvat a testovat

Autor: ČTK, Mii - 
21. 8. 2017
10:40

Situaci s africkým morem prasat pomůžou zklidnit armádní veterináři. Čtyřčlenná zásahová jednotka bude od pondělka nasazena ve veterinárním asanačním ústavu Mankovice. V pondělí o tom informovalo tiskové oddělení ministerstva obrany. Nemoc pro lidi smrtelná není, mohou ji ale přenášet na svém oblečení. 

„Úkolem skupiny bude provádět pitvy a laboratorní testy vzorků odebraných z ulovených a nalezených uhynulých prasat,“ uvedla Lada Ferkálová z Agentury vojenského zdravotnictví. Armáda je podle ní připravena podpořit v případě masivního odstřelu divočáků nebo při větších úhynech civilní veterináře i více. Má však omezené kapacity, protože vojenských veterinářů v uniformě je 27, dodala Ferkálová. Zatím jsou tak nasazeni čtyři lidé, z toho dva veterinární lékaři, veterinární technik a řidič.

Stát vytyčil v zamořeném území několik pásem. V nejužším pásmu se nesmí lovit ani vnadit divočáci pod pokutou. Následuje tzv. zelená zóna, která je sice v zamořeném území, ale lovit se v ní smí. V ní bylo zatím podle dostupných údajů odlovená necelá stovka divokých prasat.

Masový hon na prasata

V oblasti, které představuje část Moravy, v tzv. intenzivní zóně lovu, naopak stát motivuje myslivce a lovce větším zástřelným k vybíjení populace divokých prasat, aby se nemoc nerozšířila. V této části republiky bylo zatím odstřeleno přes 1900 divočáků, nejvíce na Kroměřížsku a Uherskohradišťsku. Na území celého státu je myslivcům doporučený větší odlov.

První dva uhynulí divočáci, u kterých se později nákaza potvrdila, byli nalezeni 21. a 22. června na kraji Zlína. Dosud byla choroba potvrzena u 90 divokých prasat. Počet nalezených uhynulých prasat na Zlínsku celkem činí 159 kusů.

Video Kuriózní video: Takhle sokolovští strážníci naháněli divočáky - Roman Janko
720p 360p

Doporučujeme
Nezadat ( 21. srpna 2017 15:02 )

Aj zde by měli myslivci zasáhnout. http://www.hlavnespravy.sk/na-severe-maroka-sa-15-tinedzerov-suloziacich-s-oslicou-naka zilo-besnotou/1099524

rockyshowman ( 21. srpna 2017 11:45 )

Ministr rozdává naše peníze myslivcům, ti však nejsou schopni sami sebe uhlídat, aby se nepostříleli. Armáda by měla prasata střílet, myslivci odnášet. Bohůšu ty to vedeš !!! Tomio by ti poradil, co se má dělat, aby již nastal pořádek v této těžce zkoušené zemi. Kdy už půjdeš Bohůšu před soud za OKD ?

ivoadler ( 21. srpna 2017 11:33 )

Přiznám se, že angažovanost armády v boji s prasečím morem jsem si představoval jinak. Moje představa je jasná: střílet, střílet a střílet. Když nebudou divoký prasata, nebude ani mor. Na to ale naše armáda nemá čas. Bojuje za svobodu různě po světě.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa