Už je k nám nepustíme. Itálie zavřela přístavy lodím se zachráněnými migranty

Autor: ČTK - 
11. června 2018
07:05

Itálie neumožnila lodi s více než 600 migranty zakotvit v jednom z italských přístavů a požádala Maltu, aby plavidlo přijala. Malta ovšem uvedla, že se záchrannou operací nemá co dočinění, což může vést k diplomatickému sporu mezi oběma zeměmi. S odkazem na sdělení nového italského ministra vnitra Mattea Salviniho o tom informovala agentura Reuters.

„Malta nikoho nepřijímá. Francie lidi na hranici posílá zpět, Španělsko chrání svou hranici se zbraněmi... Ode dneška bude Itálie také říkat Ne obchodování s lidmi a byznysu nelegální imigrace,“ uvedl Salvini na Facebooku. Na Twitteru pak napsal, že jeho cílem je zajistit klidný život mladým migrantům v Africe. Prohlášení doplnil hashtagem, „uzavřeme přístavy“.

Rozhodnutí nového italského ministra vnitra, který je zároveň šéfem krajně pravicové Ligy, souvisí s jeho slibem voličům, že zastaví příchod migrantů do Itálie. V uplynulých pěti letech se do Itálie lodí z Afriky dostalo 600 000 migrantů. V posledních dnech se ale zvýšil počet záchranných operací ve Středozemním moři, což představovalo první zkoušku pro Salviniho.

Migranti jsou v lodi Aquarius, kterou spravuje charitativní organizace SOS Mediterranée. V plavidlu je podle sdělení organizace 629 migrantů, včetně 123 nezletilců bez doprovodu, 11 dalších dětí a sedm těhotných žen.

Charita uvedla, že migranti, kteří pocházejí převážně ze subsaharské Afriky, se nalodili při šesti záchranných operacích u libyjského pobřeží. Několik set migrantů zachránila v sobotu v noci italská pobřežní stráž, která je dopravila na loď charity. SOS Mediterranée na Twitteru uvedla, že loď má namířeno do bezpečného přístavu, ale neoznámila kam. Téměř všechny lodě se zachráněnými migranty nicméně dosud kotvily v Itálii.

Malta dává ruce pryč

Salvini podle nejmenovaného zdroje poslal dopis vládě na Maltě, v němž ji požádal, aby loď s migranty přijala. Malta však uvedla, že záchranné operace se uskutečnily v mezinárodních vodách u Libye a koordinovala je Itálie. Zdůraznila přitom, že případ tak nespadá do její kompetence a že bude nadále respektovat mezinárodní právo.

Protiimigrační Liga, kterou Salvini vede, chce prosadit masové deportace migrantů, kteří v Itálii žijí bez patřičných dokumentů. Salvini učinil z migrace jedno z hlavních témat předvolební kampaně. Ligu, dříve spíše marginální stranu, v březnu volilo přes 17 procent italských voličů, a nakonec sestavila vládu s protestním Hnutím pěti hvězd.

Video  Turečtí řidiči pašovali téměř osmdesát migrantů. Trest si chtějí odsedět v Turecku  - tv Joj

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

agfor ( 11. června 2018 13:48 )

Tohle jsem kdysi napsal na iDnes a zakázali mi další dopisování - a ejhle konečně to makatóni realizují. jenom mi není jasné, proč loď bloudí od jednoho evropského přístavu k druhému, když černochy vylovili u Afriky. Ať je vrátí tam, kde je nabrali a je po problému.

bullshit ( 11. června 2018 13:30 )

Přesně tak. ...V lodi Aquarius, kterou spravuje charitativní organizace SOS. Charitativní organizace je vypustí a jede pro další. Měli by hlavně rozstřílet ty lodě. Není mi jasné, proč se to tak již neděje.

MarkusHermann ( 11. června 2018 12:16 )

Je zajímavé,že když zastaví kamioňáka,který převáží migranty,tak s tím má problémy a může se stát,že o nich ani nevěděl a ziskovky převáží stovky migrantů a ještě za to dostanou zaplaceno,bez jakéhokoliv trestu

offline ( 11. června 2018 11:53 )

To nic nevyřeší, nepustí je do přístavu, vysadí je na pobřeží na člunech. Nemůžou hlídat tisíce kilometrů. A těch lidí je tolik, že už se ten příval bude jen zvyšovat.

verasum ( 11. června 2018 11:44 )

Merkel k migraci prohlásila,že migranty uvítá,protože německá populace stárne.To si představuje,že Ti primitivové IQ tykve jako nahradí populaci Němců?? Tak nevím,jestli je tak blbá,nebo co s tím myslí?? Už vidím jak Ti vypatlanci pracují👎🏿👎🏿

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud