Merkelová se ocitla na Titanicu. Němce vyděsil vzkaz o krachu jejího spojenectví

Autor: ČTK - 
15. 6. 2018
13:36

Krátkodobý šok a úlek dnes v Německu způsobila informace o tom, že se předseda Křesťanskosociální unie (CSU) Horst Seehofer rozhodl vypovědět letité spojenectví se sesterskou Křesťanskodemokratickou unií (CDU) kancléřky Angely Merkelové, než se ukázalo, že jde o zprávu satirického magazínu Titanic.

Jak vážně některá média falešnou zprávu vzala, ukazuje podle pozorovatelů na složitost současné politické situace v Německu. Zprávu do celého světa po poledni vypustila agentura Reuters, která se přitom odvolávala na twitterový účet rozhlasové a televizní stanice HR.

Za několik minut o ní informovaly některé německé weby i zpravodajské televize, které okamžitě začaly rozebírat, co konec letitého spojenectví CDU a CSU a s ním ruku v ruce jdoucí konec vlády znamená.

Vraceli by běžence i na hranice s Českem

Než ale šokující novinku stačili okomentovat první pozvaní experti, ukázalo se, že ji do světa vypustili recesisté. Zpráva, kterou by zřejmě za normálních okolností nikdo nebral vážně, způsobila tak silný rozruch kvůli tomu, že mezi CDU a CSU nyní skutečně panuje nebývalé napětí, které podle některých může dokonce ohrozit i další fungování velké koalice CDU/CSU a sociálních demokratů (SPD).

V Německu se totiž vyhrocuje spor o vracení běženců z hranic. Změna dosavadního německého postoje by vedla k tomu, že by spolková republika vracela běžence například přímo na hranicích s Rakouskem nebo Českou republikou. Kolika uprchlíků by se to ročně mohlo týkat, zatím není zřejmé.

Merkelová proti Seehoferovi

Příčinou sporu jsou Seehoferovy plány vracet hned na německých hranicích zpět běžence, kteří už byli registrováni v jiném státu EU, ve Švýcarsku nebo v Norsku. Merkelová je zatím s odkazem na evropský právní rámec odmítá, kvůli čemuž už Seehofer pohrozil i tím, že je prosadí sám, navzdory její vůli.

Takový postup by v Německu prakticky neměl obdoby. „Nepovažuji to za správný postup, protože je to jednostranné opatření,“ reagovala na návrhy Seehofera Merkelová.

Video Václav Klaus k Merkelové kvůli uprchlíkům: „Možná ji osvítil duch svatý“ - Jakub Veinlich/Blesk Zprávy
720p 360p

Průzkum: Většina Němců si přeje důraznější migrační politiku

Více než tři pětiny Němců jsou však toho názoru, že by spolková republika ze svých hranic měla rovnou vracet běžence, kteří s sebou nemají žádné doklady totožnosti. Zpřísnění dosavadní uprchlické politiky si přejí i v dalších oblastech, jak ukazuje průzkum veřejného mínění pro veřejnoprávní televizi ARD.

Podle průzkumu, který vyšel v době zásadního sporu o vracení uprchlíků z německých hranic, si vracení běženců bez dokumentů přeje 62 procent dotázaných, opačný názor jich zastává 32 procent. Pro důslednější odsouvání odmítnutých žadatelů o azyl je 86 procent Němců, deset procent je proti.

Tato čísla by mohla poukazovat na to, že většina obyvatel spolkové republiky v současném sporu souhlasí spíše s ministrem vnitra Seehoferem. Další část průzkumu ale ukazuje, že zatímco spokojenost s prací Merkelové za poslední měsíc klesla jen o jeden procentní bod na 50 procent, u Seehofera byl pokles čtyřbodový. Spokojeno je s ním nyní 43 procent dotázaných.

Jestli se Merkelové a Seehoferovi vážný spor podaří vyřešit, zatím není jasné. Podle dnešních informací by se do jeho řešení mohl zapojit šéf parlamentu Wolfgang Schäuble (CDU), kterého si váží obě názorově protichůdné strany.

flesch2z ( 16. června 2018 13:04 )

Adolfa chce ve státech migrantů zřídit boudy, které budou migrantům vydávat nové doklady inženýrů, lékařů.... a posílat je v "neziskových" lodích do rovnou do EU a přerozdělovat je do členských států.
Ono totiž prasklo, že těch 62% migrantů si ty doklady v Německu koupilo a tohle se už nesmí opakovat. Tak je dostanou ještě ve své zemi zadarmo, které zaplatí daňoví europoplatníci. Někdo ty doklady zaplatit přeci musí.

zlymikes ( 15. června 2018 13:41 )

no pacičku už se naučila zvedat ke známému pozdravu

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa