Prasečí mor sílí: Virus se může dostat i mimo ohraničené oblasti, varují veterináři

Autor: bru/ČTK - 
7. listopadu 2017
10:26

Na Zlínsku hrozí rozšíření afrického moru prasat mimo vysoce rizikovou oblast ohraničenou pachovými a elektrickými ohradníky. Situace v souvislosti s chorobou se v uplynulých dnech výrazně zhoršila a je vůbec nejvážnější od vypuknutí nákazy letos v červnu. ČTK to dnes v Luhačovicích, kde se koná mezinárodní odborný seminář věnovaný africkému moru prasat, řekl předseda komise pro zahraniční spolupráci Českomoravské myslivecké jednoty Miloš Ježek.

Virus je podle něj v populaci černé zvěře nadále aktivní a šíří se. Mohou za to mimo jiné zvířata, která dokázala chorobu přežít a nyní jsou pravděpodobně jejími přenašeči. V ohnisku nákazy bylo dosud odloveno 143 prasat a dalších 43 odchyceno do klecí. Zatímco v září se mezi takto ulovenými a odchycenými divočáky objevil pouze jeden nakažený jedinec, na začátku listopadu už jich bylo 15.

„Je to podle našeho názoru velká část, která může zajistit přenos nemoci z oblasti ohraničené ohradníky,“ sdělil Ježek.

Riziko přenosu podle něj zvyšuje říje černé zvěře, která v těchto dnech začíná. Samci jsou při hledání říjných bachyní schopni překonávat několikakilometrové vzdálenosti. „Existuje velká pravděpodobnost, že divočáci opustí ohraničený prostor, což bude mít za důsledek rozšíření zamořené oblasti,“ varoval Ježek.

Aktuálně je proto podle něj nejvhodnější doba k intenzivním odstřelům divočáků v ohnisku nákazy i v jejím okolí. Populaci černé zvěře uvnitř ohradníků je podle něj reálné snížit na absolutní minimum do konce roku. Odstřel kromě myslivců už tři týdny zajišťují i policejní odstřelovači, kteří už ulovili přes 50 divočáků. Aktuálně se podle Ježka pohybuje ve vysoce rizikové oblasti 50 až 60 divokých prasat. Dosavadní udržení nákazy v okruhu několika desítek kilometrů čtverečních považuje za velký úspěch.

Do lesů, polí a na polní cesty ve vysoce rizikové oblasti na Zlínsku mají lidé nadále zakázaný vstup. První dva uhynulí divočáci, u kterých se později potvrdil africký mor prasat, byli nalezeni 21. a 22. června na okraji Zlína. Chorobu přenášejí volně žijící zvířata. Pro lidi není nebezpečná, může se však přenést do chovů prasete domácího.

zeleny.ropak ( 8. listopadu 2017 17:44 )

Vyvíjí se to dokonale. Ten, kdo sem ten virus záměrně zanesl, může sklízet ovoce. Dalo se předpokládat, že stejně, jako ptačí chřipka a insekticit ve vejcích, vyvolají vybití všech chovů u nás,(jen u nás) abychom museli všechno nakupovat ze států EU a tím pomohli jejich hospodářství. Holubice "Tetina " by mohla vyprávět.Naši vepři boubelatí také odolávali náporu , ale ejhle, z preventivních důvodů je vymlátíme, aby náhodou nedostali mor. I když se tento virus likviduje tepelnou úpravou, co kdyby to prase sežral někdo syrové.A ještě jeden poznatek. Našemu milému krajanovi Hermanovi jste nadávali, že nechal za půl miliardy zlikvidovat prasečinec v Letech, ale podle všech známek by jste mu měli být vděčni, protože on zabránil preventivně šíření prasečího moru.

11karel11 ( 7. listopadu 2017 13:49 )

Virus prasečího moru by se měl dostat do Sněmovny a zacpat jim ty hádavé huby.

56gogo ( 7. listopadu 2017 10:50 )

tak někdo lže!!! tady na zlínsku dle zpráv nakažených prasat kol,em stovky zbytek odlovených bylo"čistých " něco kolem 350 , u žádného z nich se mor neprokázal . prasata zatím nemigrovala tak že zůstala v ohnisku a nestačila nakazit ani ostatní viz statistiky

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud