Pondělí 20. května 2024
Svátek slaví Zbyšek, zítra Monika
Polojasno, bouřka 23°C

Ivanka Trump to schytala za fotku se synem. Matkám prý rvou na hranicích děti z rukou

Autor: Darina Jíchová, ČTK - 
28. května 2018
14:08

Ivanka Trump o víkendu sdílela na internetu fotku, na které v náruči svírá svého dvouletého syna. Pochvalných komentářů se ale nedočkala, místo toho se stala terčem kritiky kvůli zpřísnění zákonů vůči nelegálním uprchlíkům. Úřady mají díky politice jejího otce, prezidenta Donalda Trumpa, povolení rozdělovat rodiny. Imigrační oddělení tak odebírá matkám jejich děti a umisťuje je do „ochranného opatrovnictví“, napsal deník Guardian.

Americký ministr spravedlnosti Jeff Sessions a šéf imigračního a celního úřadu Thomas Homan uvádějí, že nejde o nějaké nové opatření, ale o rozšiřování již zavedených postupů. „Vždy jsme rozdělovali rodiny,“ řekl Homan s poukazem na to, když zadržené osoby nebyly například s to dokázat příbuzenský vztah. Někteří pašeráci lidí podle něj při převozu dětí tvrdí, že jsou jejich rodiči.

Fotografie, za kterou prezidentova dcera sklidila kritiku: Ivanka Trump se synem. Fotografie, za kterou prezidentova dcera sklidila kritiku: Ivanka Trump se synem. | reprofoto/twitter

Pobouření společnosti

Mnoho Američanů ale toto nařízení pobouřilo. „Prezidentova dcera se chlubí svým krásným synem, tisíce dětí jsou ale na hranicích vytrhávány matkám z náručí, a to z nařízení jejího otce,“ napsal jeden z uživatelů Twitteru pod příspěvek Ivanky Trump.

Na paralelu mezi fotografií a situací na hranicích upozornil i komik Patton Oswalt. „Pomazlit se svým synáčkem je to nejlepší, že jo Ivanko? Hlavně, když víš, že je v bezpečí ve tvém náručí, že?“ přidal ke sdílenému snímku.

„Sama má tři děti, stejně jako já. Jen ať si představí, jaký je to asi pocit, když k ní přijde někdo z imigranční policie, vyrve jí dítě z rukou a odnese ho pryč. Jak se asi cítí matka, která neví, co se s jejím dítětem stalo a zda ho ještě někdy uvidí. To se na hranicích skutečně děje a je to práce jejího otce. Dělej s tím něco,“ vyzvala ji matka s uživatelským jménem litbrit.

Nulová tolerance

„To nařízení je barbarské a Ivanka Trump ho očividně podporuje. Tisíce lidí se proti tomu brání, ale vláda je ignoruje,“ uvedl Brian Klass, odborník na demografickou strategii. Původně bylo rodinám, které nelegálně přešly hranice, dovoleno zůstat pohromadě. Od května ale platí „nulová tolerance“ vůči imigrantům, podle které budou „všichni nelegální uprchlíci postaveni před federální soud a jejich děti předány sociálnímu úřadu“.

Zpřísněná opatření na hranicích už platí a Laura St. Johnová z neziskové právnické poradny, která uprchlíků zdarma nabízí své služby, sdělila novinářům, že nejmladším odebraným dětem je kolem jednoho roku. U matek zůstávají jen kojenci. Od dubna se v „ochranném opatrovnictví USA“ nachází přes 700 dětí, z toho 100 jich je mladší 4 let.

Prezident Trump ze zavedení opatření obvinil demokraty. „Vytvořte nátlak na demokraty, aby odvovali ten příšerný zákon, který rozděluje rodiny, které přišly do USA,“ napsal na twitteru. Jeho příspěvek všechny dost zarazil, novináři následně připomněli, že zákon prosadila jeho administrativa.

 

jasnovidec01 ( 19. června 2018 12:35 )

Nemám rád migranty,ale tohle oddělování malých dětí od matek je jak za fašismu !!!ještě že je neposílají do plynu.děti do 15ti let nechat s jedním rodičem,stejně jsou jejich matky drženy ve věznicích a ty děti jsou natom ještě húř,oni si nevybraly jestli chtějí migrovat a takhle trpí. vím ,že mě budete veřejně lynčovat,ale je to tak.

illyria ( 28. května 2018 14:20 )

a? tak tam nemají s těma dětma lozit... Ať si pěkně budují svojí vlast...

Zobrazit celou diskusi