Hraniční přechod Mexika s USA byl uzavřen, ucpala ho karavana migrantů

Autor: ČTK - 
30. dubna 2018
13:22

Hraniční přechod v San Diegu na mexicko-americké hranici, kam v uplynulém týdnu dorazily stovky migrantů ze střední Ameriky, je pro nové žadatele o azyl dočasně uzavřen. Americký Úřad celní a hraniční ochrany (CBP) oznámil, že jeho pracovníci v současné době nejsou z kapacitních důvodů schopni řešit další případy lidí cestujících bez potřebných vstupních dokumentů, uvedla v pondělí zpravodajská televize Fox News.

Šéf CBP Kevin McAleenan v prohlášení uvedl, že žadatelé o azyl musejí prozatím zůstat v Mexiku, než na ně při vyřizování žádostí přijde řada. I přes toto oznámení ale zhruba 50 lidí překročilo hraniční most a vstoupilo do amerického areálu CBP. Pohraničníci žadatele o azyl nepřijali, povolili jim ale čekat u vstupu, až se uvolní kapacita v objektu. Dalších asi 50 migrantů se utábořilo u hraniční brány v Mexiku, odkud chtějí v cestě do USA dnes pokračovat.

Žadatelé o azyl jsou součástí takzvané karavany migrantů, která před více než měsícem vyrazila k americké hranici z jihu Mexika. Karavana migrantů, zvaná Viacrucis Migrante, se pořádá už deset let. Organizuje ji nevládní organizace Pueblo Sin Fronteras (Národ bez hranic). Cílem pochodu je vyhnout se ve skupině nebezpečí, která hrozí jednotlivcům při cestě přes Mexiko, a také hromadně upozornit na humanitární krizi ve střední Americe.

Americký prezident Donald Trump označil karavanu za bezpečnostní hrozbu pro Spojené státy. Uvedl také, že jejím smyslem je rozvrátit americký právní a soudní systém.

Nynější karavana migrantů, čítající přes 1500 lidí, vyrazila 25. března z města Tapachula, které leží na jihu Mexika u hranic s Guatemalou. Množství účastníků překvapilo samotné organizátory. Asi 70 procent z této skupiny jsou Hondurasané, jsou mezi nimi celé rodiny.

Obvykle jsou žadatelé o azyl drženi tři dny na hranicích a poté předáni imigračnímu úřadu. Pokud projdou první kontrolou, kterou provádí azylový úředník, mohou být pak buď umístěni do detenčního zařízení, nebo propuštěni s monitorovacím náramkem.

Video 20 let dokumentuje život na hranicích USA s Mexikem. „Zeď znamená slabost, ne sílu,” vzkazuje Trumpovi - Václav Lang

1912 ( 2. května 2018 07:41 )

Usa si vybírají jen vzdělané a zbytek posílají nám ohledně těch válek co vedou at v Iráků ,Syrií,Afganistánu.Libyí A to co proudí z Afriky zejména z Mali Nigerie,Jemenu tak tam také řádí žoldáci z USA i naši !!Hlavně ROPA-ROPA- ZLATO drancovat a nás do toho zatahovat !Zatím žoldáciale jistě vojska již připravený podél afrických břehů !!!!!PROTO TA INVAZE ČERNOCHŮ DO EU !!ZAČNĚME STAVĚT PLOT A BASTA !!

mandat ( 30. dubna 2018 16:12 )

USA ma pres 12 milionu ilegalu, z toho je 90% kriminalniku, 40 milionu cernochu a z toho jsou 95% kriminalnici. Aby byl konecne nejaky poradek, tak se musi neco zmenit.

agfor ( 30. dubna 2018 13:44 )

Ejhle. Hodní amíci nechtějí inženýry a doktory ? Stavějí zeď ? Češi, kvůli jejich protestům museli zbourat zeď v Matiční ulici v Ústí nad Labem a ten "zlej" Orbán si dovolil postavit plot, aby mu čmoudi nelezli do Maďarska. Přito jde o stejnou situaci, jen jedno se týká USA a druhý ne. Amíci moc kecají do evropských záležitostí.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud