Chtějí-li, můžou k nám. Francie pomůže Španělsku s migranty z lodi Aquarius

Autor: ČTK - 
16. června 2018
17:12

Francie pomůže Španělsku s migranty z lodi Aquarius, kteří mají v neděli dorazit do španělské Valencie. Oznámil to v sobotu francouzský ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian. Podle něj Paříž vyšle do Valencie své úředníky, aby pomohli s posuzováním žádostí těchto migrantů o azyl. Francie chce též část migrantů přijmout, pokud si to budou přát.

Přes šest stovek migrantů, které před týdnem nalodili u libyjských břehů záchranáři z organizace SOS Méditerranée, odmítla přijmout Itálie a Malta. Francouzský prezident Emmanuel Macron kvůli tomu začátkem týdne obvinil Itálii z cynismu a nezodpovědnosti. Ani Francie ale nenabídla lodi Aquarius svůj přístav, což udělalo v pondělí Španělsko.

Ve čtvrtek ministr Le Drian nabídl svému španělskému protějšku Josepu Borrellovi, že Francie jeho vládě pomůže s migranty z této lodě, pokud běženci splní kritéria pro azyl. Dnes v prohlášení Le Drian informoval, že jeho země pošle do Valencie zaměstnance úřadu pro ochranu uprchlíků, kteří budou pomáhat španělským úředníkům.

Chtějí je i Katalánsko či Baleáry

Francouzská ambasáda nyní podle deníku El País informovala španělskou vicepremiérku Carmen Calvovou, která má koordinaci těchto migrantů na starosti spolu s valencijským premiérem Ximem Puigem, že Francie přijme migranty z lodi Aquarius, kteří vyjádří přání usadit se ve Francii.

Přijetí těchto migrantů, z nichž většina je ze subsaharské Afriky, už nabídly také některé španělské regiony, například Baskicko, Katalánsko či Baleáry.

Loď Aquarius a dvě italská plavidla, na něž byla většina migrantů z přeplněné lodi Aquarius začátkem týdne přeložena, jsou podle španělských médií nyní už ve španělských teritoriálních vodách poblíž Baleárských ostrovů a doprovází je fregaty španělského námořnictva. Do Valencie mají všichni dorazit v neděli, do přístavu budou vplouvat postupně, aby se jich mohli ujmout zdravotníci.

Italský ministr vnitra Matteo Salvini v sobotu na sociálních sítích zopakoval, že jeho vláda bude i nadále bránit plavidlům zahraničních humanitárních organizací vozit migranty do Itálie. Podle něj jsou nyní u libyjských břehů další dvě lodě zahraničních nevládních organizací, plující pod nizozemskou vlajkou, Lifeline a Seefuchs, které se chystají vylovit z vratkých člunů další migranty.

„Měli by vědět, že Itálie už nebude komplicem v ilegálním obchodu s migranty. Takže by měly (tyto lodě) směřovat do neitalských přístavů,“ napsal Salvini na Twitteru. Podle průzkumu, který tento týden zveřejnil deník Corriere della Sera, podporuje vládní rozhodnutí blokovat italské přístavy pro neitalské lodě s migranty 59 procent Italů. Itálie je nyní hlavní branou běženců do Evropy, v posledních čtyřech letech připlulo do Itálie přes Středozemní moře přes 600 000 migrantů.

Video  Hrdina dne: Přistěhovalec v Paříži zachránil dítě před pádem z balkonu  -  Amazing OrFunny/Youtube.com

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

wp2t ( 16. června 2018 19:56 )

Nejlepší byl začátek této divadelní scénky. Španělský premiér s amplionem řve na loď: My španělský lid vás rádi přijmeme, nakrmíme a zachráníme. A z druhé strany za amplionem mánička ze sorosovy neziskovky (placený pašerák lidí): Ty di woe do hajzlu, my ti na nějaký Španělsko se...me. MY CHCEME DO ITÁLIE A BASTA. Jo zvykla si tahle železná pěst EU(neziskový sektor, dříve to stejné pro komanče dělala dělnická třída) pěkně rozkazovat. Proto woni sou frantíci takový opatrní, aby je taky náhodou neposlali do hajzlu. A kult osobnosti z druhé strany- německá kancléřka bláznivá Anděla prohlásí, že chce a už se kvůli tomu svolává eu parlament a přijímají se opatření. Pěkně sme hlavou v kupě hnoje. Takhle strašlivě ještě v Evropě nebylo, vždy byla nějaká druhá strana,jiná možnost, dnes bohužel už ne.

teufel ( 16. června 2018 19:11 )

Chtějí-li, můžou k nám ... to si snad Francouzi dělají pr.del, ne? Ještě se toho póvlu ptát, jestli se uráčí to přijmout.

eiben ( 16. června 2018 19:06 )

A proc jim vubec pomahat at si pomuzou samy. Uzavrit hermeticky hranice a negry do Evropy nepoustet. A kdo jim povoli vylodeni v Evrope jako Macron okamzite pred soud a zavrit za kolaboraci s islamem. Tecka

sores ( 16. června 2018 18:51 )

Ani já to nechápu, proč se jim nepomáhá u nich doma??? Zamoří Evropu coby do četnosti navíc je práce pro ně naprosto cizí pojem!! Jde z nich strach jak jsou ebenové, v noci nemohou být vidět splynou s tmou,běs a děs. Zničí Evropu!!!!

ov21 ( 16. června 2018 18:38 )

nějak to nechápu, proč je nešoupli zpátky do afriky ? určitě to bylo blíž než od Malty do Španělska

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud